[Osobnost] Milada Horáková – Oběť justiční vraždy socialismu zemřela za svobodu a přesvědčení

5
(2)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Trump omilostnil bývalého člena představenstva společnosti Ripple • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Nervozita na kryptotrzích roste, ceny padají • ZCoin pod 51% útokem • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během včerejška v kryptosvětě. TRHY Ačkoli bitcoiny zpočátku vzrostly na 38...
Profilový obrázek
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Milada Horáková nás může inspirovat především svou nesmírnou odvahou, morální narovnaností a bojem za pravdu a svobodu. Se vztyčenou hlavou se postavila proti nenávistné ideologii, nespravedlnosti a politické zlovůli a byla ochotná za svoje přesvědčení i zemřít. Za to jí nepochybně právem náleží obdiv a úcta nás všech. V dnešním článku si vzpomeneme na hrůzy totality a na zinscenovaný soudní proces, jehož účelem bylo vyvolávat strach, manipulovat a rozšířit mezi lidmi třídní nenávist.

Odpůrkyně komunismu

Většina z nás se problémům vyhýbá. Nechceme se pouštět do nepříjemností a tak raději přejdeme nějakou tu lehkou nespravedlnost, urážku či pochybení ze strany učitelů, úředníků a dalších lidí, kteří zastávají úřední pozice. Je to logické, tito lidé mají určitou pravomoc, kterou by případně mohli zneužít. Jenže do jaké míry je možné se chovat takovým způsobem, aniž bychom riskovali, že se situace vymkne kontrole? Příběh o justiční vraždě Milady Horákové a dalších politických odpůrců komunismu nechť je především výstrahou nám všem před servilností, konformitou a rovněž před ztrátou paměti.

Vítěz bere vše

Během druhé světové války se bojovalo o území. Nacisti postupně obsazovali Evropu a namířili si to i do Ruska. Američané stáli bokem, dokud si neuvědomili, že vítěz bere vše. Konec války je tak spojen s porcováním Evropy, kterou si pyšní zachránci mezi sebe rozdělili, jako by šlo o samozřejmost. Vznikl kapitalistický západ a socialistický východ. Sověti měli zřejmě strach ze zkušených kolonizátorů a tak se na hranicích stavěly zdi, ploty a tahaly ostnaté dráty. Tento strach přerostl v paranoidní hledání nepřítele ve vlastních řadách a zastrašování lidí. Po celém východním bloku probíhaly politické procesy s odpůrci režimu.

Zločiny komunistů v Československu

Komunisti se snažili vytvořit obraz, ve kterém si „pracující lid” žádá přísné tresty pro jejich politické odpůrce. Součástí tohoto obrazu bylo neustálé velebení socialistického zřízení a tzv. „lidově demokratické” republiky, přičemž kdokoli by s tímto zřízením nesouhlasil, mohl být velmi snadno označen za vlastizrádce, špiona, nepřítele lidu atd. a hrozilo mu sociální vyloučení, mučení, napadání jeho rodiny a přátel, vězení a dokonce i smrt.

Propaganda a manipulace

Šířila se nenávist a strach mezi tzv. pracující lid (součástí propagandy o třídních nepřátelích byly mimochodem i obraty jako „nemakačenky a nepracující”). Režim manipuloval masy zhypnotizovaných lidí, kteří věřili lžím a propagandě. Toho využili nejen křiváci, kteří rychle pochopili, že z podpory strany získají osobní prospěch, ale i různí psychopati a sadisti, kterým dělalo dobře někoho týrat. Mezi metody používané během výslechu StB a ve vazbě patřilo fyzické i psychické týrání, vyhrožování, odepírání spánku…

Za nejnechutnější však považuji fakt, že do celé té manipulace byly vtahovány malé děti ve školách. Používaly se např. tzv. pětiminutovky, během kterých učitelé svým žákům papouškovali, co se psalo v novinách o Miladě Horákové a mnoha dalších nepřátelích socialismu, přičemž se kladl důraz na to, aby dětem vštípili, že jsou to velezrádci, špioni a teroristé a že si zaslouží tvrdé tresty. Děti se ve školách učily šířit propagandu, chodily vylepovat propagandistické plakáty atd. Pokud jste četli antiutopický román 1984 od Orwella, jistě si v této souvislosti vzpomínáte na pasáž o manipulaci dětí, kterým se vymyly mozky tak důkladně, že dokonce udávaly vlastní rodiče.

