[Hot news] PayPal nabídne kryptoplatby od roku 2021

5
(11)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Podle několika nově zveřejněných zpráv PayPal ve středu oznámil svůj vstup na trh kryptoměn. Zákazníci PayPal budou moci pomocí kryptoměn nakupovat u jakéhokoli obchodníka v jejich velké síti již od počátku roku 2021, uvedla společnost.

Převod fiat – krypto provede PayPal

Platby budou vypořádány prostřednictvím fiat měn, podobně jako je tomu u mnoha stávajících kryptoobchodních řešení (například BitPay). To znamená, že obchodníci dostanou fiat, protože o převod se postará PayPal.

Podporované kryptoměny

Podporované kryptoměny budou zahrnovat zpočátku Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) a Litecoin (LTC), uvedla společnost. Platební gigant se při poskytování služby spojil se společností Paxos a získal od newyorského ministerstva financí podmíněnou licenci na kryptoměny, obecně známou jako BitLicense.

Nákupy kryptoměn přímo v aplikaci

Kromě plateb kryptoměnou budou moci uživatelé PayPalu také nakupovat kryptoměny přímo prostřednictvím aplikace. PayPal tak bude obsahovat peněženku s kryptoměnou, která umožní uživatelům nakupovat, prodávat a držet kryptoměny prostřednictvím aplikací PayPal.

PayPal zpracoval za 3Q obchody za 222 miliard USD

PayPal je jedním z největších světových poskytovatelů plateb, s 346 miliony aktivních účtů a objemem 222 miliard dolarů, zpracovaných ve 2. čtvrtletí 2020. Byl také jedním z počátečních zakládajících členů sdružení Libra.

Závěr

Pověsti o plánované integraci kryptoměn se objevily na začátku tohoto roku. Společnost je nicméně v krypto kruzích často kritizována kvůli vnímaným nekalým praktikám a rozsahu kontroly, kterou má ve své vlastní síti.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
50 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
hal

Takže je tu snaha monopolizovať kryptomeny cez sprostredkovateľov tak,ako bol monopolizovaný internet.Je toto cesta?Asi nie.

Rob

Já vám rozumím. Kryptoměny nic takového nepotřebují. Tyhle služby, jako je Binance VISA card nebo PayPal pro krypto jsou tu jen proto, aby bylo možné zaplatit kryptoměnou u zákazníka, který akceptuje pouze národní měnu.

Kokršpaněl

Pokud PayPal má přiblížit kryptoměny k masovému přijetí tak proč ne .Pro většinu lidi jsou pořád kryptoměny dost složité a pokud PayPal to tím dokáže usnadnit pro lidi tak je to je dobře .Stejně budou přibývat banky které budou nabízet kryptoměny pro své klienty a jejich úschovu protože většina lidí kryptoměny vůbec nechápe a jsou pro ně hodně složité na pochopení a proto takové lidi tu budou tyhle banky které se jim o to budou starat a
usnadňovat jim to , jinak nikdy žádné masové přijetí nikdy nebude , pro takové lidi je důležitý zprostředkovatel kterým budou banky či jiné fondy .

E15

Přesně tak. Pro naprostou většinu Joudů je vlastní správa úschovy krypta španělská vesnice a jsou tak akorát potenciálními cíli na okradení. A to nemyslím nijak povýšenecky, právě naopak, sám jsou taky takový (jen trochu málo poučený) Jouda.

Rob

Vážím si vaší sebereflexe! 🙂 Nicméně nevěřím. To vždycky takhle někdo přijde a řekne “trochu hraju” a pak se z něj vyklube virtuos. Ti méně skromní bývají většinou méně zdatní. Akorát to o sobě nevědí, protože většinou ani nemají schopnost to poznat a ostatní jim to neřeknou, protože také nemají schopnost to poznat. 😉

Rob

Ale já neříkám, že je to špatně, nicméně jedná se o mezistupeň adopce. Když máte kryptoměny ve své peněžence, nemusíte důvěřovat žádné třetí straně (např. PayPalu nebo Binance). Nemusíte věřit, že váš ůčet nikdo nezablokuje alespoň tak dlouho, jak dlouho budete žít. A navíc (a to především) dnes všichni obchodníci přijímají primárně fiat, takže je to samozřejmě za takové situace pro všechny strany pohodlnější. Aby směnu nemusel provádět obchodník přímo, udělá to za něj nějaká služba, která operuje s fiat penězi (např. PayPal). Kdyby obchodníci používali normálně krypto, pochopil byste, že je to celkově o mnoho jednodušší jak pro obchodníka, tak pro uživatele. K nějakým dalším výhodám, které patří výlučně kryptu a nelze k jejich aplikaci použít fiat, se vyjadřuji v příspěvku níže. Jediné, co je v dnešní době složité, je získání kryptoměn a jejich směna z/na fiat. To je JEDINÁ překážka, která vytváří onu složitost, která v případě adopce kryptoměn může zcela pominout, protože za takové situace budou lidé dostávat plat v kryptu. Že se PayPal rozhodl implementovat krypto, je samozřejmě skvělá zpráva. Ne, že ne. Pokud ovšem dojde k adopci kryptoměn, nebude potřeba a služby uchování kryptoměn třetích stran budou využívat především velice majetní lidé, kteří více budou věřit zabezpečení třetí strany (i v souvislosti s pojištěním prostředků) než sami sobě. Takové služby určitě vzniknou a myslím, že se bude jednat o VIP záležitost, která rozhodně nebude zadarmo. Určitý smysl to samozřejmě dává, to absolutně nerozporuju. Na rozdíl od fiat digitálních peněz ale krypto dává možnost volby.

