Co se stane až budou veškeré Bitcoiny vytěženy?

5
16674
Bitcoin

Po chvíli přemýšlení jsme se rozhodli, že dnešní odpoledne je ideální čas na zodpovězení jedné z nejpalčivějších otázek všech kryptonováčků: co se stane, až bude všechen Bitcoin vytěžen? Kdo bude ověřovat transakce?

V populárních médiích se čas od času objeví článek o Bitcoinu a autor většinou nezapomene podotknout, že konec těžby přijde v roce 2050 nebo 2140 nebo… Doplňte náhodné číslo. Všechno to jsou ale jen žvásty.

Bitcoin nebude nikdy vytěžen!

Tak… Tady je odpověď. Nestane se nic, protože žádné „zásoby“ nikdy nedojdou. Těžba Bitcoinu probíhá následovně:

  1. Síť se shodne na kryptografickém hashi (cosi jako matematický problém), který je nutné rozluštit.
  2. Při volbě obtížnosti hashe se bere do úvahy celkový výkon sítě a obtížnost je upravena tak, aby vyřešení daného problému trvalo ~10 minut.
  3. Kdo první vyluští kryptografický hash, dostane odměnu (na začátku to bylo 50 BTC, dnes je to 12,5 BTC) a možnost vytvořit nový blok. V tomto bloku jsou transakce a v současnosti má velikost cca 1,03 MB. Každá transakce má k sobě připojený poplatek. Ten, kdo vytváří blok, dostane kromě zmíněné odměny i všechny poplatky. Do bloku tedy pravděpodobně vloží transakce s nejvyššími poplatky.

Pokud chcete vědět víc, doporučujeme přečíst si tento článek o blockchainu.

Halving

Takže ještě jednou, na začátku se celá síť shodne na speciálním matematickém problému, kdo ho první vyřeší vytvoří nový blok, za odměnu dostane 12,5 BTC a poplatky za všechny transakce, které vložil do bloku.

Těch 12,5 Bitcoinů vznikne najednou. V podstatě z ničeho. Přibližně každé čtyři roky však nastává halving a počet nově vznikajících Bitcoinů se sníží na polovinu. Poslední halving se stal v červenci 2015 během bloku číslo 367500. Další na nás udeří vytěžením bloku s číslem 630000. Přesně tak, čas se ve světě Bitcoinu měří na bloky. Proto je nemožné předpovědět přesný čas dalšího halvingu.

Závěr

Právě proces halvingu zaručuje, že na světě nikdy nebude více jak 21 milionů Bitcoinů. Ve skutečnosti se k tomuto číslu můžeme pouze limitně přiblížit. Každé přibližně čtyři roky se jednoduše odměna za vytěžený blok sníží na polovinu. Nakonec bude zanedbatelná a síť bude fungovat téměř výhradně díky poplatkům za transakce.

Tak, a teď tento článek pošlete vašim známým, aby nežili celý život v mylném domnění, že Bitcoin jednoho dne skončí, protože bude „vytěžen“. Když to uděláme všichni, možná se nám podaří vyčistit svět od této pověry…

Komentujte

5 Komentáře zapnuto "Co se stane až budou veškeré Bitcoiny vytěženy?"

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
dartvader
Host

blbost

mnau

pidalin
Host

Nevim jakejm retardům je článek určenej, nikdo si nemyslí že se bitcoin vytěží, jediný co byste měli říct svejm známejm je ať přestanou těžit kryptoměry prostřednictvím grafik, protože se nechci vrátit před rok 89 kdy budeme shánět PC komponenty někde pod pultem za nehorázný ceny. A hlavně kdo těží, okrádá nás všechny, protože spotřebovává zdroje týhle planety na nic, mělo by to bejt trestný.

Vlad
Host

To je takova blbost ze se mi az zda ze to cele vymyslel nejaky chytrak.asi jako kazdou blbost..

Wesi
Host

Takže aby šli transakce, tak ty počítače budou stále počítat v podstate nic… To se opravdu vyplatí, tam je prave konec bitcoinu chytráci. Elektrika neni zadarmo a grafiky díky zvysujícim se cenám uz budou pro bitcoin taky irelevantní a díky jejich snízene zivotnosti kde jedou nonstop na 100% budou mit odvarene pameti budou neprodejne. A herní trh skomíra, gj cryptomaniaci. Jo vsem to reknete at ten nesmysl bez budoucnosti uz skonci.

Jarda
Host

To je vysvětleno, jako když drótar vysvětluje kožkárovi…