Co je Steem a Hive – dvě kryptoměny s posláním pohánět decentralizovanou sociální platformu

3
(1)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Mnoho lidí kritizuje narušení soukromí, sběr dat a cenzuru současných sociálních gigantů, jako je Facebook či YouTube. Steem a Hive patří mezi blockchainové sociální platformy a jako takové nabízejí řešení zmiňovaných problémů.

Steem a Hive

Hive je poměrně čerstvý fork kryptoměny Steem. Je navržen tak, aby zachoval původní decentralizaci a poskytl útočiště pro početnou část Steem komunity v reakci na nedávné převzetí Steemu.

V březnu tohoto roku získal Justin Sun a jeho Tron blockchainovou sociální platformu Steemit, její nadaci a značnou sumu mincí Steem. V zásadě by mělo platit, že pouhým zakoupením platformy, webu a společnosti si nelze koupit vedení decentralizované kryptoměny jako takové. Nicméně Justin Sun od samotného začátku oznámil plán  zahrnující migraci (spíše degradaci) mincí Steem na tokeny na blockainu Tronu.

Fork

Komunita se bránila a když došlo v podstatě k centralizovanému převzetí Steemu – něco jako 51% útok, ale na algoritmu DPoS – odpověděla forkem Hive (výraz znamená úl). Hive je tedy založen na blockchainu Steemu a založila ho část komunity v reakci na centralizační skandál původní kryptoměny Steem, na kterém se podílely i některé hlavní burzy.

Abychom byli objektivní, je třeba dodat, že Sun při ovládnutí sítě sledoval cíl, navrátit si hlasovací sílu svých zakoupených podílů mincí, o kterou se ho původní svědci (validátoři) pokusili připravit soft forkem. Tak či tak, vznikl Hive a z jedné kryptoměny s vlastní blockchainovou sociální platformou jsou rázem platformy dvě. Obě s totožným obsahem do doby forku a nezávislým vlastním životem po jeho uskutečnění.

Trocha historie Steemu

Steem blockchain byl vytvořen v roce 2016, aby poháněl sociální blogovací platformu s kryptoměnovými odměnami Steemit. (U Hive jde mimochodem o Hive blog.) Na této platformě uživatelé publikují své články, fotografie a další obsah, který je uložen na distribuované účetní knize Steemu.

Tvůrci obsahu, ale i jejich fanoušci komentující a upvotující příspěvky dostávají za tuto činnost odměnu ve formě Steem, Steem dolarů (SBD) a Steem Power (SP). U nově vzniklého forku Hive pak jde analogicky o Hive, Hive Dolar a Hive Power. Na obou platformách najdete českou a slovenskou komunitu.

Původní Steem byl vytvořený Danem Larimerem, tvůrcem EOSu a Bitshares. Ten projekt přenechal v roce 2016 spolutvůrci Nedu Scottovi a po nedávné akvizici projekt přešel pod Sunův Tron.

Závěr

Konflikt mezi oběma verzemi pokračuje, což jen urychluje úplné oddělení původně jen jedné kryptoměny. To je poměrně nebezpečné, protože to oslabí síť a rozdělí komunitu. Na druhou stranu nyní existují dva nezávislé pokusy o decentralizovanou kryptoměnu pohánějící blockchainovou blogovací platformu, která nabízí odměnu za tvorbu, ale i aktivní odběr obsahu. Rozdíl mezi Steemem a Hive je v tom, že Steem má nyní poměrně silné a kontroverzní vedení, zatímco Hive vedení nemá a spolupodílí se na něm asi 30 vývojářů a 80 přispěvatelů. Uživatelé však nemusí volit jeden či druhý a mohou klidně používat oba. Ostatně, tak jsem k tomu přistoupil i já sám (Hive blog, Steemit).

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img