Rob

Ještě mě napadl příměr: Zajímalo by mě, jak byste vysvětloval lidem před sto lety, kteří ani netuší, že by mohl existovat počítač, internet nebo bankovnictví, jak si založit účet v bance, aktivovat platební kartu a používat tuhle technologii. No… Asi byste zrovna neuspěl, že? A přitom voila, platební karty v dnešní době zažívají masovou adopci, protože lidé to prostě pochopili. S kryptoměnami je to stejné až na to, že jejich používání a držení je daleko jednodušší než používání dnešních digitálních fiat měn. O tom snad nemůže být sporu. Proti účtu v bance je kryptopeněženka naprosto triviální věc. Stejně, jako je oproti fiat platební bráně zcela triviální krypto platební brána, která vlastně ani není. Složitost v tom dělá jenom fiat, nic jinýho. Pokud ho zanedbáme, je používání krypta neporovnatelně jednodušší. Nesrovnatelně.

Sebi

souhlasím. Navic nastup milenialu prijeti krypromen jeste vice usnadni. Jak u nas tak ve vsech zemich.

Spaik

nejlepší zprava pro krypto za posledni roky…ne li nejelpsi zprava vůbec.
Uvedomme si ze tímto způsobem obrovské masy lidi teprve az ted zjisti ze nějaké krypto vůbec funguje a je použitelné…kdyby jen 1% z uživatelů Paypalu začalo využívat skrze nej krypto, bavíme se desítkách milionu lidi. Tohle vnímám jako jeden z nejvetsich kroku k masové adopci.

Rob

To máte úplnou peavdu. No… Možná lepší zprávou by bylo, že přestaly tát ledovce a lidé si začali vážit Země, ale jinak i tahle zpráva je skvělá, ikdyž je to na diskusi, jak se lze zde přesvědčit nahoře i dole. 😉

E15

Nedávno tu někdo psal, jaký je LTC shitcoin beze smyslu, co nic nového (oproti BTC) neumí, ale na druhou stranu, jak jde někde o nějaké reálné možnosti placení, je LTC přítomen. Přijde v v tomto ohledu na trhu poněkud podhodnocený.

ryban.mark

LTC musi ist cez sto Dolarov, uz bol na tom biedne, ale na pornhube s nim clovek zaplati, teraz uz i cez paypal.
Esteze som sa nezbavil vsetkych BCH, pozitivna sprava aj pre neho a celkom zacal pumpovat za posledne dni, to nebude nahoda.

Poslední editace 3 let před přes ryban.mark
Pet

Proč bych měl používat krypto místo platební karty, když klasické platební transakce mají nižší poplatky? Jakou výhodu mi dává platit například Bitcoinem? Pokud by transakce byly bez poplatku a platby probíhaly v řádech sekund, tak pak to pochopím. Myslím, že přijetí krypta nastane, až technologický dospěje, teď je to jen o tom, platím BTC a proto jsem cool. Takže za mě tato informace je spíš PR, dal budu platit klasickou platební kartou.

Hmm

Konečně to někdo pochopil. Pro “obyčejného” člověka který nemá koníčka obchodování na burze je kryptoměna úplně zbytečná věc, protože fiat toho umí víc, zaplatim s ním všude, rychleji, levněji a v případě cash obchodu bez jakékoli technické pomůcky, přístupu k internetu či napájení.
Podle mě bude fiat a hotovost jako taková ještě hodně dlouho nepřekonaným vynálezem.
Akorát platby do vzdálených zemí prostřednictvím XLM jsou výhodnější. Transakce během pár sekund s téměř nulovým poplatkem. Ale při nějakém masovém používání by se i toto změnilo.

Mecky

Bohužel, patříte mezi ty lidi, co Bitcoin vůbec nepochopili, o ostatních krypto nemluvím, krom Etherea je to všechno sajrajt. Ten Vámi oslavovaný FIAT se hroutí do propasti neustálým navyšováním bilance centrálních bank (“tisk” nových peněz) Všichni co mají úspory se o ně bojí, že jim je sežere inflace možná rychleji hyperinflace. Jediný rozumný způsob jak se zahedgovat proti systému je nákup zlata nebo BTC. Jenže Každý kdo spoří do BTC ho chce mít možnost také utratit a to snadným a rychlým způsobem a k tomu přispěje právě PayPal, vůbec tedy nejde jen o to že budu cool.

Hmm

Já to naštěstí chápu moc dobře, ale ty vůbec netušíš Mecky jak hluboce se mýlíš. Inflace i hyperinflace už tady byly mnohokrát a fiat si stále žije spokojeně dál 🙂
A ty co mají úspory a rozum zároveň rozhodně nebudou ukládat svůj majetek do něčeho tak mladého a nestabilního jako je BTC. Však taky existuje známá poučka, že investovat do kryptoměn by měl člověk pouze tolik, kolik si může dovolit ztratit.
Jestli chceš opravdu dobře uložit svoje úspory, investuj do nemovitostí, přesněji do pozemků. Hodně malou část si nech pro pokusy s BTC (nebo alty) a v praxi používej osvědčený FIAT. A budeš šťastný to člověk. :D:D:D

Mecky

Rozumím Vašim argumentům a chápu je. Ale to co se děje ve finančním světě dnes, je zcela bezprecedentním. Nikdy tu nebyla taková globalizace a že nějaká měna někde padla tak to nic nezměnilo na světovém systému soustavného zadlužování, ale pokud padne Dolar , který je tu jako rezervní měna víc jak 100 let, následky budou nedozírné.

