Jak se lišilo chování retailových investorů a velryb během pandemie COVID-19?

5
(3)

Nově zveřejněné výsledky výzkumu společností OKEx Insights a Catallact ukazují, že po nástupu pandemie COVID-19, zaujali drobní a institucionální bitcoinoví investoři velmi odlišné přístupy.

Výzkum, který se zabýval bitcoinovými transakcemi v období od ledna do začátku srpna 2020, zjistil, že drobní investoři se z velké části stáhli zpět a zaujali strategii vyčkávání. Ti větší, dost možná větší institucionální investoři, naopak BTC nahromadili (zpráva nebere v úvahu transakce z konce srpna a září, kdy ceny klesly).

Jak si vedly jednotlivé transakce podle jejich výše?

Maloobchodní transakce, s méně než jednou desetinou BTC, tvoří většinu všech transakcí a lépe sledují cenové výkyvy. Zpráva uvádí, že tito investoři mají tendenci v době vysoké volatility a dramatických poklesů více “panikařit”.

počet malých transakcí
Počet denních malých transakcí BTC poklesl, jakmile cena BTC v květnu dosáhla 10 000 $. Zdroj: Catallact

Na základě analýzy údajů maloobchodní transakce „poklesly a odchýlily se od cenového trendu”, což naznačuje, že retailoví investoři zvolili přístup “vyčkávat, co se bude dít”, podobně jako během sezonní akumulační doby po pádu ceny Bitcoinu z května letošního roku.

Počet středních transakcí, přisuzovaný těžařům a větších maloobchodním hráčům, se také snížil. Toto chování trvalo ale jen do června, kdy se aktivita opět zvýšila.

Zajímavé výsledky vidíme, když se zaměříme na transakce s více než 1000 a méně než 5000 BTC. Jak se cena Bitcoinu začala blížit 10 000 USD, počet těchto transakcí začal taktéž růst. Tento růst pokračoval, i když cena začala konsolidovat.

“Tento vzestupný trend naznačuje možnost, že instituce a (nebo) velcí hráči byli zaneprázdněni hromaděním BTC, protože ekonomická stimulační opatření centrálních bank urychlila hromadění tvrdých aktiv”

Jak však zpráva výslovně uvádí, jde pouze o spekulaci.

No a pokud jde o transakce s více než 5 000 BTC, tak ty také zaznamenaly od poloviny května do poloviny července prudké výkyvy, což vědce vedlo ke dvěma potenciálním závěrům:

  • kryptoměnové směnárny mohly přesouvat mince v peněženkách z různých (převážně bezpečnostních) důvodů
  • na trh vstoupili velcí institucionální investoři a v důsledku očekávání růstu (či propadu) cen, začali akumulovat BTC.

Zpráva dále uvádí, že dopad COVID-19 na globální trhy mohl způsobit, že se velcí investoři obrátili na BTC a investice do něj začali brát jako zajištění proti fiat inflaci.

big transaction
Počet transakcí mezi 5 000 a 10 000 BTC zaznamenal během léta (v době) konsolidace ceny BTC dramatický nárůst. Zdroj: Catallact

Závěr

Výsledky zveřejněné zprávy ukazují, že v prvních měsících od vypuknutí pandemie se chování investorů změnilo. Zatímco ti retailoví se stáhli zpět a čekali, co se bude dít, velcí naopak “nakoupili dip” a začali hromadit BTC. Přesně ve stylu Warrena Buffetta – věštce z Omahy:

“Nakupujte, když v ulicích teče krev, i když je vaše vlastní.”

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img