Decentralizace těžby Bitcoinu stoupá

0
(0)

Těžba Bitcoinu se posouvá pozitivním směrem k širší decentralizaci. Alespoň ti potvrzuje zveřejněný report kanadské kapitálové společnosti Canaccord, vydaný dnes 6. února 2019.  

Canaccord, která má v hledáčku nejen Bitcoin a trh kryptoměn, ale i mnohé další finanční sektory, ve svém reportu dává důraz právě na zvyšující se distribuci těžebních bodů Bitcoinu. Decentralizace se ostatně dle pozorování společnosti postupně zvyšuje již celých posledních pět let.

Čím širší celosvětová distribuce jednotlivých těžařů je, tím odolnější se Bitcoin ve výsledku stává. Zpráva vyzdvihuje fakt, že decentralizace těžby Bitcoinu přímo zvyšuje jeho kvalitu a odolnost proti 51% útokům.  

Počet těžebních farem Bitcoinu se razantně zvyšuje od roku 2014. Nyní je jich celá řada a vyskytují se po celém světě.  

Tip redakce: Je těžba Bitcoinu skutečně tak energeticky náročná?

Časy se mění, Bitcoin se těží čím dál víc

Data společnosti Canaccord dále ukazují, že ještě roku 2014 byl jeden z mining poolů (společné těžení) zvaný Ghash.io, zodpovědný za celých 40 % celosvětové těžby. Dnes, o čtyři roky později, neexistuje jediný pool, který by měl pod kontrolou více než 19 % těžby.  

Největší podíl dodnes drží známý Antpool, což ostatně zmiňuje i zveřejněná zpráva, vlastněný gigantem Bitmainem. Společnost Bitmain však minulý rok nepotkalo zrovna dvakrát velké štěstí, a tak i tento kolos musel svoji tržní aktivitu značně osekat.  

Mohlo by vás zajímat: Bitmain vyklízí pozice? Amsterdamské kanceláře uzavřeny

Je třeba zmínit, že statistiky zabývající se distribucí těžby Bitcoinu se liší zdroj od zdroje. Například, data na serveru Blockchain.com ukazují podíl Bitmainu 10.5 %, zatímco na Bitaps se dočtete, že se jedná o podíl 8.5 %.  

Od bodu, kdy hashrate spadl na nejnižší hodnotu loni v listopadu a kdy byla celá řada těžařů kvůli propadu ceny nucena ukončit své operace, se již Bitcoin odrazil a hashrate od té doby znovu až do dnešních dnů stoupá.  

Zdroj: 
Cointelegraph

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img