Rob

Nechápu, proč v tomhle vláknu pořát řešíte, jestli něco přežil systém klasických měn? Tak se běžte zeptat těch lidí, co žili nebo žijí v nějaké zemi během hyperinflace, jaká to byla nebo je paráda. Jestli přežije fiat a umře člověk, tak jaký to má smysl pro člověka? Přeci jde o kvalitu života na zemi a ne o to, jestli nějaká technologie nebo filosofie přežila nebo nepřežila. A hyperinflace ubliřuje naprosto reálně lidem i navzdory tomu, že my češi současné generace jsme to nezažili. Mimochodem “fiat” není zkratka. Je to latinské slovo. Proto se nepíše FIAT, ale fiat..: https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bna_s_nucen%C3%BDm_ob%C4%9Bhem

Rob

O to přeci nejde, že fiat žije dál. Země bude taky žít dál, ikdybychom jí celou promořili skleníkovými plyny a zasypali odpadky. Akorát lidem to moc nesvědčí. A mě jde spíš o lidi, než o to, jestli žije fiat měna s nulovou hodnotou. Hyperinflace zničila už mnoho lidských životů. To je fakt.

Kokršpaněl

Jenže zapomínáš na jednu podstatnou věc u BTC čím víc bitcoin roste tím se stává odolnější proti manipulaci tudíž méně ztratíš a tím se stává bezpečnějším aktivem .A ta tvoje investice do pozemku je totální výsměch který hlupák bude v dnešní době investovat do předražených pozemků a brát to jako investici .U nás prodává 4 roky chamtivý soused 600 metru čtverečních za jeden a půl milionu , řekni mi který blbec bude kupovat pozemek za jeden a půl milionu na investici 600 metrů čtverečních jen trotl protože ta cena už je tak našponovaná že na to absolutně nemáš šanci vydělat a takové pozemky těžko prodáš protože lidi budou mít stále víc hluboko do kapsy takže ta tvoje investice je úplně k hovnu a to není jen o tomto pozemku to je všude v české republice předražené a ceny našponované na totálním vrcholu a většinou ten kdo koupí tak předražené pozemky většinou na tom prodělá protože těžko najde kupce , jediná šance je koupit totálně levný pozemek což v ČR nehrozí , jedině přes aukce po exzekuci jinak to nehrozí .Další věc si myslíš že miliardové společnosti by investovali do bitcoinu kdy se řídili heslem investuj jen tolik kolik můžeš ztratit ? myslíš že by do toho vrazily stovky milionu dolarů ? ani omylem kámo , tohle přísloví spíš platí u altcoinu investuj jen tolik kolik můžeš ztratit protože altcoiny o proti btc jsou daleko více manipulovatelnější , desítky společností z miliardovou hodnotou investovalo stovky milionu dolarů do bitcoinu a kdyby to bylo pro ně rizikové tak jak si myslíš tak by do toho nikdy neinvestovali takový balík a to je jen začátek přílivu institucí co do btc investují a oni jsou podle tebe všichni hlupáci co tomu nerozumí a ty z holou řití máš pravdu ale miliardové společnosti co investují do btc ví kulový protože nějaký jouda z internetu tvrdí že to je rizikové a lepší investice jsou předražené pozemky kde platíš roční daně z nemovitostí kde ti to dělá u velkých pozemků pořádný balík za rok co zaplatíš jako daň  .

Rob

Naopak. Krypto toho umí daleko, daleko víc než fiat. Jsou to programovatelné peníze. Dokážete si představit například obchod s nulovou znalostí zákazníka? Kde není nutná registrace? Prostě přijdete jako do krámu, zaplatíte a jdete. Žádné maily, žádné KYC, žádná hesla, nic takového. To je jedna z nejprostších aplikací kryptoměn. A ani není potřeba používat smart kontrakty. Každý produkt může mít klidně svou vlastní peněženku, což je jedna z klíčových věcí. Ukažte mi banku, která vám beze slova vytvoří tisíce účtů zadarmo (transparentních). Přijdete, mrknete do katalogu, co si vyberete, to prostě jenom rovnou zaplatíte, služba zjistí (třeba cronem) platbu na blockchainu a pošle vám zpět do peněženky zlomek zaplacených kryptopeněz se zprávou, která bude obsahovat klíč třeba ke stažení dat. Nebo ani nic nepošle a jakmile dojde ke schválení transakce, vrátíte se na web, prokážete se peněženkou a ten vydá digitální produkty, které jste si zakoupili, což je prokazatelné z dat blockchainu (netřeba soudních znalců k prokázání platnosti, pokud dojde na problémy). Nebo přijdete na ten web, prokážete se veřejným líčem odpovídající peněžence, ze které přišla platba a získáte tak přístup do dalších, neveřejných, částí webu. Atd atd. Marně pak budou hackeři krást osobní data ze služeb, které je zkrátka neuchovávají, protože je k ničemu nepotřebují. Ideální ochrana osobních údajů, co říkáte? Také nemůže dojít k útoku, který by například smazal data plateb za produkty, protože jsou navždy uvázána na blockchainu. To jsou ty jednodušší a pochopitelnější aplikace blockchainu v reálném světě. Až se začnou masově využívat výhody krypta a bude viditelná adopce blockchain technologií, pochopíte to taky. Asi nemá smyl to teď rozebírat do detailů, protože to je hodně moc slov s nejistým výsledkem.

