[Pro začátečníky] Proč potřebujeme blockchain?

4.7
(3)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Technologie blockchain poskytuje distribuovanou knihu s neměnnou historií transakcí. Blockchain umožňuje ukládat data, vydávat digitální peníze, distribuovat vlastnictví a udělovat exkluzivní přístup k aktivům pro své vlastníky. Tato technologie je často spojována s kryptoměnou. My se však dnes podíváme na praktické aplikace blockchainu, které rámec kryptoměn přesahují.

Případy použití blockchainu

V první řadě se jedná o nástroj vlastnictví. Prostřednictvím internetu věcí a technologií postavených na blockchainu, jako jsou inteligentní smlouvy (smart kontrakty), soukromé klíče či tokenizace aktiv, poskytuje blockchain přístup k nemovitostem. Uživatel tím získává výhradní práva na určitý majetek a žádná třetí strana nemůže stejné právo uplatnit.

Řada společností již přišla se svou službou tokenizace, což přineslo mnoho případů tokenizace nemovitostí. Jedním z nejznámějších příkladů je blok luxusních bytů na Manhattanu. K jeho tokenizaci došlo v listopadu roku 2018, a to na platformě Ethereum (ETH). Tato nemovist byla následně oceněna na částku 30 milionů USD.

V druhé řadě je to decentralizace. Decentralizace je základem blockchainů a je prvkem, který posiluje důvěru v blockchainy. Blockchainy jsou provozovány množstvím vlastníků uzlů, kteří mají stejná práva pro provádění kontrol platnosti transakcí a jejich potvrzování. Každý z těchto uzlů má kopii celé minulé historie blockchainu a právo ověřovat transakce.

Za třetí je to přístupnost k datům uloženým na blockchainu odkudkoli na světě. To každému uživateli umožňuje nespoléhat se na místní zákony. Kupříkladu povaha kryptoměn bez jurisdikce je typickým příkladem toho, jak lze tuto výhodu využít ve prospěch koncových uživatelů. Kryptoměny tak umožňují mnohem rychlejší mezinárodní nebo dokonce mezikontinentální transakce. Pokud jsou tyto transakce uskutečňovány prostřednictvím banky, trvá to obvykle 1-3 dny.

Za čtvrté je blockchain ochranou před manipulací s informacemi. To, co bylo někdy do blockchainu zapsáno, stává se nevratným a nezměnitelným. Transakce na blockchainu tedy nemohou být změněny ani zrušeny.

Praktické využití blockchainu

Pokud se podíváme na praktické využití blockchainu, tak vedle trhu s nemovitostmi je to určitě zdravotnictví, kde se tato technologie může uplatnit. Ve zdravotnictví to může být např. otázka lékařských záznamů pacientů. Pomocí takových blockchainových nemocnic je možné ukládat zdravotní záznamy pacientů a chránit je před jakýmkoli hacknutím. Tato skutečnost je u dokumentace týkající se zdraví nesmírně důležitá.

Využití inteligentních smluv našlo rovněž uplatnění v logistice. Např. společnost IBM vyčlenila celou skupinu, která je pověřena úkolem zkoumat obchodní aplikace blockchainu a poté je implementovat do řady svých poboček. Na základě toho vytvořila společnost IBM dodavatelský řetězec založený na blockchainech pro sledování potravinářských položek. K tomuto řetězci se již připojily společnosti jako Nestle, Walmart nebo Unilever.

Další platforma, která byla vytvořena na blockchainu, nese název TradeLens. Jedná se o přepravní platformu, ke které se jen v roce 2018 připojilo více než 90 klientů z celého světa. V tomto roce bylo na blockchainu v TradeLens zaregistrováno přes 150 milionů událostí. A co víc. Projekt rovněž vytvořil inteligentní smluvní službu pro celní orgány. Tato služba by v konečném důsledku minimalizovala čas a úsilí na přeshraniční postupy, snížila by počet zprostředkovatelů a v důsledku toho by došlo k nemalé úspoře nákladů.

Dalším počinem, kterého bylo dosaženo pomocí blockchainu, jsou stablecoiny. Stablecoiny jsou kryptoměny, které jsou vázány na podkladová aktiva, tedy fiat měny, kterými jsou obvykle USD nebo EUR. V dnešní době již existuje množství takových mincí, např. Tether (USDT), TrueUSD (TUSD), Statis Euro (EURS) a další.

Dříve měli malí obchodníci, kteří akceptovali platby v kryptoměnách, plnou hlavu starostí zejména s vysokou volatilitou kryptoměn, které nebyly vázány na žádné podkladové aktivum. A právě stablecoiny se ukázaly jako vhodné řešení tohoto problému. Nejen že si tato aktiva s sebou nesou výhody kryptoměn, ale mají rovněž stabilní sazbu, která obchodníky zbavuje problémů s volatilitou. Mohou si tak nyní užívat nejen výhod kryptoměn, ale rovněž se nemusí obávat toho, že jejich příjmy prudce poklesnou v důsledku výkyvů na trzích.

Závěr

Blockchain se v dnešní době začíná pozvolna prosazovat i v dalších odvětvích našeho života, a to ve sportu, v hazardních hrách, v cestovním ruchu nebo zemědělství.

Je zřejmé, že celý potenciál této technologie nebyl dosud odhalen, a že stále existuje mnoho příležitostí pro jeho masové přijetí. Výhody, kterými blockchain oplývá, jsou však nepopiratelné a zcela zjevné. Vedle zabezpečení dat prokázal blockchain své schopnosti i v rychlých peněžních převodech typu peer-to-peer, minimalizaci zprostředkovatelů v oblasti obchodu a logistiky a při vzniku nových typů digitálních aktiv. Na to, jaká další překvapení nám blockchain přinese v letech následujících, si budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img