Slavný Big Mac index si našel cestu také k Bitcoinu

0
(0)

Obsah

Big Mac index neboli hamburgerový index je srovnání cen sendviče Big Mac společnosti McDonald’s v různých zemích a tato slavná metrika si nově našla cestu k Bitcoinu. Hodnota Bitcoinu podle něj závisí na zemi, ve které se aktuálně nacházíte.

Známý a celosvětově uznávaný časopis The Economist zanechal nesmazatelnou stopu ve světě financí v roce 1986, kdy poprvé zveřejnil nový ukazatel kupní síly – index Big Mac. Nyní tato metrika přichází k Bitcoinu.

Hamburgerový index pro Bitcoin

Podle The Economist, slouží tato metrika jako užitečné měřítko pro hodnotu měn po celém světě a vychází z teorie parity kupní síly (purchasing power parity – PPP). Ta říká, že identické výrobky by po přepočtu měnovým kurzem různých států měly stát stejně.

Každý hamburger MacDonald’s je identický, bez ohledu na to, kterou zemi navštívíte. Ale co se mění, je cena: za 5 $ byste si mohli koupit jeden Big Mac v USA, ale třeba v takovém Mexiku hned dva.

V roce 2015 vytvořila platforma BitBond software, který pro Bitcoiny dělá totéž a světlo světa spatřil Bitcoin Purchasing Power Index. Ten nám říká, kolik hamburgerů Big Mac si můžeme koupit za jeden Bitcoin (BTC).

Na webu společnosti se můžeme dočíst, že globální bitcoinový PPI udává “kolik hamburgerů  Big Mac si můžeme v průměru (globálně) koupit za jednu BTC minci.” Při aktuální ceně Bitcoinu 10 619 $ (cena platná v době psaní článku) je to 4 456 Big Maců (pokud by vás zajímalo, kolik to je kalorií, tak vězte, že se jedná o cca 2,5 milionu kalorií).

cena BTC
Zdroj: kryptomagazin.cz

Bitcoinový PPI také vypočítává místní směnné kurzy, aby zjistil, jak dalece je Bitcoin v jednotlivých zemích nadhodnocen či podhodnocen. V Dánsku si za 1 BTC koupíte “jen” 2 873 velkých Big Maců, zatímco V Mexiku si za stejné množství můžete dopřát 4 433 těchto oblíbených sendvičů Big Mac.

PPI také počítá volatilitu pro globální PPI. Ta byla letos, kvůli nejistotě způsobené pandemií COVID-19, nejvyšší v měsíci dubnu. Během letošního roku byly bitcoiny poměrně stabilní, zatímco mince DeFi – ty, které poháněly decentralizované protokoly pro půjčování, stablecoiny a burzy, zažívaly rozkvět a boom.

Závěr

I přes poměrně vtipný název je Big Mac Index seriózním ukazatelem, který velmi jednoduše ukazuje, jak jsou jednotlivé měny podhodnocené či naopak nadhodnocené. Nyní se tedy vypočítává také pro kryptoměnového krále – Bitcoin.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img