Nir Kshetri, profesor managementu na univerzitě v Severní Karolíně, navrhl, že hlasování založené čistě na blockchainu bude považováno za bezpečné a důvěryhodné, až se vyřeší základní problémy.
Volby přes blockchain
V rozhovoru zveřejněném 18. října Kshetri tvrdí, že probíhají testy velmi malého rozsahu, aby odhalily problémy a zranitelnost v digitálním systému a vládních postupech. Problémy s bezpečností se musí vyřešit před přijetím technologie.
Podle zprávy musí systém pomocí portrétní fotografie ověřit totožnost voličů. Současné tokeny pro hlasování jsou anonymní a nelze je použít ke zjištění totožnosti. Prozatím se hlasování na blockchainu testovalo na komunitních projektech nebo studentských vládních skupinách.
Ověření identity potřebuje k uskutečnění různé zabezpečovací klíče, proto si vyžaduje velké množství výpočetního výkonu. Z tohoto důvodu bylo zjištěno, že původně přiřazené klíče se během posledních zkušebních voleb v Moskvě snadno hackly.
Ve Švýcarsku nedávno probíhaly zkušební volby, kde za hacknutí systému nabízela vláda několik tisíc franků odměnu. Švýcarské blockchainové volby dopadly neočekávaně dobře, nyní probíhá testování a zjišťování problémů.
Prozatím málo testů
V listopadu 2018 bylo umožněno několika armádním příslušníkům Spojených států amerických hlasovat v zámoří elektronicky. Ve stejném měsíci bylo úřady schváleno 144 voličům žijícím v zahraničí odevzdání hlasovacích lístků z 31 různých zemí pomocí aplikace Voatz fungující na blockchainu.
Test dopadl dobře a USA plánují pokračovat a rožšířit elektronické hlasování přes blockchain do roku 2020, kdy se plánují nové prezidentské volby.
Závěr
Do testování voleb na technologii blockhcain se hlásí USA, Rusko, Švýcarsko ale i Německo a další. Jakmile se vyladí veškeré problémy a hlasování bude důvěryhodné a bezpečné, můžeme hlasovat pro naše zástupce či stranu kdekoliv.
Co číst dále
Elegantní nápad, který se nikdy nestane – tvrdí o Libře Jamie Dimon