Mecky

Absolutně tu nejde o to, že jak rychle a levně uděláte kryptem platbu. Každý kdo se o tuto problematiku zajímá ví, že FIAT má mnohem lepší použití, jak správně píšete, protože krypto je ještě v plenkách, uvědomte si, jak dlouho tu jsou tu FIAT měny a jak dlouho Krypto. Nejde o to že vás někdo poňouká používat krypto. Celý vtip je v tom, že Bitcoinu bude jen 21 mil mincí a nikdy víc. Žádná vláda na světě ho nemůže znehodnotit tím, že si je prostě přidělá nebo nakopíruje. Každý kdo do krypta spoří a zbavuje se budoucích bezcenných papírků, jako je dolar nebo euro, bude mít možnost stále rostoucí BTC pohodlně utratit bez toho že by musel studovat jak si zřídit peněženku a jak krypto nakoupit.

Hmm

V něčem bych i souhlasil, ale co s BTC pokud se vlády dohodnou na zákazu veřejných plateb pomocí kryptoměn? Jejich cena a smysl pak bude jen upadat. Stačí když na jejich platby u obchodníků uvalí nějakou nechutnou daň… A ten blb Trump je toho víc než schopnej.

Mecky

Ano, tato obava hlodá i ve mě, ale snažím se věřit tomu, že už je to tak rozjetý vlak (jsou v BTC už velké instituce) že už si to žádná demokratická vláda nedovolí, navíc s BTC mohu přejet kamkoliv jinam a že by se dohodli všechny státy světa? Nedomluví se mezi sebou ani státy v EU. Británie dobře věděla co dělá. Švýcarsko si také nenechá nic diktovat a už jsou tam i banky, které spravují krypto pro své klienty. Když Amerika zabavila ve třicátých letech lidem zlato, s tím nešlo přejet hranice a utéct před zlodějským nařízením, ale s BTC je to mnohem snazší.

Mecky

Více se obávám jeho nadměrného zdanění až dosáhne nových maxim.

Rob

Pokud nezemře demokracie tak, že lidé budou volit normalizátory (tak se rodí totalita), půjde s tím třeba něco dělat, ale všechny obavy jsou v tomto ohledu na místě, neboť demokracie umírá. Nejprve se zhorší její kvalita i vlivem toho, že si jí lidé prostě nebudou dostatečnš vážit, a pak její skutečnost, jak už to tak bývá. No uvidíme, co další generace. My jsme zatím úplně debilní… Ale chci být přesto optimistou.

Rob

Máte pravdu, Trump je blbec. Ale pokud vlády zakáží kryptoměny, jenom to lidi utvrdí v tom, že na tom kryptu něco je. Že to není sranda. Proto (a z jiných důvodů) se to spíše nestane a bude tu snaha o jakýsi přerod s přestupní fází, ve které budou lidé a instituce, které vlastní hodně fiat peněz, akumulovat potichu krypto na OTC. Tak budou samozřejmě odrbávat retailové investory, kteří si mezitím začnou myslet, že s tím kryptem to už nemá cenu a prodají to za bezcenný šunt jménem fiat. Pochybuji, že vlády z celého světa budou dělat kryptoměnám tak neuvěřitelné PR prostřednictvím jejich zákazu. A víte proč? Není to pro ně výhodné. Spíše se budou snažit akumulovat krypto takovým způsobem, aby nedocházelo k výkyvům cen směrem nahoru. A to možná co nejdéle to půjde. Retail ztratí nervy a nakonec všechno prodá. No a pak to pumpne, ale to už bude většina krypta ve vlastnictví států a institucí, takže to bude pro ně opět žádoucí. To oni budou prodávat kryptoměny retailu a sami tahat cenu nahoru až kam to půjde. Kéž by se lidé nenechali tak lehce napálit… Čím méně lidí se nechá nachytat, tím méně jich zůstane nakonec ožebračeno. Proto jsem to sem teď napsal, kdyby se třeba někdo chytil a pochopil to.

Rob

Normálně si stáhnete peněženku do telefonu nebo kamkoliv jinam, zapíšete si BIP (nějaká ta anglická slova), uložíte na bezpečné místo a máte peněženku. Hned. To je tedy ohromné studium vám řeknu… Teď to porovnejte se založením účtu v bance (o porovnání složitosti používání bankovnictví vs. kryptopeněženky nemluvě)! 😀 A to, co si myslíte, že Pet říká správně, tak to je právě naprostý omyl. Pet akorát nechápe, jak všeljak se dají kryptoměny unikátním způsobem aplikovat, to je celý. Lehoulince jsem do toho hrábnul někde nahoře, ale je to zatím asi zbytečný. Až přijde čas, šichni to pochopí. Já bych vám řekl akorát: Nedávejte peníze do něčeho, jehož přidané hodnotě a důležitosti nerozumíte. Myslím to vážně, protože v takovém případě vůbec nevíte, co děláte a je to gambling.

Mecky

“To je tedy ohromné studium vám řeknu…” Ano, ještě si koupit Hardwarovou peněženku, napojit na PC, naučit se jí ovládat, provést KYC na burze, převést tam peníze, zaplatit za konverzi z CZK z burzy přeposlat krypto (mimo jiné pochopit jak se na burze nakupuje a prodává jestli limitně nebo za market) na peněženku a pak kontrolovat důsledně na jakou adresu a za jaký poplatek odesílám krypto a hlavně nastudovat co to vlastně to krypto je…. Myslíte že každý kolem vás má stejné znalosti jako vy a raději to předem nevzdá?

