Online volby nejsou bezpečné, a to ani s blockchainem, říká americká asociace AAAS

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Nová kryptoměnová burza dnes oznámena • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Meme token zalistován na kryptoburze Poloniex, cena vyletěla o 100 % • a další články

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě.  TRHY Bitcoin se nyní obchoduje v...
Profilový obrázek
Kytka
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

V souvislosti s koronavirovou krizí již i někteří odborníci věří, že se určité transformaci do online podnikání nevyhneme. To se samozřejmě týká také dalších činností, například komunikace s úřady, ale i školní výuky. A co takové volby online?

Asociace AAAS žádá úředníky, aby online volby nepovolili

Zkratka AAAS znamená Americká asociace pro rozvoj vědy (American Association for the Advancement of Science). Ta nyní varuje před nebezpečím, které podle ní představují případné online volby a v otevřeném dopise žádá guvernéry, aby tuto formu voleb odmítli.

„V současné době není hlasování na internetu bezpečným řešením pro hlasování ve Spojených státech, ani v dohledné budoucnosti.“

AAAS vyzývá politiky, aby v žádném případě nepovolili hlasování na internetu. To se týká „hlasování prostřednictvím e-mailu, faxu a webu, jakož i hlasování prostřednictvím mobilních aplikací.“

Není to bezpečné

S odvoláním na studii o volební bezpečnosti z roku 2018 AAAS zdůrazňuje, že elektronické hlasování, zejména s využitím blockchainu, by mohlo vést k narušení soukromí, manipulaci s volbami a nezapočítanými hlasy. Uvádí:

„Pokud je použita architektura blockchainu, vyvstávají vážné otázky ohledně toho, jaký obsah je v ní uložen, jak je blockchain dešifrován pro veřejný přístup a jak jsou hlasy nakonec přenášeny na nějaký typ trvalého papírového záznamu. Žádný vědecký nebo technický důkaz nenaznačuje, že by jakýkoli internetový hlasovací systém mohl tyto obavy řešit.“

Naopak jakkoli jinak těžkopádné hlasování s hlasovacími lístky, ať už poštou nebo osobně, skýtá dle AAAS výrazně menší šanci k manipulaci voleb.

Tip: Volby na blockchainu jsou zranitené a málo důvěryhodné – tvrdí výzkum

Prezidentské volby 2020 v USA

Množí se nejasnosti ohledně průběhu a organizace letošních americkcýh prezidentských voleb v souvislosti s pandemií koronaviru. Otázkou je: co když bude v listopadu stále zapotřebí omezujících opatření proti šíření této nemoci? Povolení elektronického hlasování a hlasování poštou by zajistilo volební účast lidí, ale je to podle vás bezpečné? Nepište svůj názor do komentářů.

Závěr

V roce 2019 údajně nehlasovalo v Indii 300 milionů oprávněných voličů, protože žili daleko od volebních místností. Za současné situace se ale může stát, že pandemie znemožní některým občanům navštívit volební místo, i kdyby bylo relatině blízko. AAAS však varuje proti zavádění online hlasování, které podle ní jinak povede k manipulaci výsledků, ale i ke špehování.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře