Kde se vzal Polkadot a jakého zhodnocení na něm již dosáhli časní investoři?

4.8
(4)

Nedávno dal Polkadot o sobě poměrně rázně vědět a vstoupil do povědomí široké kryptoměnové veřejnosti. Kde se vlastně ale vzal? Pojďme se vrátit trochu do historie a Polkadot si představit.

Historie Polkadot

Příběh Polkadot se začal psát během ICO mánie v roce 2017 a poměrně rychle se dostal do podvědomí a zájmu investorů a zároveň se stal jedním z největších kryptoměnových projektů. Jeho nativní token DOT byl nedávno denominován v poměru 1:100 a nyní můžeme konstatovat, že časní investoři do Polkadot se mohou pochlubit téměř 2000% návratností své investice.

Takové zhodnocení bylo dosaženo hlavně posledními zprávami o projektu, zprávami o spuštění sítě a zalistováním DOT na několika významných kryptoměnových burzách.

Cíle a poslání Polkadot

Whitepaper Polkadot spatřil světlo světa již v říjnu 2016, ale teprve o rok později se podařilo projektu získat finanční prostředky prostřednictvím ICO (počáteční nabídky mincí). Došlo k tomu poté, co Dr. Gavin Wood a Peter Czaban založili nadaci Web3 – neziskovou organizaci podporující výzkum a vývoj sítě Polkadot.

Nadace uzavřela v říjnu 2017 poměrně úspěšné ICO a prodejem 50 % z nabídky 10 000 000 DOT tokenů získala více než 140 milionů USD. I když došlo k několika nešťastným událostem, které vedly ke ztrátě více než poloviny získaných prostředků, Polkadot situaci ustál a vydržel. V roce 2019 a v létě 2020 společnost uskutečnila dva významné privátní prodeje svých tokenů.

Všechny Polkadot řetězce a aplikace, postavené na základech blockchainové struktury Substrate, mohou mezi sebou provádět transakce a přenášet data. Jinými slovy, síť Polkadot umožňuje interoperabilitu a škálovatelnost pro všechny sítě, které ji využívají. Nejnověji vývojáři pracují na spuštění testnetu určeného pro parachainy a jejich související technologie nazvané Rococo.

DOT denominace a návratnost investice (ROI)

Během ICO byly  Polkadot tokeny v říjnu 2017 prodávány v průměru za 30 USD za jednu minci. V době psaní tohoto článku stojí jeden DOT token cca 6 dolarů. Že vám to nedává smysl? Máte pravdu, je tu totiž jeden háček.

21. srpna tohoto roku byl token DOT efektivně denominován faktorem 100. To znamená, že stávající držitelé obdrželi 100 nových DOT tokenů za ty staré, které drželi. Jinými slovy, ti, kteří si v roce 2017 zakoupili 1 DOT za 30 $, nyní drží 100 DOT za cenu 6 $ za každou minci, což znamená celkovou hodnotu 600 $. A ještě jinými slovy, investoři ICO zaznamenali masivní nárůst tokenu zhruba o 2000 %.

Je ale pravda, že vše neproběhlo tak úplně hladce. Přes počáteční varování Polkadot týmu některé kryptoměnové směnárny, jako Binance a Kraken, uvedly token DOT před jeho denominací, což způsobilo určité zmatení a některé investory to stálo i peníze.

Závěr

Polkadot je prostě poslední dobou v kurzu a vyvolal ve světě kryptoměn malé zemětřesení. Projekt si vytyčil poměrně ambiciózní a neskromný cíl a chce se stát novým internetem blockchainů. Podaří se mu uspět? Uvidíme. Pravdou ovšem je, že ekosystém Polkadot láká nové a nové projekty a každým dnem se stává větším a robustnějším.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Moc, kterou vládne nadace Polkadotu nad svou blockchain architekturou, je rozhodně zarážející, když si můžou dovolit najednou poslat stonásobek zůstatků na peněženkách. Odkud to poslali? Ze své rezervní peněženky? To by byla ještě přijatelná varianta. Jinak nevím, jakým jiným mechanismem by to muselo být, aby se to dalo rozumné chápat. A hlavně… Rozumím, že lidem se násobení jmění líbí, protože to vede k evidentně efektivnímu zmatení kurzu, ale jinak to podle mě vůbec žádnou racionální logiku nemá. Prosím, můžete mi ten Polkadot někdo vysvětlit? Projížděl jsem informace na jejich stránkách a stále nemám zodpovězenou otázku: Cíle a poslání Polkadot. A to především ve smyslu, co jiného nabízí toto řešení oproti již existujícím a zavedeným řešením propojení blockchainů? Co investory tak přitahuje? Chápu, že mi mohlo něco důležitého uniknout, ale pokud je to hlavně vidina další “denominace”, pak má odpověď zní “děkuji, nechci”. A víte proč? Nedává to žádný smysl kromě zmatení. Proto nemám důvod tomuto projektu důvěřovat. Na druhou stranu Microsoft taky vyrostl navzdory svých zjevných nekvalit oproti konkurenci už od jeho vzniku. Nicméně… Pokud někdo Polkadotu opravdu rozumíte, moc rád se dozvím něco nového, co mi stále uniká.

BoB

Co se týče samotných cílů Polkadotu, tam nevím. Třeba vysvětlí někdo jiný. Ale co se týče 100x znásobení mincí, tak na tom není vůbec nic zajímavého a prakticky se nic nestalo. Jednoduchou matematickou operací, zvýšili 100násobně počet existujicících mincí a současně 100násobně snížili cenu jedné mince. Kdo vlastnil 1 starý DOT za 300dolarů, má teď 100 nových DOTů v celkové ceně opět 300dolarů (1 nový DOT 3dolary – v době denominace). Účetně se vlastně vůbec nic nezměnilo. Někteří komentátoři tuhle operaci zdůvodňují lepší adopcí, kdy prý mnoho lidí raději koupí za 3dolary jednu celou minci než za 3dolary 0,01 mince. Údajně to je pro mnohé významný mentální rozdíl.

Rob

BoB, děkuji za odpověď. No… Zatím to nahrává mě teorii, že investice do Polkadot není dobrá. Takže oni prostě stonásobně zvýšili počet mincí, stejným násobkem povýšili počet mincí ve všech peněženkách (aby vše získalo punc spravedlnosti), ale tím dokonale zmátli trh, protože jedné staré minci odpovídá nyní sto nových, přičemž cena najednou není setinová oproti původní minci. To spíše nahrává myšlence, že to je situace naprosto vhodná pro ultra short. Psychologicky si lidé budou muset v praxi zvyknout na předpony typu mili, mikro a nano. Tohle, co udělal Polkadot, je naprostá šílenost. Co mince, které byly zrovna v tu chvíli v prodeji na burzách? Čeny v párech nastavují lidé a ne roboti. Chápu, že málokomu se chtělo cenu za minci najednou ponížit na setinu. Tím získal Polkadot na ceně naprosto iracionálním způsobem. Zajímavý pokus. Dokážete si představit, že by něco takového udělal Bitcoin? Já teda ne. Na Bitcoinu to ani technicky není možné. Leda, že by se v jeden moment všichni shodli na tom, že mincí nebude 21 milionů, ale 21 miliard. To by samozřejmě bylo možné, ale pravděpodobnost takového konsensu je natolik nízká, že se to prostě nestane. Zatímco u Polkadotu si řeknou “Hele, co kdybychom těch mincí měli stokrát tolik?” a jak si usmysleli, tak udělali. No fuj. Strašná mince mi z toho vychází. Fakt strašná…

Rob

Počkat, oni stonásobně snížili cenu mince? Vždyť stará byla za $40 a nová je za $6… V době denominace stala mince $0,4?

David

V době denominace už měl starý DOT cenu $300, nový se začal prodávat na $3, za ten týden vystoupala cena na dvojnásobek…

spot_img