Rob

Dobře, ta věta je trochu rýpnutí. Omlouvám se, ale odpovím:

1.) Jak už jsem psal – do kryptoměn zanáší složitosti pouze fiat a nic jinýho. Když pomineme fiat, je to triviální.

2.) Hardwarové peněženky mají i své nevýhody. Jednak je málo druhů, takže pokud budou všichni používat Trezor nebo Ledger, hackeři budou mít pouze dva objekty zájmu. A ty peněženky se dají očůrat právě hardwarově – fyzicky (různé techniky měření napětí při různých vstupech na úrovni čipu a bůh ví co ještě). Ano, je to riziko. Kryptoměny se dají řešit i jinak. A potom jakmile u vás někdo najde Trezor peněženku, bude mu jasné, že vlastníte krypto. Ale vše má samozřejmě své pro a proti. Prolomení hardwarové peněženky vyžaduje laboratorní přístup, ale nevěřte, že nejde zlomit. Všechno se dá zlomit…

3.) Adresa se nikdy nepíše ručně. Pokud použijete QR, chybu neuděláte. A pokud peníze pošlete jinam, bylo by to stejné, jako kdybych chtěl dát peníze kamarádovi, ale protože jsem se špatně kouknul na někoho jiného, koho jsem zrovna potkal, dal jsem je právě jemu v domnění, že on je můj kamarád. To je holt fakt. S tím se nedá nic dělat. Nicméně to jen potvrzuje “opravdovost” kryptoměn. Asi je lepší vždy zkontrolovat začátek a konec hashe, pokud máte pocit, že by váš počítač mohl být zavirovaný tak, aby měnil adresu příjemce. Obecně zavirované stroje bych na tohle nedoporučoval. A to je jediné úskalí.

4.) Lidé mají určité znalosti a pokud jim bude připadat něco důležité, rádi se to naučí. A pokud ne, budou důvěřovat třetí straně, která se za ně postaví. Chápu i levičácké uvažování v případě, že si někdo nevěří, ale nezapomeňte, že například v informačních technologiích mají dnes průměrní lidé neporovnatelně větší znalosti než před třiceti lety. Chce to jenom čas.

5.) Navzdory tomu, že se zde v diskusi s Vámi spíše přu, v některých vašich názorech souhlasím. To jsou všechny ty, ke kterým jsem se nevyjádřil.

Ještě jednou se omlouvám za rýpanec a uznávám, že to bylo ode mě zbytečný a hloupý. Na druhou stranu zase je o čem debatovat. 🙂

Pet

Nemyslím si, že technologii je potřeba chápat. Myslíte, že lidi kteří například jezdí autem chápou jak funguje? Technologie musí lidem přinést něco na víc, musím jim usnadnit život, mít nějakou přidanou hodnotu Bohužel u kryptomen nic takového zatím není naopak nezkušení uživatele, ale i zkušení mohou o své krypto snadno přijít. Adopce nepřijde tím, že všichni pochopí její fungování, ale pouze že její použití bude lepší, snazší , levnější než třeba platební karta. Nemyslím si, že krypto bude přijato jen jako platební nástroj musí nabídnout mnohem víc a tím nemyslím jen chytré smlouvy. Uvidíme kde si nakonec své místo najde, ale masová adopce současného krypta je utopie.

Rob

1.) V autoškole se každý učí, jak auto funguje. Protože jinak nesmíte na silnici. Mám tím na mysli kam se leje palivo a jaké, kam se leje olej a proč je třeba jej měnit a znát jeho parametry, co je brzdová kapalina, jak funguje spojka, jak funguje řízení, jaké jsou podpůrné systémy, jak a kdy používat různé druhy světel a jaký mají význam, jaký je rozdíl mezi zážehovým, vznětovým a elektrickým motorem, co znamenají dopravní značky, jak je to s přednostmi na křižovatce, co je to mrtvý bod, jak najíždět do pruhů atd atd. Ano, to všechno a ještě víc musíte umět, abyste mohl řídit auto. Abyste ho mohl řídit kvalitně. Nemusíte umět projektovat klikovou hřídel stejně tak, jako nemusíte být vývojářem Bitcoin core.

2.) Kryptoměny samozřejmě nabízí spoustu výhod. A nejen pro placení, ale i v prokazování transakcí, zachování anonymity v nákupech, kdy třetí strana nepotřebuje od vás nic, než váš záznam na blockchainu atd. To jsou benefity důležité pro lidi, což pochopí časem. Kryptoměny a blockchain řeší ta nejožehavější témata na digitálním poli v dnešní době. A nezmění to ani vaše nevědomost.

3.) Kdybyste rozuměl chytrým smlouvám a jejich aplikací (které jsou maximálně rozmanité, protože v nich lze využí vlastnosti komplexního virtuálního stroje), nemohl byste použít slovo “jen”. Věřte mi, že byste ho nepoužil a víte, že mám pravdu, když budu tvrdit, že v případě chytrých kontaktů hodnotíte něco, čemu vůbec nerozumíte a proto nevidíte jejich důležitost pro lidi. Opravdu nejsou jen jako automat na kávu, jak by vám řekl Tonny Vays, který problematice rovněž absolutně nerozumí, zato si pouští bez skrupulí pusu na špacír. Právě Smart kontakty se nakonec stanou pilířem masové adopce kryptoměn. V té době budete poučen i vy. A dokázal bych pochopit povinnou výuku kryptoměn na základních školách. Stejně, jako smí řídit automobil absolvent autoškoly, který prošel testem.

