Co se stane, až budou veškeré Bitcoiny vytěženy?

5
(4)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Po chvíli přemýšlení jsme se rozhodli, že dnešní odpoledne je ideální čas na zodpovězení jedné z nejpalčivějších otázek všech kryptonováčků: co se stane, až bude všechen Bitcoin vytěžen? Kdo bude ověřovat transakce?

V populárních médiích se čas od času objeví článek o Bitcoinu a autor většinou nezapomene podotknout, že konec těžby přijde v roce 2050 nebo 2140 nebo… Doplňte náhodné číslo. Všechno to jsou ale jen žvásty!

Bitcoin nebude nikdy vytěžen!

Tak, tady je odpověď. Nestane se nic, protože žádné “zásoby” nikdy nedojdou. Těžba Bitcoinu probíhá následovně:

  1. Síť se shodne na kryptografickém hashi (cosi jako matematický problém, který je nutné rozluštit).
  2. Při volbě obtížnosti hashe se bere v úvahu celkový výkon sítě a obtížnost je upravena tak, aby vyřešení daného problému trvalo ~10 minut.
  3. Kdo první vyluští kryptografický hash, dostane odměnu (na začátku to bylo 50 BTC, dnes je to 12,5 BTC) a možnost vytvořit nový blok. V tomto bloku jsou transakce a v současnosti má velikost cca 1,03 MB. Každá transakce má k sobě připojený poplatek. Ten, kdo vytváří blok, dostane kromě zmíněné odměny i všechny poplatky. Do bloku tedy pravděpodobně vloží transakce s nejvyššími poplatky.

Pokud chcete vědět víc, doporučujeme přečíst si tento článek o blockchainu.

Halving

Takže ještě jednou, na začátku se celá síť shodne na speciálním matematickém problému. Kdo ho první vyřeší, vytvoří nový blok, za odměnu dostane 12,5 BTC a poplatky za všechny transakce, které vložil do bloku.

Těch 12,5 Bitcoinů vznikne najednou. V podstatě z ničeho. Přibližně každé čtyři roky však nastává halving a počet nově-vznikajících Bitcoinů se sníží na polovinu. Poslední halving se stal v červenci 2015 během bloku číslo 367 500. Další na nás udeří vytěžením bloku s číslem 630 000. Přesně tak, čas se ve světě Bitcoinu měří na bloky. Proto je nemožné předpovědět přesný čas dalšího halvingu.

Závěr

Právě proces halvingu zaručuje, že na světě nikdy nebude více jak 21 milionů Bitcoinů. Ve skutečnosti se k tomuto číslu můžeme pouze limitně přiblížit. Každé cca čtyři roky se jednoduše odměna za vytěžený blok sníží na polovinu. Nakonec bude zanedbatelná a síť bude fungovat téměř výhradně díky poplatkům za transakce.

Tak, a teď tento článek pošlete vašim známým, aby nežili celý život v mylném domnění, že Bitcoin jednoho dne skončí, protože bude “vytěžen”. Když to uděláme všichni, možná se nám podaří vyčistit svět od této pověry!

Co číst dále?

Proč vždy, když nakoupím, vše začne padat? + Jak se toho v budoucnu vyvarovat

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
dartvader

blbost

mnau

pidalin

Nevim jakejm retardům je článek určenej, nikdo si nemyslí že se bitcoin vytěží, jediný co byste měli říct svejm známejm je ať přestanou těžit kryptoměry prostřednictvím grafik, protože se nechci vrátit před rok 89 kdy budeme shánět PC komponenty někde pod pultem za nehorázný ceny. A hlavně kdo těží, okrádá nás všechny, protože spotřebovává zdroje týhle planety na nic, mělo by to bejt trestný.

Mr. Nick Nicky

:)) :)) :))

Vlad

To je takova blbost ze se mi az zda ze to cele vymyslel nejaky chytrak.asi jako kazdou blbost..

Wesi

Takže aby šli transakce, tak ty počítače budou stále počítat v podstate nic… To se opravdu vyplatí, tam je prave konec bitcoinu chytráci. Elektrika neni zadarmo a grafiky díky zvysujícim se cenám uz budou pro bitcoin taky irelevantní a díky jejich snízene zivotnosti kde jedou nonstop na 100% budou mit odvarene pameti budou neprodejne. A herní trh skomíra, gj cryptomaniaci. Jo vsem to reknete at ten nesmysl bez budoucnosti uz skonci.

Kamil

Na světě se děje hromadu zbytečných věcí co spotřebovávají elektřinu. Například ten tvuj herní průmysl 🙂 Kdyby všichni přestali hrát počítačové hry, to by byl ale přebytek elektřiny 🙂 A nejsou to jen PC hry, ale dneska i mobily, který díky hrám a hromadě dalších ptákovin musíme nabíjet skoro pořád.
A pokud by kryptoměny dokázaly nahradit veškeré současné bankovní převody možná by to vyšlo i energeticky líp. V první řadě by se ale muselo zrušit minimálně 90% zbytečných kryptoměn (který jsou jen proto že jsou) a nechat jen ty opravdu smysluplné.

Rob

Samozřejmě, že kryptoměny jsou ekologičtější, než dolar. K tomu jsou také neovlivnitelné. A toto zabezpečení sítě něco stojí. Hádejte, čím se to platí? Nevíte? No přeci elektřinou. Zabezpečení sítě tak zároveň dává Bitcoinu reálnou hodnotu, neboť elektřina není zdarma. Ti hateři, co se tu nevědomky znemožňují, protože vůbec ničemu nerozumí (ale to oni nevědí, takže se i nadále mohou cítit dobře), by se měli raději vzdělávat. Vlastně vůbec nechápu, jak je možné, že čtou tento magazín? Hmmm… Hlupák má ovšem jednu výhodu. Svou hloupost nikdy nerozezná a navíc si bude myslet, že sám ví všechno nejlépe. A bude kolem sebe kopat a všechny napadat a až se dostane k moci, protože bude mít vždy na vše absolutní a jednoduchý názor a ti ostatní blbci jej proto zvolí v demokratických volbách, rád uspořádá také válku. Pozor na to…

Mashiro

Kryptoměny jsou neovlivnitelné??? 😀 😀 😀 😀
Cenové manipulace ti nic neříkají? Hackeři krypto ignorují?? 😀 😀

Mashiro

A proste obecně jsou kryptoměny samozřejmě ovlivnitelné, ty kecy o tom, že nejdou zakázat jsou výmysly. Číny by je teď mohla z fleku zakázat nebo regulovat a celý trh se zhroutí.
Stačí vypustit pár negativních zpráv a cena jde dolů, což samozřejmě platí i naopak.

Kryptoměny jsou vlastně velmi snadno ovlivnitelné.
Většina lidí to vnímá jako investici a při první negativní zprávě se ji zbaví.

Jarda

To je vysvětleno, jako když drótar vysvětluje kožkárovi…

spot_img