Volatilita BTC se vrátí, jakmile nebude korelovat s akciemi

4
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Bitcoin nefunguje jako kryptoměna, když se jeho volatilita snižuje a velmi koreluje s akciovým trhem. A právě teď se dějí obě věci naráz.

Podivně stabilní

Od začátku května se kryptoměna, která ztratila v tomto roce během 15 hodin až 50 % své hodnoty, obchoduje v překvapivě stabilní zóně. Cena se pohybuje mezi 8 500 a 10 000 USD. Dokonce i v případě poklesu ekonomiky, halvingu a hackerského útoku na Twitter se cena nezměnila. Proč se tak zadrhává ve volatilitě a jak Bitcoin z toho stavu dostat? Možná by odpověď na obě tyto otázky mohla být stejná.

Vývoj ceny a stagnace

Podle nedávné zprávy společnosti Ecoinometrics se volatilita na trhu zmenšuje s každým dalším dnem, přičemž graf vývoje cen tvoří z hlediska technické analýzy vzestupný trojúhelník. Pro zajištění průniku (který je pravděpodobně nástupcem vzestupného trojúhelníku) je nutná „strukturální změna“.

“Tento argument se scvrkává na něco jednoduchého. Historicky vzato je současná volatilita velmi nízká. Pokud tedy nedošlo ke strukturální změně volatility trhu, volatilita by se měla vrátit. A s vyšší volatilitou přichází útěk.”

Evoluce ceny BTC | Zdroj: Ecoinmetrics report

Odkud může taková změna pocházet? Z trhu, který stále více s Bitcoinem koreluje: ano, jde o trh s akciemi. Korelace BTC s S&P500 dosáhla pětiletého maxima, protože obě aktiva se i přes různá zotavení pohybují v tandemu.

Tato korelace není významná pouze pro bitcoinový trh, jak je tomu v současné době, ale pro to, aby se vymanila ze svého stabilního trendu a znovu vstoupila do období volatilního obchodování. Vrátíme-li se na začátek toho všeho, pokles volatility Bitcoinu je spojen s jeho vysokou korelací s S&P500.

„Menší pohyby cen s méně obchodovaným objemem znamenají, že mnoho obchodů, ke kterým dochází, má krátkodobé zkreslení. A to by mohlo alespoň částečně vysvětlit korelaci.“

– řekl Nick z Ecoinometrics.

Jaké by mohlo být řešení?

Krátkodobá zaujatost je zvláště výrazná na trhu s termínovanými vklady, které nejenže klesají, ale mají stále více a více krátkodobých období expirace, protože obchodníci s deriváty nechtějí investovat do kryptoměn dlouhodobě. A to právě z důvodu volatility.

Pokud jde o to, aby se volatilita na bitcoinový trh vrátila, podle Nicka se musí oddělit od silné vazby s akciovým trhem, tj. aby se korelace mezi nimi snížila. Jaký je hlavní katalyzátor takového odpojovacího tahu? Nehledejte v tom nic víc než velryby.

“Očekával bych, že tato vysoká korelace zmizí, až se volatilita vrátí k bitcoinu. Jsme od toho jen pár velrybích obchodů.”

Transakce s BTC ve vysokých hodnotách způsobily v minulosti velké pohyby cen. Dne 2. dubna 2019 vyskočil Bitcoin ze 4 000 USD na více než 5 000 USD za jediný den během období medvědího pohybu. Zdrojem toho všeho je velryba, která dlouho drží obchod v hodnotě 100 milionů dolarů, což “maximalizuje cenový dopad”.

Závěr

Na tak temperamentním trhu, jako je ten kryptoměnový, nás čeká buď sucho (jako současná situace) nebo liják (jako 2. dubna 2019 nebo 12. března 2020). Ať tak či onak, nedívejte se jen na bitcoinovu cenu, ale také na její propojení (či naopak odpojení) s akciovým trhem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img