5.) Používání kryptoměn ve smyslu poslat nebo přijmout prostředky je triviální. Ale to není ani zdaleka vše, co kryptoměny nabízí a co přinese lidem věc, která bude pro ně důležitá. Navíc… Bitcoin nelze falšovat. To je poměrně důležitá věc i navzdory tomu, že to o něm skoro každý ví.

Pet

Fandím vašemu nadšení, ale abyste nebyl nakonec zklamaný:) Auto byl možná pro vás špatný příklad. Co takhle platební karty, používaje je téměř každý, takže se shodneme, že si získaly masové přijetí, ale garantuji vám, ze každý ví prd jak fungují. Ještě k tomu autu, máte manželku nebo přítelkyni? Zeptejte se jich jak funguje:) Nikoho nebude zajímat jak fungují, chytré smlouvy, důležité co ti přinese lidem. Vyžití chytrých smluv zatím vidím jen v gamblingu, v gaimingu a v defi, což je jiná forma gamblingu. K čemu mi je, že BTC nelze falšovat? Pro mě to není žádný benefit. BTC v dnešní podobě je pro platby nepoužitelný a dobrý je pouze na hodl, ale to já raději budu držet pozemky, kde si budu alespoň moc něco vypěstovat:)

Rob

🙂 Rozebral bych příklad platebních karet. Abyste získal platební kartu, musíte mít účet v bance. To znamená chápat, co je to účet v bance a jak funguje, co všechno je potřeba mít k jeho zřízení (například občanský průkaz nebo schopnost se podepsat a umět číst). Dále se musíte naučit, jak používat platební kartu a co je například CVV nebo proč se nesmí vyzradit informace z karty. Pokud si chci zjistit online zůstatek, máme na to navázáno hned několik dalších technologií. Jednak je to používání internetu a dále používání počítačového HW a operačního systému, na kterém běží aplikace internetového bankovnictví. Musíte umět ovládat dotykový přístroj nebo klávesnici s myší. S tím samozřejmě souvisí plno dalších věcí počínaje tím, že elektrický přístroj musíte dát si zásuvky, aby fungoval nebo je třeba jej nabíjet. Musíte dále zajistit přísun elektrické energie do domácnosti, aby bylo možné tyto přístroje používat. Atd atd atd atd. Je toho samozřejmě mnohem víc, co ve skutečnosti člověk musí znát, aby mohl používat platební kartu.

Vím. Teď mi budete chtít napsat, že to, co rozebírám výše, jsou zoufale triviální věci pro dnešního člověka. Jenže stačí kratičkých sto let do minulosti a nikdo by vás nechápal, kdybyste se snažil v té době někomu vysvětlit, jak fungují platební karty. Vůbec byste se nechytal. A z toho vyplývá zásadní ponaučení: Ikdyž se nám zdá, že je něco neuvěřitelně složitě, neznamená to, že pro příští generace nebude chápání té samé věci naprosto triviální. Jakmile se některé myšlenkové principy zautomatizují, bude se zdát, že nic neděláme a funguje to. Když se chci podrbat na hlavě, je to triviální. Ale kdybych měl promyslet vše, co se má udít, abych se podrbal, určitě bych to nezvládl.

A jak píšete “abyste nebyl zklamaný”, na to můžu říct pouze: Ano, můžu se mýlit a dokonce naprosto fatálně. Akorát já si to nemyslím.

Pet

Ale my se bavíme co běží na pozadí toho všeho jako např. chytré kontrakty. Potřebuji vědět jak fungují chytré kontrakty abych mohl například uzavřít pojištění? Nepotřebuji, tzn. pochopení chytrých kontraktů není hlavní důvod k adopci, adopce bude znamenat, že budu mít např. digitální identitu a už nebudu muset dělat složité registrace nebudu si např. muset dělat každých pár let novou občanku, tzn je to něco co mi usnadní život a bude mi fuk jak to vlastně funguje. To co jste popisoval je technologicky vývoj, kterému se většina přizpůsobí, protože je přijímány většinou. Musíte vycházet z předpokladu, ze člověk je tvor líný a obecně se nerad vzdělává. Čím je technologie víc triviální tím pro člověka lepší a myslím si, že za 100 nebo 1000 let to nebude lepší:) Raději mluvím o DLT než o kryptu. Myslím nebo jsem přesvědčený, že DLT si své místo najde, nelze přesně říct ještě kde, ale místo v bankovnictví ho spíš vidím, v průmyslu např. automobilový, dodavatelský řetězce, ekonomika strojů atd, tam mi dává mnohem lepší smysl. Ale aby se to stalo, tak se bude muset vyřešit škálovatelnost, bezpečnost a smysl dávají pouze transakce bez poplatku.

Rob

To je stejné, jako když se nenaučím chápat princip auta a řídit (což je cíl autoškoly) a přesto chci jezdit. No tak si seženu osobního řidiče, zaplatím mu a je po problémech. Ne každý to takhle ale chce řešit a kryptoměny dávají možnost výběru, zda si nechat službu outsourcovat nebo si chci poradit sám. Pokud bych nerozuměl a nechtěl rozumět věcem, souvisejícím s platební kartou, jak popisuji ve své reakci, no tak svěřím starost o svou platební kartu někomu dalšímu (samozřejmě mu musím zcela důvěřovat) a ten ji bude používat pro mne. Stejně jako PayPal kryptoměny pro své zákazníky (nebo Revolut, který to takhle špatně už dělá dávno).

