Těžba kryptoměn zpomaluje hledání mimozemských signálů

0
(0)

Zprávy a souhrny

Skupina vědců pátrající po stopách mimozemského života čelí problému, který je důsledkem stále rostoucího zájmu o těžbu kryptoměn. Nemají totiž k dispozici výkonné grafické procesory.

Dan Werthimer, vedoucí vědecký pracovník z kalifornské univerzity UC Berkeley, pracuje spolu s dalšími kolegy na projektu [email protected] Ten se zabývá hledáním mimozemské inteligence a Werthimer v rozhovoru pro stanici BBC upozornil, že kvůli rostoucímu zájmu o těžbu kryptoměn momentálně pociťují nedostatek důležitých počítačových součástí. Vědci jsou tak omezeni při snaze nalézt odpověď na jednu z nejstarších otázek lidstva, zda jsme ve vesmíru sami.
Projekt [email protected] je při zkoumání signálů z radioteleskopů závislý na výpočetních prostředcích, ke kterým potřebují astronomové vysoce výkonné grafické procesory. K jejich smůle je ale po nich velmi vysoká poptávka, jelikož o ně kromě astronomů a hráčů mají zájem také těžaři kryptoměn. Vědec uvedl:

„Jedná se pro nás o neznámou situaci. Stalo se to při několika objednávkách, které jsme za posledních pár měsíců provedli.“

Nvidia: hráči jsou pro nás na prvním místě

V lednu spatřila světlo světa zpráva o rapidním nárůstu cen grafických karet. Například u často vyhledávané GTX 1080 od společnosti Nvidia vzrostla cena na 1.350 dolarů. To je skoro dvakrát tolik, než kolik je výrobcem doporučená cena. Ještě výše je však konkurenční AMD Radeon RX Vega 64, jejíž cena se pohybuje okolo 1.500 dolarů, což je dokonce trojnásobek ceny, kterou doporučuje AMD.

Společnost Nvidia vydala prohlášení, ve kterém vyjadřuje svou nespokojenost se situací ohledně nárůstu cen GPU. V rozhovoru pro německou stránku Computerbase.de společnost prohlásila, že na prvním místě jsou pro ni hráči, na které je většina produktů ze série GeForce zaměřena. Naléhají, aby prodejci podnikli taková opatření, která budou vyhovovat její herní komunitě.

K nalezení odpovědi jsou třeba silné počítače

Veděc Dan Werthimer vysvětlil:

„Součástí hledání mimozemského života je především monitorování mnoha kanálů najednou, jelikož nikdo neví, na jakém kmitočtovém pásmu může mimozemská inteligence vysílat.“

Dodal, že taková činnost vyžaduje obrovskou výpočetní sílu, která jim nyní může chybět. Vědci se proto obávají, že rostoucí zájem o těžbu kryptoměn a nedostatek počítačových komponent může hledání života mimo naši planetu velmi zpomalit a oddálit tak odpověď na jednu z nejdůležitějších otázek lidstva.

 


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: