Kde se vzal Polkadot a jakého zhodnocení na něm již dosáhli časní investoři?

4.7
(3)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Írán legalizuje Bitcoin • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Těžaři BTC v Íránu mají nového kupce: Centrální banku • Debetní karta Coinbase zavedena pro zákazníky v USA • a další...

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptoměnovém světě. TRHY Po posledním maximu roku...

Nedávno dal Polkadot o sobě poměrně rázně vědět a vstoupil do povědomí široké kryptoměnové veřejnosti. Kde se vlastně ale vzal? Pojďme se vrátit trochu do historie a Polkadot si představit.

Historie Polkadot

Příběh Polkadot se začal psát během ICO mánie v roce 2017 a poměrně rychle se dostal do podvědomí a zájmu investorů a zároveň se stal jedním z největších kryptoměnových projektů. Jeho nativní token DOT byl nedávno denominován v poměru 1:100 a nyní můžeme konstatovat, že časní investoři do Polkadot se mohou pochlubit téměř 2000% návratností své investice.

Takové zhodnocení bylo dosaženo hlavně posledními zprávami o projektu, zprávami o spuštění sítě a zalistováním DOT na několika významných kryptoměnových burzách.

Cíle a poslání Polkadot

Whitepaper Polkadot spatřil světlo světa již v říjnu 2016, ale teprve o rok později se podařilo projektu získat finanční prostředky prostřednictvím ICO (počáteční nabídky mincí). Došlo k tomu poté, co Dr. Gavin Wood a Peter Czaban založili nadaci Web3 – neziskovou organizaci podporující výzkum a vývoj sítě Polkadot.

Nadace uzavřela v říjnu 2017 poměrně úspěšné ICO a prodejem 50 % z nabídky 10 000 000 DOT tokenů získala více než 140 milionů USD. I když došlo k několika nešťastným událostem, které vedly ke ztrátě více než poloviny získaných prostředků, Polkadot situaci ustál a vydržel. V roce 2019 a v létě 2020 společnost uskutečnila dva významné privátní prodeje svých tokenů.

Všechny Polkadot řetězce a aplikace, postavené na základech blockchainové struktury Substrate, mohou mezi sebou provádět transakce a přenášet data. Jinými slovy, síť Polkadot umožňuje interoperabilitu a škálovatelnost pro všechny sítě, které ji využívají. Nejnověji vývojáři pracují na spuštění testnetu určeného pro parachainy a jejich související technologie nazvané Rococo.

DOT denominace a návratnost investice (ROI)

Během ICO byly  Polkadot tokeny v říjnu 2017 prodávány v průměru za 30 USD za jednu minci. V době psaní tohoto článku stojí jeden DOT token cca 6 dolarů. Že vám to nedává smysl? Máte pravdu, je tu totiž jeden háček.

21. srpna tohoto roku byl token DOT efektivně denominován faktorem 100. To znamená, že stávající držitelé obdrželi 100 nových DOT tokenů za ty staré, které drželi. Jinými slovy, ti, kteří si v roce 2017 zakoupili 1 DOT za 30 $, nyní drží 100 DOT za cenu 6 $ za každou minci, což znamená celkovou hodnotu 600 $. A ještě jinými slovy, investoři ICO zaznamenali masivní nárůst tokenu zhruba o 2000 %.

Je ale pravda, že vše neproběhlo tak úplně hladce. Přes počáteční varování Polkadot týmu některé kryptoměnové směnárny, jako Binance a Kraken, uvedly token DOT před jeho denominací, což způsobilo určité zmatení a některé investory to stálo i peníze.

Závěr

Polkadot je prostě poslední dobou v kurzu a vyvolal ve světě kryptoměn malé zemětřesení. Projekt si vytyčil poměrně ambiciózní a neskromný cíl a chce se stát novým internetem blockchainů. Podaří se mu uspět? Uvidíme. Pravdou ovšem je, že ekosystém Polkadot láká nové a nové projekty a každým dnem se stává větším a robustnějším.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

5 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře