Je aktuální DeFi boom zabijákem altcoinů?

1
defi boom zabijak problem otazka, filosofie
Zdroj: pxhere.com

Je třeba přiznat, že rok 2020 prostě patří DeFi tokenům. Výkonost yearn.finance, Uniswap a Compound nenechala investory v klidu a mnoho projektů zastínilo tradičních top 10 altcoinů. Je reálné, že boom DeFi projektů by mohl znamenat zkázu i pro některé hlavní opory kryptoměnového světa?

Rychlý růst decentralizovaného financování (DeFi) se silně odrazil v rostoucích cenách tokenů souvisejících s výnosem, jako je např. Yearn.finance, LEND a další, které v roce 2020 raketově vyrostly na nová, nečekaná maxima.

yearn.finance (YFI)
Zdroj: CoinGecko

Nejvyšší hodnota yearn.finance kolem 40 000 $ připomněla slavnou bitcoinovou rally z konce roku 2017 a v létě 2020 výrazným způsobem překonala cenu nejpopulárnější kryptoměny – Bitcoinu a dalších altcoinů.

DeFi v popředí zájmu, „staré“ altcoiny zaostávají

Čísla ukazují, že některé populární DeFi tokeny hravě překonaly projekty z oblasti governance a infrastruktury, jako jsou Chainlink či UMA. A to navzdory skutečnosti, že se UMA stala v září jedním z největších decentralizovaných finančních protokolů.

S tím, jak se pozornost investorů zaměřuje na projekty DeFi a platformy chytrých smart contractů, jako je Ethereum a Cardano, tak zájem o altcoiny (zejména těch, které se zaměřují na platby napříč platformami a swift transakce) ustupuje.

 

Zdroj: Twitter Cane Island Digital Research

Za aktuálního stavu trhu, kdy DeFi se dere nahoru a naopak značná část trhu altcoinů jen smutně vzpomíná na dobu, kdy byly na výsluní a v hledáčku investorů, se stále častěji objevují otázky: Zabije posedlost investorů DeFi projekty altcoiny, které jsme ještě nedávno tak dobře znali? Nebo se zase vše změní a do popředí zájmu se dostane třeba Litecoin či Ripple?

Čas zkoušek

Přelom léta a podzimu byl pro téměř všechny altcoiny obtížným obdobím. Analytik Nicholas Merten se ale domnívá, že ještě ani zdaleka nenastal čas na panické výprodeje a dodává, že už jen síla Bitcoinu by měla stačit k tomu, aby se mnoho altcoinů dostalo zpět do bezpečí.

„Upřímně řečeno, to, co zde vidíme (skutečný příliv kapitálu od společností jako MicroStrategy či Grayscale) jen dokazuje, že existuje mnohem větší institucionální nebo podniková poptávka po bitcoinech a to nedovolí, aby tržní kapitalizace klesla […] Dokud nedojde k masivnímu odlivu kapitálu z BTC, pravděpodobně nebude docházet k žádným masivním odlivům z celkového kryptotrhu.“

Podle Mertenova pohledu může být bitcoinová rally obrovským faktorem, který přispěje k oživení Litecoinu a celého kryptotrhu jako celku.

Čekání na prasknutí DeFi bubliny

V červenci se oblast DeFi zdála prakticky nezastavitelnou. Související tokeny byly napumpovány, aby generovaly investorům obrovské zisky a pak se objevily řady copy-and-paste projektů, které se pokusily vytěžit z popularity DeFi co nejvíce. Některé tokeny dosáhly skvělého zhodnocení, zatímco jiné (jako např. Hotdog) během pěti minut ztratily až 99 % ze své hodnoty.

Je třeba ale uznat, že decentralizované financování nabízí spoustu efektivních řešení inteligentních kontraktů, které jeho projekty prosazují. Na druhou stranu ale nemalý počet DeFi tokenů nabízí jen velmi málo z hlediska praktické použitelnosti – což hodně připomíná éru ICO z let 2017 a 2018.

Vzhledem k obrovské míře neautenticity v sektoru DeFi může mnoho jeho přidružených aktiv skončit podobně jako ICO projekty, zvláště když blockchain Etherea „praská ve švech“. Pokud by k tomu skutečně došlo, kryptoměnový trh jako celek by nejspíš nijak velké ztráty neutrpěl, ale spíše by se investice a zisky z nich vrátily zpět do ostatních kryptoměnových sektorů – ve prospěch altcoinů a BTC.

Závěr

S blížícím se koncem roku 2020 zůstává svět kryptoměn stejně nestálý jako kdykoli dříve. Pokud opravdu dojde k prasknutí DeFi bubliny, mohlo by to znamenat konec medvědího cyklu mnoha altcoinů a jejich oživení.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře