CEO Binance řeší dilema a ptá se komunity: Je kód zákon, nebo stojí za to napravit chybu?

5
(5)

Generální ředitel společnosti Binance, Changpeng Zhao, se obrátil na komunitu s dotazem, zda by měl pomoci někomu, kdo omylem poslal BNB v hodnotě 20 000 dolarů na špatnou adresu.

12. září 2020 se CZ, generální ředitel společnosti Binance podělil se svými followery o nešťastný příběh, který vedl ke ztrátě 20 000 dolarů. Ve svém tweetu popsal situaci uživatele (jehož identitu nezveřejnil), který poslal 800 BNB (asi 20 000 $) na špatnou adresu. Vzhledem k faktu, že transakce byla provedena na Binance Smart Chainu, uživatel tak ve svém “zoufalství prosí“ o pomoc Binance, neboť ta je zodpovědná za vývoj tohoto nového řetězce.

CZ uvedl, že uvažuje o myšlence této osobě pomoci neztratit peníze a znovu tak oživit jednu z nejzajímavějších, nejdůležitějších a nejkontroverznějších kryptoměnových debat:

Stojí za to zasáhnout ve prospěch bezpečnosti uživatelů, nebo je kód absolutní zákon?

 

Kód je zákon

Velká část komunity myšlenku, že je možné zasáhnout, tvrdě kritizovala. Upozorňují na zásadní nebezpečí takového zásahu a samotné ohrožení decentralizace projektu.

Víra, že kód je zákon, který vylučuje jakékoli změny nebo manipulace, zajišťuje stabilitu sítě. A právě decentralizovaná síť je to, co brání jediné entitě mít moc nad tím, co se v síti děje. Moc, kterou může využít ke konání dobra, ale také zla..

Mnozí varují, že pokud by CZ tomuto nešťastnému uživateli pomohl, vytvořila by se sestupná spirála smrti, neboť by došlo k vytvoření nebezpečnému precedentu, že každý uživatel by měl právo zvrátit transakci. Tito hlasy říkají, že každý člověk je svou vlastní bankou a měl by nést odpovědnost za své činy. Pokud chce mít člověk možnost napravit svou chybu, měl by raději zůstat u starších finančních institucí.

Další skupina to vidí jinak

A pak tu je další skupina lidí, kteří jsou pro určitou míru empatie s obětí a říkají, že pokud mají kryptoměny a technologie blockchainu dosáhnout stavu globálního přijetí, musí mít lidé v takovýchto případech určitou úroveň ochrany.


Problém „lidské chyby“ je zásadní pro zajištění, že neodborníci budou mít v případě globálního přijetí kryptoměn nějaký bezpečnostní mechanismus. Někteří dokonce navrhli vyvinout funkci v programovacím jazyce smart contractů, aby se zabránilo chybám při odesílání prostředků na nesprávné adresy.

Závěr

Zhao nakonec bez dalšího vysvětlení napsal, že přijmou opatření. Můžeme jen spekulovat, co tím měl na mysli. Možná bude někdy možné těmto chybám zabránit, ale aktuálně to je možné pouze u kryptoměn s prvkem centralizace.

Sám Satoshi na jednom místě řekl:

“Ztracené mince jen dělají mince všech ostatních hodnotnější”

Za sebe jen dodám doporučení, že náprava těchto chyb je velice složitá, často dokonce nemožná. Pamatujte si, že nejdůležitější je prevence, proto si vždy pečlivě kontroluje adresy a částky.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Zvrátit transakcí? Co to je proboha za blockchain? V čem je smysl jeho nasazení, pokud něco takového je vůbec technický možné? Kdyby BNB běželo na Ethereu, jako dřív, něco takového by nebylo vůbec myslitelné. Pokud se dá jednoduše zvrátit transakce na základě rozhodnutí jednotlivce, pak se jedná o parodii a ne o blockchain. Při vší úctě k poškozenému.

Zee Prime

Ale tady nejde o zvrácení transakce – CZ mu nabídnul, že když je 800 BNB spáleno už teď, tak při příštím spalování zničí o 800 BNB méně a ty mu pošle jako náhradu. Transakci nemůže očividně zvrátit ani CZ, takže blockchain Binance Coin je v pořádku…

Rob

Ok, Zee, děkuji za vysvětlení. To se mi poměrně ulevilo. 🙂

hal

Už len možnosť,že sa to dá je nepríjemná a ak sa to dá,v budúcnosti sa to bude zneužívať,lebo doteraz všetko čo sa dalo zneužiť sa zneužilo.Samozrejme ak by sa to stalo mne,je prirodzené,že by som písal opak.Zaujímalo by ma či sa také niečo dá aj na bitcoinovej sieti.Tam asi nie.

lofas

Na BTC síti to jde asi těžko to by Satoshiho miliony už dávno někdo vybral .

Ferda

“All funds are SAFU.”
CZ snad přece má fond, zajištění. Pokud považuje požadavek toho uživatele za tak zásadní, že se zkouší zaklínat hrábnutím do blockchainu, navíc v nijak zásadní výši, aby to nemohl zamáznout, máme tu další pokus těchhle šíbrů. CZ ani Justin Sun nedají pokoj.

lofas

Jo ale kdyby si jednalo o tebe tak si první který bude lízat anál CZ aby ti zachránil tvých 20K , zajímavé dokud se toho nikoho netýká tak vše je špatně ale nedej bože když jde o vás samotné tak by jste byli mezi prvním kterým je centralizace nevadí .

spot_img