Je těžba Bitcoinu skutečně tak energeticky náročná?

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Minulý týden vydal holandský výzkumník Alex de Vries studii, v níž došel k závěru, že těžba Bitcoinu využívá téměř stejné množství elektřiny jako celé Irsko. Podrobnosti jsme vám přinesli v tomto článku.

Těžba této nejstarší kryptoměny je nepochybně energeticky velmi náročná, což potvrdí pravděpodobně každý, kdo se jí někdy zabýval v domácích podmínkách. Do jaké míry jsou však Vriesovy informace založeny na reálných datech a jeho obavy opodstatněné, vám přineseme v článku níže.

Situace se zbytečně zveličuje

Jonathan Koomey, lektor na Stanfordské universitě v Kalifornii, který se zabýval obavami některých vědců ze spotřeby energie vynaložené na provoz internetu v jeho raných stádiích, si myslí, že výzkumníci jako de Vries, celou situaci zveličují a zhoršují. Pro NBC News se vyjádřil:

“Během těchto dvou desetiletí touží lidé nadhodnocovat využívání elektřiny, jež je potřebná pro běh výpočetní techniky. Mám obavy, že prostě nemáme dostatek údajů, abychom dospěli k takovým silným závěrům, jak nám prezentuje Vriesova studie.”

Ten ve svých závěrech odhaduje, že síť Bitcoinu spotřebuje v současnosti nejméně 2,55 gigawattů elektrické energie a potenciálně až 7,67 gigawattů v budoucnosti.

Nicméně podle odborníků, mezi něž Koomey rozhodně patří, jsou podklady použité ve studii do značné míry problematické. Jde především o způsob, jakým se vypočítávají hodnoty energie a cena, která se za ni následně zaplatí.

Relevance výzkumu Alexe de Vriese

Koomey vysvětluje, že jeho obava ohledně relevantnosti výzkumu vyplývá z podezření, že oba údaje ohledně celkové spotřeby jsou nepodložené. Připouští, že nějaký základ pro ně jistě existuje, ale způsob, jakým byla studie zpracována pokládá za velmi nespolehlivý.

Vzhledem k tomu, že těžba Bitcoinu je v rukou soukromých společností, je obtížné zjistit reálnou spotřebu elektrické energie. Mnoho z nich se totiž snaží redukovat výdaje například chlazením zařízení v jeskyních nebo využíváním oblastí bohatých na alternativní zdroje energie či zemí s celkově nízkými náklady.

Tip: Pokud chcete nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 USD za první registraci na Coinbase, podívejte se na tento návod.

De Vriesův výzkum také nezohledňuje fakt, že mineři často používají speciální těžební zařízení, zaměřené na maximalizaci efektivity. Christian Catalini, odborný asistent působící na MIT (Massachusetts Institute of Technology), který se specializuje na výzkum kryptoměn a blockchainu, pro NBC News uvedl, že jediní lidé, kteří mají přiměřenou znalost nákladů na těžbu, jsou samotní mineři.

Bez dat z jejich strany, je tedy každý odhad energetické náročnosti v určitém smyslu jen tápáním.

Závěr

Podle Jana Čapka, generálního ředitele Braiins Systems a operátora těžebního poolu Bitcoin Slush Pool, využívá jeho firma mnohem méně energie, než kritici naznačují.

Celkové náklady na vytěžení jednoho Bitcoinu při současné náročnosti těžby odhaduje na méně než 1 937 dolarů.

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Dalibor Valko. 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pedro

casto ctu “kvalifikovane odhady” spotreby elektriny v dusledku tezby. Presne jak se pise v clanku:
1) Neni zohledneno, ze v ruznych zemich stoji kWh ruzne
2) neni zohledneno, ze ruzna zarizeni maji ruznou efektivitu
3) nepocita se s dalsim vyuzitim odpadniho tepla

Nikoho by nenapadlo pocitat kolik stoji uvareni jednoho hrnce polivky. Presne z duvodu uvedenych vyse – totiz kazdy ma jiny hrnec, jiny sporak, jiny recept, …
Ale chytrolinu co umi spocitat energetickou narocnost kryptomeny je prave tolik, kolik v te polivce je nudli 😉

anon

přesně.. hlavně že ti každej druhej debil bude povídat o tom, jak BTC nemá budoucnost, jak se to nevyplatí a podobně..

Jarek

To by se dalo taky napsat obráceně. Hlavně že ti každej druhej debil bude povídat o tom, jak BTC má budoucnost, jak se to vyplatí a podobně…. No a teď který debil má pravdu že?:D

marek

tak majitelé btc musí přesvědčovat že je to výbrná věc.Čím víc lidí tomu věří tím má btc větší hodnotu a čím mín tím má hodnotu menší. To je jak u téměř jakékoliv měny, žádná dnešní měna není krytá zlatem. Každá je krytá jen důvěrou v ni.

spot_img