Volby na blockchainu jsou zranitené a málo důvěryhodné – tvrdí výzkum

0
(0)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Nir Kshetri, profesor managementu na univerzitě v Severní Karolíně, navrhl, že hlasování založené čistě na blockchainu bude považováno za bezpečné a důvěryhodné, až se vyřeší základní problémy.

Volby přes blockchain

V rozhovoru zveřejněném 18. října Kshetri tvrdí, že probíhají testy velmi malého rozsahu, aby odhalily problémy a zranitelnost v digitálním systému a vládních postupech. Problémy s bezpečností se musí vyřešit před přijetím technologie.

Podle zprávy musí systém pomocí portrétní fotografie ověřit totožnost voličů. Současné tokeny pro hlasování jsou anonymní a nelze je použít ke zjištění totožnosti. Prozatím se hlasování na blockchainu testovalo na komunitních projektech nebo studentských vládních skupinách.

Ověření identity potřebuje k uskutečnění různé zabezpečovací klíče, proto si vyžaduje velké množství výpočetního výkonu. Z tohoto důvodu bylo zjištěno, že původně přiřazené klíče se během posledních zkušebních voleb v Moskvě snadno hackly.

Ve Švýcarsku nedávno probíhaly zkušební volby, kde za hacknutí systému nabízela vláda několik tisíc franků odměnu. Švýcarské blockchainové volby dopadly neočekávaně dobře, nyní probíhá testování a zjišťování problémů.

Prozatím málo testů

V listopadu 2018 bylo umožněno několika armádním příslušníkům Spojených států amerických hlasovat v zámoří elektronicky. Ve stejném měsíci bylo úřady schváleno 144 voličům žijícím v zahraničí odevzdání hlasovacích lístků z 31 různých zemí pomocí aplikace Voatz fungující na blockchainu.

Test dopadl dobře a USA plánují pokračovat a rožšířit elektronické hlasování přes blockchain do roku 2020, kdy se plánují nové prezidentské volby.

Závěr

Do testování voleb na technologii blockhcain se hlásí USA, Rusko, Švýcarsko ale i Německo  a další. Jakmile se vyladí veškeré problémy a hlasování bude důvěryhodné a bezpečné, můžeme hlasovat pro naše zástupce či stranu kdekoliv.

Co číst dále

Elegantní nápad, který se nikdy nestane – tvrdí o Libře Jamie Dimon

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img