Nedávno zveřejněný článek populárního finančního ekonoma Alexa de Vriese přinesl novou metodiku k určení spotřeby energie, která je potřebná pro těžbu Bitcoinu. Jeho výpočty přinášejí pohled na několik let dopředu a publikované výsledky jsou poměrně překvapující.
Kolik stojí platba Bitcoinem?
Podle zmíněné zprávy, kterou 16. května vydal magazín Joule, de Vries použil komplexní ekonomické modely spolu s veřejně dostupnými náklady na elektrickou energii. Ty zkombinoval se známými statistikami těžby této nejpopulárnější kryptoměny. Úmyslem celé jeho snahy bylo vypracovat vědecký materiál, který může sloužit společnostem i jednotlivcům jako podklad pro další studie.
Podle závěrů z jeho výzkumu vyplývá, že z celosvětového hlediska je aktuální minimální spotřeba potřebná pro těžbu Bitcoinu 2,55 gigawattu. Toto číslo odpovídá přibližně ročnímu objemu elektřiny, který se zužitkuje v 118. největší zemi na světě – Irsku. Vries také uvádí, že tato hodnota představuje přibližně 0,5 % celkové spotřeby elektrické energie na světě.
Mohlo by vás zajímat: Těžba kryptoměn na Islandu spotřebuje více energie, než domácnosti
Aby toho nebylo málo, tak podle jeho výpočtů každá transakce provedena prostřednictvím sítě Bitcoin vyžaduje elektrickou energii, která by stačila na napájení průměrného domu v Nizozemsku.
Spotřeba může narůst až trojnásobně
De Vries, který v současnosti spolupracuje se společností PwC v Holandsku, se domnívá, že spotřeba vynaložená na mining může koncem roku skončit až na hodnotě 7,7 gigawattů, což je údaj odpovídající spotřebě elektrické energie v celém Rakousku.
Obrovské náklady spojené s těžbou Bitcoinu jsou předmětem kritiky již delší dobu. Přitom s nárůstem velikosti sítě se náklady budou dále zvyšovat, což může v budoucnu vést až k hodnotě dosahující 5 % celkové spotřeby elektřiny na světě.
Tip: Pokud chcete nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 USD za první registraci na Coinbase, viz tento návod.
Vychází výzkum z reálných dat?
De Vries tvrdí, že ve svém výzkumu vycházel z veřejně dostupných informací. Otázkou však zůstává, nakolik jsou tato data dostačující. Narážím především na fakt, že obrovské těžební společnosti, jako například Bitmain, své oficiální dokumenty týkající se těžby nepublikují a zůstávají do značné míry nedostupné.
Závěr
Výzkumný pracovník si však za svými předpověďmi stojí. Zároveň je přesvědčen, že jeho výzkum by mohl být předán vládě a regulačním úřadům, čímž by posloužil jako podklad předtím, než začnou zavádět různá omezení a regulace.
NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:
Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Dalibor V.