Leták KSČ z roku1938

Monster proces

Účelem politického procesu s Miladou Horákovou a dalšími odpůrci komunismu bylo zmanipulovat masy a zastrašit všechny, kteří se zmanipulovat nedají. Nešlo o prokazování skutečností a už vůbec ne o spravedlnost. Vše bylo předem pečlivě připraveno a doslova zinscenováno (měli dokonce jakousi „režijní knihu”), jako by šlo divadelní představení, ve kterém prokurátoři i obžalovaní pouze sehráli své role. Obžalovaní byli za tímto účelem předem zpracováváni, mučeni a zlomeni, aby vypovídali tak, jak se to režimu hodilo. Je třeba si uvědomit, že jim šlo nejen o holý život, ale báli se i o rodinu. Pokud se někdo od své role odklonil, ihned byl přerušen, seřván či dokonce vyveden ze soudní síně a přiveden k „rozumu”.

Tak byla vytvořena fiktivní realita, která byla následně zfanatizovanými novináři odprezentována veřejnosti s patřičnými komentáři, které dokreslovaly celkový obraz o úžasně fungující socialistické republice, jejíž pracující lid Milada Horáková svou rozvratnou činností zradila a plánovala uvrhnout do války či jakkoli jinak poškodit. Přestože se za svoji vlast postavila i během 2. světové války, kdy ji i jejího manžela nacisti uvěznili a hrozil jí trest smrti, tak se komunisté neštítili ji dokonce označit za spojence Hitlera. Udělali zkrátka cokoli, aby v lidech vyvolali strach a nenávist.

Trest smrti

Milada Horáková byla v roce 1950 popravena (společně s dalšími třemi odsouzenými z její „skupiny”) po dlouhém a vyčerpávajícím vyšetřování a na základě rozsudku, který byl, jak se později ukázalo, určen již dávno před koncem vykonstruovaného procesu. Poprava byla provedena primitivním dlouhotrvajícím oběšením a údajně trvala až 15 minut. Proti vraždám odpůrců komunistické strany vystoupila celá řada zahraničních osobností (např. Albert Einstein, Winston Churchill nebo Eleanor Roosevelt) a dokonce i několik odvážlivců z Československa.

Milada Horáková si zachovala důstojnost a odešla smířená a se vztyčenou hlavou. Přestože její spoluvězenkyně tvrdila, že na cele propadala v dlouhotrvající pláč, končící nervovými záchvaty, u soudu ani na poslední návštěvě své rodiny na sobě nedala nic znát a pevnou rukou napsala těsně před popravou několik krásných dopisů své rodině a známým.

A nyní krátkým úryvkem z dopisu, napsaného 3 hodiny před popravou, uctíme její památku:

„Mám Vás tolik, tolik ráda. Líbám Vás a tisknu. Jsem v mysli a modlitbách jen a jen u Vás. Hrála jsem to snad špatně, ale myslela jsem to poctivě. To mi můžete věřit. Jsem pokorná a odevzdaná do vůle Boží – tuto zkoušku mi určil a já jí procházím s jediným přáním: abych splnila zákony Boží a zachovala své čestné lidské jméno. Neplačte – neteskněte moc – je mi to takhle lepší než pozvolna umírat. Dlouhou nesvobodu už by mé srdce nevydrželo. Takto se rozletím, zase do polí a luk, strání a k rybníkům, na hory i v nížiny. Budu zase nespoutaná, a ten klid a mír. Dejte mi ho – bylo toho tolik, co bylo nutno překonávat – chci už jít. Nebraňte mi svým nářkem. Musíte teď žít také za mne. Líbám Vás, líbám. S Bohem”

Zdroje:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10153697395-proces-h/
http://www.vira.cz/Texty/Clanky/milada-horakova-slova-pred-popravou.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Komunismus_v_%C4%8Cesku
https://www.osobnosti.cz/milada-horakova.php
https://cs.wikipedia.org/wiki/Milada_Hor%C3%A1kov%C3%A1

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

43 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
43 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře