[Čtení na víkend] Příběh Bitcoinu a paralelní světy

4.4
(5)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Zeptali jste se někdy nějakého Hodlera na jeho příběh, jak se dostal k Bitcoinu? Pokud ano, všimnete si jiskřičky, která se mihne v očích člověka, který si přehrává přesný okamžik odchýlení od každodenní reality.

Peníze jsou otázka víry

Koncept peněz může být největší iluzí všech dob. V průběhu historie všechny druhy platebních metod, od papírových bankovek po zlaté cihly, od mušlí až po obří skály a řádky kódu byly nahrazeny relativní temnotou, která se nyní uctívá jako peníze. Mýtický systém hodnoty nabývá na realitě, protože mu věříme, ale ve skutečnosti pouze velmi málo lidí opravdu chápe, jak to celé funguje.

Bitcoin jako náboženství

Bitcoin také zní jako něco náboženského, když se redukuje na symboly: posvátný skript (white paper) napsaný neznámým idolem (Satoshim Nakamotem), který nikdy nebyl odhalen. Mezitím bitcoinoví misionáři hlásají svou vizi světa, který není řízen bankami nebo vládami, a snaží se převést zbloudilé duše na pravou víru.

Bitcoin jako filozofický směr

Huxley v roce 1958 uvedl v televizním rozhovoru s Mikem Wallaceem, že protijedem k bezduché existenci je vzdělání a decentralizace. Tímto způsobem se lidé mohou naučit analyzovat a zpochybňovat doktrínu a bojovat s pocity bezmocnosti v systému rozbitím autority a kontroly. Vyzval lidi, aby odmítli morálku skupiny, trvali na individuálních hodnotách a chránili svou svobodu prostřednictvím samosprávné demokracie.

Neřekli byste, že to zní jako vášnivý Hodler evangelizující svobodu, soukromí a svobodné jednání jednotlivce?

Bitcoin a sociální sítě

Bitcoin a kryptoměny se od doby vzniku rozrostly v celé kryptokomunity prostřednictvím sociálních sítí a to dalo vzniknout komplexním digitálním světům. Základní filozofie kryptokultury se šíří prostřednictvím internetových memů, které umožňují rychlé šíření komplexních myšlenek (a vtipů) z člověka na člověka. Vezměte si letošní “Money Printer Go Brrr”, kritiku měnové politiky, která se šířila po celém Twitteru.

Bitcoin a věda

Pokud jde o vzdělávání, všichni víme, že Bitcoin vyžaduje určité vzdělání. Jakkoli by kdokoliv chtěl naznačit, že dostat se k blockchainu je stejně snadné jako být nasáván do otevřeného víru proti vaší vůli, nemá pravdu. Pro člověka je potřeba skutečně spousta úsilí, aby se dostal do kryptosvěta. Uživatelé se tedy musí důsledně vzdělávat, pokud chtějí prosperovat ve světě kryptoměn.

Závěr

Ať už je pro vás Bitcoin a kryptoměny spíše něco jako náboženství – moc tomu nerozumíte, ale věříte, že to může fungovat a být dobré pro společnosti, nebo je váš přístup spíše filozofický a vyznáváte osobní odpovědnost a svobodu jednotlivce, decentralizaci moci a další hodnot, nebo je pro vás důležitá hlavně komunita a sociální sítě, nebo jste se dostali ke kryptoměnám čistě ze zvědavosti na nový systém a vzděláváte se nyní dál, podělte se do komentářů, jak jste se ke kryptoměnám dostali?

A jaký byl váš bod zlomu, kdy jste si řekli “koupím si kryptoměnu”? Příběhy i důvody jsou různé a to je na nich to krásné. Jak vnímáte Bitcoin a kryptoměny? Náboženství? Filosofii? Komunitu? Vědu? Napište nám do komentářů, jak vnímáte Bitcoin a kryptoměny?

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Miki
Hodnocení článku :
     

Miluji krypto, ale prosím vyvedte mě z omylu, jaký je ve skutečnosti rozdíl mezi penězi, zlatem nebo krypto ve smyslu toho, ze pokud existuje nejaka skupina lidi ( nevím jestli jich je 100, 5 nebo 20.000 ), která řídí tuhle planetu, má řekneme neomezený počet peněz, tudíž má možnost mít “neomezený” počet BTC. V čem ve smyslu svobody je kryptomena jiná …

hal

Peniaze sú majetok bánk,vyjadril sa jeden bankár.Bitcoin ich majetok nikdy nebude.Čo je vlastne náš majetok?

Emsi

Vtip je prave v tom, ze BTC je obmedzeny pocet a vsetky ich z principu ziskat nemozu. Ak totiz to bude mat taky vyznam pre nich, tak to bude mat podobny vyznam aj pre inych ludi mimo uvedenej skupiny vladnucich…. Ak by sme videli ze to ma velky narast hodnoty(to je pripad ktory by urcite nastal ak by sa o tu moznost ziskat vsetky BTC uvedena skupina snazila) tak vlastne to sposobi vecsi zaujem o BTC aj v sirokej verejnosti a jeho silnejsie drzanie…Este inak povedane, ako hodler(a plno dalsich hodlerov) si vzdy cast budem nechavat aj keby som cast odpredal. Este iny uhol pohladu, je to rovnaka otazka ako keby chceli skupit vsetko zlato sveta? Ved penazi si mozu natlacit kolko chcu…Akurat samotnym tlacenim penazi hodnota zlata voci peniazom stupne a teda nikdy ho vsetko nemozu ziskat 🙂 Takou akciou by dosiahli akurat znicenie hodnoty povodnych penazi a presunutie dovery v nastroj vymeny na ine aktivum.

hal

Všetko dokopy.

spot_img