Online volby nejsou bezpečné, a to ani s blockchainem, říká americká asociace AAAS

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

V souvislosti s koronavirovou krizí již i někteří odborníci věří, že se určité transformaci do online podnikání nevyhneme. To se samozřejmě týká také dalších činností, například komunikace s úřady, ale i školní výuky. A co takové volby online?

Asociace AAAS žádá úředníky, aby online volby nepovolili

Zkratka AAAS znamená Americká asociace pro rozvoj vědy (American Association for the Advancement of Science). Ta nyní varuje před nebezpečím, které podle ní představují případné online volby a v otevřeném dopise žádá guvernéry, aby tuto formu voleb odmítli.

“V současné době není hlasování na internetu bezpečným řešením pro hlasování ve Spojených státech, ani v dohledné budoucnosti.”

AAAS vyzývá politiky, aby v žádném případě nepovolili hlasování na internetu. To se týká „hlasování prostřednictvím e-mailu, faxu a webu, jakož i hlasování prostřednictvím mobilních aplikací.“

Není to bezpečné

S odvoláním na studii o volební bezpečnosti z roku 2018 AAAS zdůrazňuje, že elektronické hlasování, zejména s využitím blockchainu, by mohlo vést k narušení soukromí, manipulaci s volbami a nezapočítanými hlasy. Uvádí:

„Pokud je použita architektura blockchainu, vyvstávají vážné otázky ohledně toho, jaký obsah je v ní uložen, jak je blockchain dešifrován pro veřejný přístup a jak jsou hlasy nakonec přenášeny na nějaký typ trvalého papírového záznamu. Žádný vědecký nebo technický důkaz nenaznačuje, že by jakýkoli internetový hlasovací systém mohl tyto obavy řešit.“

Naopak jakkoli jinak těžkopádné hlasování s hlasovacími lístky, ať už poštou nebo osobně, skýtá dle AAAS výrazně menší šanci k manipulaci voleb.

Tip: Volby na blockchainu jsou zranitené a málo důvěryhodné – tvrdí výzkum

Prezidentské volby 2020 v USA

Množí se nejasnosti ohledně průběhu a organizace letošních americkcýh prezidentských voleb v souvislosti s pandemií koronaviru. Otázkou je: co když bude v listopadu stále zapotřebí omezujících opatření proti šíření této nemoci? Povolení elektronického hlasování a hlasování poštou by zajistilo volební účast lidí, ale je to podle vás bezpečné? Nepište svůj názor do komentářů.

Závěr

V roce 2019 údajně nehlasovalo v Indii 300 milionů oprávněných voličů, protože žili daleko od volebních místností. Za současné situace se ale může stát, že pandemie znemožní některým občanům navštívit volební místo, i kdyby bylo relatině blízko. AAAS však varuje proti zavádění online hlasování, které podle ní jinak povede k manipulaci výsledků, ale i ke špehování.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

“jak jsou hlasy nakonec přenášeny na nějaký typ trvalého papírového záznamu” mě celkem pobavilo. Tam je asi chyba v myšlení. Pokud mají být volby na blockchainu důvěryhodné, je třeba, aby byl tento blockchain především decentralizovaný a aby konsensus zajišťovali nezávislé subjekty za použití open source software, což je zcela klíčové. Aby měli tyto subjekty motivaci k udržování blockchainu a tedy ke své existenci, je třeba, aby byl za tímto účelem vytvořen coin s rozumnou likviditou, který lze vyměnit na burze a bude tedy generovat zisk z odměny za zabezpečení sítě. Jakákoliv jiná aplikace blockchainu do volebního systému je opravdu nebezpečná a zároveň nesmyslná. Z mého pohledu kvalitní blockchain na likvidním coinu stojí a padá. Likvidní coin je základem kvalitního blockchainu a zároveň jeho snad nejtěžší disciplínou z hlediska jeho prosazení (PR). Podaří-li se volební systém vytvořit výše zmíněným způsobem, kdy například centrální banka zajistí stabilitu coinu vůči národní měně (prozatím), výsledky voleb jsou v blockchainu, takže není potřeba proboha žádný papír, ale stačí blockchain explorer k tomu uzpůsobený. Blockchain je, zdá se, stále ve fázi, kdy ještě nebyl pochopen.

Rob

Problém je samozřejmě s uchováním privátních klíčů uživatelů tak, aby nedošlo k jejich odcizení a neautorizovanému použití. K řešení tohoto problému může snad napomoci telemetrický údaj jednotlivce, který je nutný v kombinaci s heslem k primárnímu rozšifrování privátního klíče. Ten však může být v momentě rozšifrování odcizen ze zavirovaného stroje. Rozhodně nelze spoléhat na zabezpečení počítačů jednotlivých účastníků voleb. Proto asi je nutné vyvinout a distribuovat mezi lidi jednoúčelové, k tomu určené, zařízení, jež dokáže sejmout telemetrický znak a v kombinaci s heslem bezpečně rozšifrovat a použít privátní klíč, který byl vytvořen při první registraci uživatele. Zároveň je opět naprosto klíčové, aby operační systém a veškerý software tohoto zařízení byl publikován například na GitHubu jako opensource a bylo jednoduché jej aktualizovat. Obecně vzato každý operační systém, který není opensource, je nedůvěryhodný. Neříkám, že jsou volby na blockchainu triviální, ale nepřijde mi to rozhodně neřešitelné. Toto je opravdu jediný zásadní problém, který však věřím, že lze vyřešit za pomoci snahy a státních peněz. Tedy… Pokud je v zájmu státu, aby volby byly skutečně nezmanipulované, když pominu mediální masáž, která primárně manipulaci voličů rozjíždí už drahně let.

ms9

Toto vobec neni technicky problem,neviem ako mate riesene obcianske preukazy v cz Ale u nas sa s nimi komunikuje so štatom bežne a keby to bolo slabo zabezpecene,tak sa to nepouziva…v amerike asi taky system nepoznaju

spot_img