Turecká banka spouští fyzický systém převodu zlata založený na blockchainu

0
(0)

Zprávy a souhrny

V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Společnost Takasbank, istanbulská clearingová, vypořádací a custody banka, oznámila v tiskové zprávě, že její fyzický systém převodu zlata založený na blockchainu byl 30. prosince spuštěn.

BiGA Digital Gold

Takasbank uvedla na trh platformu BiGA Digital Gold. Cílem bylo poskytnout tureckým bankám systém založený na blockchainu pro vydávání, splácení a převod digitalizovaného zlata.

Systém BiGA byl poprvé představen v září letošního roku. Je to systém, který umožňuje zúčastněným bankám převádět digitální aktiva představující fyzické zlato. Každé aktivum představuje gram zlata, který je fyzicky uložen v trezorech turecké burzy Borsa Istanbul (BIST).

Oficiální webová stránka vysvětluje, že cílem projektu BiGA je vybudování infrastruktury umožňující provedení převodu dematerializovaného zlata za určitých standardů s fyzickými ekvivalenty drženými v bezpečné úschově pomocí technologie blockchain. Úředníci Takasbank v rozhovoru pro tureckou tiskovou agenturu AP uvedli:

„Tato platforma se odlišuje od mnoha podobných projektů na světě tím, že umožňuje použití technologie blockchain k přenosu digitálních aktiv založených na fyzických komoditách, které nemají žádnou vlastní hodnotu, a zajišťuje plný soulad se stávajícími předpisy.“

Hlavní turecké banky

Společnost Takasbank spustila platformu BiGA Digital Gold ve spolupráci s dalšími tureckými finančními institucemi, ke kterým patří Ziraat a Vakif, Garanti BBVA, Albaraka Turk, Kuveyt Turk a Ziraat Participation.

Takasbank je centrální clearingový a vypořádací dům v Turecku, který rovněž poskytuje služby centrálního zúčtování protistrany pro specifické trhy BIST určené místní finanční regulační a dozorčí agenturou, Tureckou radou pro kapitálové trhy.

Zpráva dále uvedla, že zůstatky zlata by byly mezi zúčastněnými bankami nepřetržitě převoditelné na upgrade jejich interních systémů. Banka také poznamenala, že systém bude poskytovat tři hlavní typy transakcí – vydávání, splácení a převody. Jak se dále uvádí ve zprávě:

„Na platformě BIGA s podporou blockchainu jsou také další funkce, včetně integrace se systémem Gold Transfer System, autorizace zúčtování a nástrojů pro monitorování a podávání zpráv.“

Závěr

V Turecku dochází k trvalému růstu projektů blockchainu ve veřejném i soukromém sektoru po oznámení plánů pro národní infrastrukturu blockchainu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve svém prezidentském programu pro rok 2020 uvedl, že vláda v letošním roce dokončí testování své digitální Liry na blockchainu.

Již v září roku 2018 společnost Borsa Istanbul (BIST) vyvinula systém založený na blockchainu. Ten ve spolupráci s Takasbank a tureckým centrálním depozitářem cenných papírů umožňuje lepší přenos finančních údajů.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: