Oxford: svět potřebuje kryptoměny, aby se zabránilo zhroucení finančních trhů

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Vědci z Oxfordu tvrdí, že regulace trhu s kryptoměnami je nezbytná k předcházení systémovým rizikům v době krize.

Kryptoinvestoři reagují na globální krizi

Přesun investic do kryptoměn, jakožto do bezpečného přístavu v reakci na počínající finanční krizi, upoutal pozornost akademického světa.

Podle blogového příspěvku ze 17. dubna na právnické fakultě univerzity Oxford vědci zjistili, že obchodování s kryptoměnami by mohlo představovat hrozbu pro tradiční finance, a v době krize by mělo být přísně regulováno, aby se zabránilo systémovému riziku.

Výzkumníci tvrdí, že vzhledem k tomu, že kryptoměny jsou decentralizované a nespoléhají se na žádnou autoritu, investoři mají tendenci přesouvat svůj kapitál do kryptoměn, když ztratí důvěru ve vlády a banky, aby si ochránili své investice.

Vědci zkoumali objemy obchodů mezi 1. lednem a 11. březnem. Zjistili, že nejlepších 100 kryptoměn rostlo spolu s počtem hlášených případů COVID-19. Tato pozitivní korelace se však obrátila, když lidé začali pozitivněji reagovat na tradiční finanční trh.

Efekt stáda může způsobit systémové riziko

Vědci tvrdí, že kryptotrh vykazuje vysokou volatilitu, pády a bubliny, jevy, které lze případně vysvětlit prostřednictvím efektu stáda, kde se velká skupina investorů chová podobně. Rovněž popsali současný kryptotrh jako lehce regulovaný a postrádající transparentní informace.

Kryptotrh silně závisí na “influencerech trhu”, jako jsou určité telegramové kanály a weby, které detekují pohyby na trhu, způsobené tzv. “velrybami”. Asymetrické informace mohou přilákat investory do systémů “pump-and-dump”.

“Sofistikovaní investoři lákají neinformované investory do kryptotrhu vytvářením umělé poptávky po tokenech a jejich rychlým prodejem, čímž vytvoří neinformovaným investorům ztrátu.”

Výzkumníci se obávají, že pokud se neinformovaní investoři zapojí do stáda, mohlo by to vést k selhání trhu, vzhledem k tomu, že tradiční finanční trh nyní souvisí s kryptotrhem. A protože trh kryptoměn pravděpodobně zůstane, může být nutné, aby regulační orgány jednaly rychle, aby se zabránilo systémovému riziku tradičního finančního systému.

Závěr

Členské země G5 nedávno aktualizovaly své zákony v reakci na kybernetické zločince, působící během pandemie. Další výzkum ukázal, že ceny kryptoměn dobře reagovaly na jasná regulační pravidla.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img