Blockchain samozřejmě může fungovat i bez kryptoměny, ale nikdy nebude tak kvalitní, jako blockchain s kryptoměnou. Nikdy. A víte proč? Bez kryptoměny niky nemůžete dosáhnout žádné míry decentralizace s nezávislými subjekty, protože neexistuje pro ně motivace, proč by vám měli udržovat blockchain v chodu. No a blockchain, který má v rukou jediná společnost, se dá falšovat. Ano, čtete správně. Teoreticky nic nebrání jeho násilnému ohýbání. Akorát je to nepohodlné, ale ve chvíli, kdy máte blockchain v rukou jen vy, můžete si s jeho historií dělat naprosto cokoliv. Vyberete si bod, od kterého si navážete nové zfalšované bloky, připojíte to a “prokryptujete” se až k poslednímu falšovanému bloku. A je to. Bitcoin nic takového neumožňuje, protože ho udržují nezávislé subjekty, neschopné tak hluboké kooperace nejen proto, že nesdílí stejný zájem. Proto centralizovaná DLT řešení naprosto ignoruji. Jasně, lidí si řeknou “super, máme tady blockchain!” a dál to neřeší, jenže on není blockchain jako blockchain a ten s kryptoměnou, která se obchoduje veřejně na burzách, je vždy výrazně kvalitnější. A slovo “výrazně” je ještě velmi mírné.

Poznání přichází taknějak samovolně a v tom je ten vtip. To, co se lidem před sto lety mohlo zdát naprosto nezvládnutelné, dnes zvládají předškolní děti, aniž by se musely nějak trápit vzděláváním. A je toho hodně. Proto říkám, že to chce čas.

Rob

Ještě musím doplnit: Moje holka normálně jezdí autem. To znamená, že rozumí tomu, jak se řadí, jak se řídí, jak na zrcátka, na světla, na pravidla atd. Stejně, jako každý řidič. Neumí navrhnout klikovou hřídel, ale takovou úroveň poznání už nepotřebuje. Stejně, jako člověk, který se zabývá kryptoměnama, nemusí být vývojářem Bitcoin core, přestože musí některé věci vědět.

Potom mluvíte o pozemcích. Já rozhodně nepozoruji, že investice do pozemků je jedna z nejlepších investic. A určitě je racionálnější, než investice do kryptoměn. Už jen z toho důvodu, že tam si alespoň něco vypěstujete, jak jste sám napsal. To je určitě pravda a v tom se naprosto shodneme. Akorát že to už nejsme v rovině kryptoměn, ale čistě investic. Má to ale samozřejmě i své nevýhody. Investice do pozemků předpokládá, že politická situace zůstane nadále stabilní. Víte, jak to myslím. S pozemkem se blbě utíká jinam. Navíc současný řád musí respektovat minulý řád, aby třeba nedošlo k vyvlastnění, což je nedávná realita a pokud vím, KSČM (která se tedy nyní reálně přesunula pod ANO) podobné praktiky nijak nezatracuje. Tím ale nechci říct, že investovat do pozemků je horší. Naopak. Jenom vše má své pro a proti. Kryptoměny mají jiné nevýhody. Někdo zjistí, že máte Trezor, řekne to jako zajímavost prvnímu, ten druhému, druhý třetímu a třetí si přijde s bambitkou pro klíče, které mu dáte. To zase nejde s pozemkem a navíc pozemek má přímou užitnou hodnotu. Ale jak říkám: To už se vzdalujeme z roviny kryptoměn do roviny čistě investic.

Rob

Místo “nepozoruji” mělo být “nerozporuji”. To ten mobil. Bohužel zrovna touhle záměnou slov dochází k obrácení významu textu. Pardon. Omlouvám se za umělou inteligenci mého telefonu. 🙂

Rob

Tak používejte kryptoměnu, která je bezpoplatková, a máte po problémech…

Rob

Bezpoplatkové kryptoměny, kde globální transakce trvají v řádu vteřin, samozřejmě existují. Zkuste zapátrat. 😉

Pet

Existují, ale nic moc si za ně nekoupíte:) Chybí jim adopce, standardizace, podpora bankovního a obchodního systému. Představa, že se krypto adoptuje samo bez podpory stávajícího bankovního a obchodního technologického a politického světa je nereálná. Adopce potrvá ještě roky a kdo ví jestli vůbec někdy nastane.

Rob

Cituji vás: “Proč bych měl používat krypto místo platební karty, když klasické platební transakce mají nižší poplatky?”

Takže jsme se shodli na tom, že takové krypto existuje a že to dokonce víte. To o standardizaci, podpoře bankovního a obchodního systému nechápu. Jak standardní je Bitcoin a jaký je pro banky problém podporovat například alternativní mince, které jsou bezpoplatkové? Nechám se poučit.

Určitě ale děláte dobře, že je nechcete držet. Je to moc dobře, protože byste opravdu neměl držet nic, o čem nejste přesvědčen.

Pet

Co nechápete na slově standardizace? Dnešní svět je globální a aby něco v tomto světě fungovalo musí splňovat určité standardy neboli k jistou kompatibilitu. V každém odvětví je nutný definovány jednotný jazyk. Pokud se nebudete jednodny standard přijetí kryptomen, myslím tím technologický, politický bankovní a obchodní, tak bude adopce se nepovede. K čemu vám je krypto i bez poplatků, když nebudou služby ani produkty, které si za ně můžete koupit neboli nebude žádná kupní síla. Proč by měly banky podporovat krypto jaký business jim to přinese? Naopak přijdou o peníze za poplatky a bankovní provize. Proč by státy měli podporovat krypto, když by to znamenalo nulový vliv na ovlivňování jejich měnové politiky. Obecně podpora krypta se bude hledat jen těžko. Neřekl jsem, že krypto nedržím, jen si nemyslím, že budoucnost krypta je pro platební styk.

