Severní stát Island má kryptoměnám co nabídnout. Podnebí a prostředí tohoto státu vytváří velmi přijatelné podmínky pro těžbu digitálních měn, jako je například Bitcoin. Podle zveřejněné zprávy od Associated Press je velmi pravděpodobné, že Island spotřebuje na těžbu kryptoměn více energie než na spotřebu elektrické energie pro domácnosti v celé zemi.
Dvojnásobný nárůst
Energetická společnost Hitaveita Sudurnesja předpovídá, že spotřeba elektrické energie se kvůli těžbě kryptoměn zdvojnásobí oproti minulému roku. Johan Snorri Sigurbergsson, jako jeden z představitelů dané společnosti, očekává nárůst spotřeby až na 100 megawattů. Takové množství by mělo přesahovat spotřebu téměř 340 000 obyvatel tohoto ostrova.
Sigurbergsson rovněž v rozhovoru pro Associated Press uvedl, že by ještě před čtyřmi měsíci takový růst určitě neočekával.
„Sám jsem ještě vůbec před čtyřmi měsíci neočekával takový růst. Potom však Bitcoin vystřelil do nebes.“
Smari McCarthy z Pirátské strany, která je v parlamentu od roku 2008, by rád zisky z těžby kryptoměn zdanil. I přesto, že by takové zdanění mělo přijít kvůli tomu, že těžba vytváří „kreativní hodnotu,“ sám McCarthy zůstává ohledně Bitcoinu velmi skeptický.
„Necháváme plynout desítky až stovky megawattů na těžbu něčeho, co nemá žádnou hmatatelnou podobu a nemá žádné využití pro lidi mimo oblast finančních spekulací. To nemůže činit nic dobrého.“
Proč právě Island?
To, že při těžbě hraje velmi podstatnou roli především elektřina, asi každý víte (pokud ne, tento článek vám to objasní). Island má právě v tomto směru navrch oproti ostatním státům, jako je například Čína. Tento ostrov je totiž plný geotermálních a přírodních zdrojů.
Stejně tak i chladné prostředí ochlazuje těžící stroje mnohem efektivněji. V přístavním městečku Keflavik se momentálně nacházejí tří největší těžírny Bitcoinu na Islandu. Právě tyto farmy využívají vítr na chlazení strojů. Jejich stěny jsou navrženy tak, aby přístroje byly chlazené pouze pomocí větru.