Kdo by to byl řekl, ale vypadá to, že technologie blockchain bude hrát poměrně důležitou roli v otázce, jestli současný ruský prezident Vladimir Putin bude vládnout Rusku až do roku 2036.
Ruská vláda zveřejnila v pátek na svých webových stránkách informaci, že občané starší 18 let budou moci odevzdat svůj hlas v hlasování o plánované změně ústavy (jejímž cílem je umožnit stávajícímu prezidentovi Vladimíru Putinovi vládnout po dobu dalších dvou šestiletých funkčních období) elektronicky.
Volby v Rusku na blockchainu
Vláda podrobně popsala plánovaný způsob voleb a dle zveřejněných informací by měl tento proces elektronického hlasování využít technologii blockchain. Ve výňatku tohoto oznámení se můžeme dočíst:
“Bezpečnost a transparentnost elektronického hlasování bude zajištěna technologií blockchain. Taková síť nemá jediný server: za účelem změny informací je nutné získat souhlas většiny účastníků sítě, takže je téměř nemožné takovýto řetězec hacknout.”
Vypadá to, že úřady v Moskvě se domnívají, že hlasování na základě blockchainu by mohlo do rozhodovacího procesu přidat větší míru legitimity. Připomínám, že současný prezident Vladimir Putin navrhl v lednu poměrně kontroverzní novelu ústavy, která mu otevírá dveře ke znovuzvolení do nejvyšší funkce po skončení nynějšího mandátu.
Hlasování proběhne mezi 24. a 30. červnem. Již v dubnu 2019 společnost BeInCrypto předpověděla, že hlasování na blockchainu se může stát brzy skutečností, neboť na začlenění elektronického hlasování do ruského politického prostředí se pracuje již několik let.
Rusko, blockchain a kryptoměny
Již v roce 2019 byl během voleb do moskevské městské dumy použit systém elektronického hlasování a poslední zprávy z Moskvy ukazují i nadále pozitivní a konkrétní přístup k regulaci kryptoměn a technologie blockchainu.
V březnu centrální banka Ruska uvedla, že představa o zákazu BTC v zemi je nereálná a neproveditelná. Toto prohlášení přišlo měsíc poté, co ta samá banka hrozila zmrazením všech účtů, které obchodují s kryptoměnami.
Závěr
Ruská ústava až do této doby prezidentovi zakazovala zastávat více než dvě funkční období v čele státu za sebou. To byl také ten hlavní důvod, proč Vladimír Putin po skončení prvních dvou období přešel z funkce prezidenta do čela vlády a na čtyři roky jej v čele státu vystřídal Dmitrij Medveděv. Do čela Ruska se znovu vrátil na jaře 2012. Prezidentský mandát se mezitím změnou ústavy prodloužil ze čtyř na šest let. A teď tu máme snahu, jak zajistit jeho setrvání v čele státu na dalších dvanáct let. Je evidentní, že v Rusku stále platí, že když se chce, tak všechno jde.