Proč vždy, když nakoupím, vše začne padat? + Jak se toho v budoucnu vyvarovat

5
(1)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Znáte to. Sledujete nějaký coin, hltáte všechny zprávy, analýzy, signály, diskuse  na Facebooku, Twitteru, Telegramu, čekáte na ideální příležitost k nákupu, jste si jisti, že jste vše udělali dobře. Nakonec nastane ten den. Přihlásíte se na burzu, nastavíte nákup, vytvoříte objednávku a… do dvou dnů jste v minusu. Ale proč? To se proti vám spikl celý vesmír?

Tato hra je zmanipulovaná! Na burze se vydělat nedá a všichni ti analytici, známí tradeři a prodavači různých kurzů jsou podvodníci, kteří si pouze na něco hrají!

Nebo ne?

Pět skupin obchodníků

V této hře je pět hlavních skupin hráčů. Každá z nich přemýšlí jiným způsobem a snaží se jinak vydělat peníze.

  1. Tradeři
  2. Investoři
  3. Velryby
  4. Burzy
  5. Spekulanti

Tradeři

Tradeři (česky obchodníci) jsou lidé, kteří mají dostatek zkušeností na to, aby na burze dokázali vytvářet konzistentní zisky s malým kapitálem (do 1 mil. €). Při této činnosti používají technickou analýzu, statistické metody, pomocí kterých řídí rizikovost svých pozic (RRR), sledování a správnou analýzu fundamentu (zprávy), sentimentu a často odebírají jednu nebo více placených skupin s analýzami nebo signály.

Tradery nezajímá, zda kryptoměny stoupají, nebo klesají. Na burze je totiž možné longovat i shortovat. Ne všichni tradeři se svému řemeslu věnují naplno. Spousta z nich to dělá tak, že si obchodují jednu dvě hodiny týdně. Všechno to záleží na obchodní strategii. Jedno však mají všichni tradeři společné. Mají za sebou dlouhé měsíce, ba i roky studia, pokusů, omylů a všichni kdysi patřily mezi „spekulanty“.

Pokud se chcete stát traderem, rádi vám s tím pomůžeme na našem investičním webu Trading11, kde najdete množství studijních textů a pravidelné technické analýzy.

Investoři

Investoři se soustředí na dlouhodobé investice. Vybírají si projekty, které mají velký potenciál do budoucna. Každému vstupu do trhu předchází kvalitní rozbor daného projektu, případně i osobní rozhovory s jeho zakladateli. Investoři disponují velkým kapitálem, často za sebou mají týmy lidí a své práci se věnují naplno.

Velryby

Velryba je hovorové označení pro osobu / skupinu osob, jež má k dispozici velký kapitál a je schopna viditelně pohnout trhem. Může jít o časné investory, instituce, hedge fondy… V kryptosvětě jsou menší (a často hloupější) velryby spojovány s různými manipulacemi. Často mají na svědomí tvoření Bartových hlav na grafu.

Burzy

I burzy jsou v kryptosvětě velkými hráči. Vydělávají na poplatcích a v případě, že na své platformě zajišťují likviditu, vytvářejí zisk i na spreadech (rozdíl mezi nejnižší nabídkou k prodeji a nejvyšší nabídkou nákupu). Některé méně seriózní burzy si vytvořily i další způsoby, jak vydělat. Například BitMEX obchoduje proti svým klientům, vyhazuje jim stoplossy a okrádá je pomocí svého fondu, kde má více než 100 000 BTC. Více info o BitMEXu najdete tady.

Spekulanti

Nakonec tu máme poslední skupinu lidí, a to spekulanty. Průměrný spekulant absolutně netuší, co dělá, a většinou si toho ani není vědom. Ze svých ztrát obviňuje ostatní, případně „kletbu z vesmíru“.

Trh s kryptoměnami je zajímavý tím, že v něm najdete mnoho spekulantů. Většina se do tohoto sektoru dostala v době největšího růstu. Tito lidé často do kryptoměn vloží všechny své úspory a nakonec s nadávkami a velkými ztrátami odejdou.

Proč je to tak? O tom jsme již psali:

(článek pokračuje pod odkazem)

Tři důvody, proč většina lidí na kryptoměnách prodělá + řešení

Právě spekulanti se často ocitají v situaci, kterou popisuje titulek tohoto článku.

Proč tedy trh začne padat, když nakoupím?

Obchodování s kryptoměnami je hra. Pokud znáte její pravidla, máte šanci vydělat. Pokud je neznáte, máte smůlu. Úplně nejdůležitější pravidlo, se kterým musíte v každém případě počítat zní:

Nic není takové, jaké se zdá

Uveďme si pár příkladů. Řekněme, že nějaký coin v posledních dnech překvapivě rychle stoupá. Pak se o něm zveřejní série pozitivních zpráv (nové spolupráce, fork, ocenění, …). Spekulant se rozhodne, že chce naskočit na vlak, dokud se dá, a nakoupí. Coin však ve skutečnosti někdo napumpoval a zprávy si zaplatil, aby nalákal nic netušící oběti. Proto se není čemu divit, když během následujících dní nastane pokles.