Rob

Tak standardy většinou definuje nějaké konsorcium. A to by mělo čerpat inspiraci v technických řešení své doby. Podle mě v kryptoměnách se tohle ještě neděje. Bitcoin je jen rozšířený, ale určitě bych neřekl, že nabízí nějaký standard. A banky? Krom toho, že jim může být úplně jedno, kterou kryptoměnu budou podporovat, protože technicky v tom zase až takové rozdíly nejsou, samotné krypto žádné banky v zásadě nepotřebuje. Proč musí banky nutně existovat? Na to si odpovím částečně sám. Skupina velmi zámožných lidí bude více důvěřovat v zabezpečení svých kryptoměn bankám, které tyto služby mohou nabízet za vysoký měsíční poplatek (aby bylo na pojištění v případě jejich selhání). Jinak si netroufnu předpovídat budoucnost. Může se stát mnoho nejrůznějších scénářů od nejtemnějších k nejsvětlejším. Kdo ví, co tu bude za sto let? Kupní sílu kryptoměn ovlivní nabídka produktů a služeb. My víme jen to, že něco takového nelze ani odhadnout, protože bude úplně jiná doba a plno věcí bude úplně jinak. Mimochodem jaké že jsou periody měnových reforem? To ani těch sto let nebude… Lze se ohlédnout do minulosti.

Pet

Bohužel krypto ze své podstaty tzn. omezená regulace, decentralizace bude hledat těžko podporu bank a úřadu. Každý stát má rád věci pod kontrolou a krypto tohle zrovna nenaplňuje:) Jak už jsem psal, nemyslím si, že hlavní use case krypta budou platby, možná se najde nějaké kvazi decentralizované řešení jako platební možnost.

Mecky

Bohužel, takovým měnám nevěřím natolik, abych je držel místo BTC a pokud bych je měl za BTC nejdříve zakoupit, tak se poplatku stejně nevyhnu. Zajímalo by mne, jak to hodlá řešit PayPal, jestli natvrdo nastaví nejvyšší poplatek, nebo dá lidem vybrat. Zatím to ale plánují spustit jen pro amíky, takže je čas, až to oni nejdříve vyzkouší na sobě. Mimochodem, to slovo FIAT vs. fiat, jsem viděl x krát nasáno velkým písmem (možná u italské automobilky), nebo třeba tady: https://bitcoinblog.cz/kryptoslovnik-co-je-to-fiat-aneb-meny-s-nucenym-obehem/

Rob

Fiat měny se píšou malým písmenem bez ohledu na to, co kde visí na internetu. A určitě souhlasím s vámi, že byste zmíněné kryptoměny držet neměl, protože jim nedůvěřujete.

Libor

Pre široké masy bežných ľudí v roli spotrebiteľov by som od toho veľa neočakával. Pay Pal týmto ponúkne iba ak doplnkovú službu pre retailových traderov na kryptoburzách a retailových hodlerov na instantné vystúpenie z long pozície krypto-fia tak, že si zakúpia napr. kávu, oblečenie, elektroniku, antivír a pod. Zaplatia pritom brutálne poplatky za konverziu krypto na fiat / uzavretie traderskej pozície na long krypto-fiat /, ktoré sú dokonca vyššie ako poplatky , ktoré platí obchodník predajca za POS terminál platbu kartou banke. Takéto uzavretie pozície je ale pre tradera veľmi neefektívne a z obchodného hľadiska je to vyslovene blbosť. No v prípade núdzového riešenia, resp. len čisto z “frajeriny” sa ukázať krypto platbou, tak budiž. Pre bežného človeka ne-tradera resp. ne-hodlera, ktorý dostane výplatu vo fiat a celé to míňa na nákupy za fiat to bude zbytočná služba. Lebo, snáď si z výplaty nekúpim krypto a zaplatím brutálne poplatky za konverziu fiat-krypto aby som si potom mohol kúpiť niečo v maloobchode za krypto a znovu zaplatil brutálne poplatky za konverziu krypto – fiat. Bola by to z ekonomického hľadiska a sedliackeho rozumu úplná kravina. Pokiaľ krypto nebude zákonnou menou, tak to bude iba vždy doplnková predražená služba pre retailových krypto-burzových hráčov a krypto “investorov” na efektné uzavretie pozície. Pre bežných ľudí len ako zákazníkov, ktorí netrajdujú na kryptoburzách je to zbytočná služba so zbytočnými extra poplatkami pri nákupe tovaru a služieb.

Libor

A ešte dodám, že táto služba PayPal pomôže znechuteným a už aj unaveným mini jednorázovým hodlerom z večného čakania na “moon” sa definitívne zbaviť toho krypto prachu nákupom v maloobchode. Prvý s týmto nápadom prišiel Starbuck nákupom kávy za krypto. Takéto služby skôr naopak pomáhajú sa zbaviť naivne už nakúpených krypto, ktoré nič nevynášajú.

Mecky

Podívejte se na aktuální cenu Bitcoinu. Za poslední rok mám zhodnocený účet o 136% a potom to porovnejte jak se vám zhodnotili úspory v bance vašeho fiat prachu…. U mě to bylo 0,01% .

spot_img