Toto je také hlavní důvod, proč nakoupíte a najednou všechno začne klesat. Necháte se strhnout davem a emocemi. Ovládne vás chamtivost. Nevíte, co děláte, nevíte, proč nakupujete, neuděláte si ani technickou analýzu. Do pozice vás žene chamtivost, případně jiné emoce.

Emoce jsou největším nepřítelem tradera. Více o nich najdete zde.

Mnoho lidí se takto nechalo nachytat v sobotu, když Bitcoin stoupl ze 4000 na 4200 $. Šlo o falešný průraz rezistence na hladině 3970 $ a na potvrzení signálu bylo třeba čekat až do uzavření weekly svíce. Bohužel, většina spekulantů tyto informace neměla a ve výsledku tak učinila špatné rozhodnutí. V neděli Bitcoin padl o 500 $. Prokletí, nebo špatný money management?

Velcí hráči za velké procento svých zisků vděčí spekulantům. Velmi dobře znají psychiku svých nic netušících obětí a snaží se nastavit podmínky na trhu tak, abyste nakoupili v ten nejnevhodnější okamžik. Je přímo neuvěřitelné, jak jsou v tom úspěšní a kolikrát se jim podaří nachytat téhož člověka.

Obchodování kryptoměn na burze lze přirovnat ke hracím automatům. Jistě, občas se stane, že něco vyděláte, ale hra je psychologicky nastavena tak, abyste prodělali. Pokud si to neuvědomíte, nemáte šanci a skončíte až tehdy, když vám dojdou peníze.

Často se setkáváme s názorem, že vydělávání na kryptoměnách je pouze o štěstí a nelze stabilně vytvářet zisk na burze. To vážně není pravda. Pokud se však střemhlav vrhnete na burzu, můžete si být jisti, že proděláte. Znalosti a zkušenosti jsou to, co potřebujete, abyste zažili úspěch.

Co dělat, aby se mi to už nestávalo?

Inu, musíte opustit skupinu spekulantů. Investory, velrybami ani burzou se vlastními silami nestanete, takže vám zbývá poslední možnost:

Staňte se traderem. Studujte, nechte se vést zkušenějšími a investujte do kvalitních zdrojů informací. Možná to vyzní jako reklama, ale přesně kvůli tomuto účelu vznikl projekt Trading11, který má dnes již stovky stálých členů. Analýzy na Trading11 z vás neudělají obchodníka. To budete muset udělat sami. Najdete v nich však řadu užitečných informací a zjistíte, jak smýšlejí profesionální tradeři. Do konce února si můžete zakoupit 3měsíční členství s 20% slevou (35 € / 899 Kč).

Věříme, že nyní je správný čas naučit se obchodovat. Za pár měsíců se otočí trend a krypto začne stoupat a v bull marketu se obchoduje mnohem lépe. Pokud uděláte chybu, stačí počkat, a nakonec uzavřete pozici v plusu.

A co když nechci být trader?

I tak můžete vydělat na kryptoměnách! Máte hned několik možností, jak na to, a dokonce nám nemusíte nic platit. Více se dočtete zde:

3 způsoby, jak zbohatnout na kryptoměnách – který z nich je ten nejlepší?

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro Kryptomagazín napsal Samuel S.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr

Článek má hlavu a patu . Nic méně poplivat jen burzu Bitmex za vypnuti stop losu je najivní nebo účelové. Vzhledem tomu že tady ten účel nemá padný důvod tak zůstává ve hře jen najivita . K úmyslnému vypínání stop losu dochází téměř všude a není možnost se tomu bránit .Největši zmrdi jsou na Plus500. Tam mi přes noc vypnul stop loss o 20 % níže bez páky ,na japonském indexu. Což je nemožné. Index se posune max 4% A to by už byla panika na trzích .

Problém je že každá Burza si oseká spread mezi cenou nákupu a prodeje na minimální rozsah tzn třeba 1%. Ale obchody probíhají třeba v rozmezí 10% . To obchodník ale nevidí je to běžné. Pokud tam stojí Stop loss je jednoduché to 1 % posunout k horni hranici či spodní hranici 10% rozsahu . Bohužel obchodníci ukazují burze stop losem kde ukončí obchod. Pro burzu je to pak jednoduché obchodníka vypnout .Navíc každá burza si to obháji reálným obchodem .
Máte nákup 1000ks tikeru na 120 usd stop loss na 100usd . Burza najde obchodnika s nákupem 1ks na 95usd a záda prodejni stejnou cenu 95 a přesný počet 1ks prodeje . Obchod se uskuteční na 95 usd a tím se uzavře každý Sl nad touto cenou.
Samozřejmě u pakových obchodu je SL nevyhnutelný. A tady už je to otázka důvěry mezi obchodníkem a burzou.
A za mně všichni chtějí vydělat neexistují ani santové ani mikuláši . A čím více obchodu nak. prod.uděláš tím více burza vydělá.

spot_img