Tendermint – Systém v srdci projektů Cosmos, Binance, Crypto.com a revoluce v blockchain technologii

4.8
(5)

Kryptoměny prochází obdobím masivní inovace a jedním ze žhavých kandidátů na úspěch je Tendermint. Nejedná se ovšem o vlastní kryptoměnu, ale o engine na tvoření vlastních blockchainů. Pokud chcete pochopit projekty jako Binance, Crypto.com či Cosmos, tak je nejprve nutné pochopit, co je to Tendermint. 

Tři základní problémy

Vznik projektu Tendermint se datuje do roku 2014. Vývojáři projektu si tehdy položili klíčové otázky, co je s blockchainy špatně a jak vytvořit “něco” lepšího. Základem bylo vyřešit tři hlavní problémy.

Prvním problémem bylo, že veřejné blockchainy nejsou dobře stavěné na konkrétní úkoly. Je sice hezké mít věřejně přístupný a otevřený blockchain, ale existují situace, kdy musí mít daný blockchain specifické vlastnosti, které budou vhodné pro konkrétní účely.

Druhým problémem byla schopnost vzájemné komunikace mezi jednotlivými blockchainy. V době vzniku spolu blockchainy prakticky nemohly komunikovat. Vývojáři Tendermintu tak rychle pochopili, že je potřeba vytvořit engine, který umožní snadnou komunikaci – neboli interoperabilitu.

Třetí problém bylo škálování. Blockchainy nezvládají vysoký počet transakcí. Vzhledem k tomu, že se systémy musí shodnout na jednom stavu blockchainu, tak musí být omezena jeho rychlost. A to chtěli vývojáři Tendermintu změnit.

Tendermint tak vznikal na třech základních bodech. Aplikovatelnost blockchainů na problémy, interoperabilita a škálovatelnost. Po 6 letech je Tendermint hotov a využivá jej mnoho projektů.

Co je to Tendermint?

Tendermint není blockchain. Souhrně Tendermint označuje skupinu technologií, díky kterým je možné jednoduše budovat vlastní modulovatelné, škálovatelné a interoperabilní blockchainy. Jedná se tak v podstatě o engine na budování blockchainů

Tendermint je tak v podstatě více různých technologií dohromady. Hlavní tři komponenty ekosystému jsou Tendermint Core, IBC Protokol a Cosmos SDK. Nejprve se podíváme na základní stavební kámen a tedy Tendermint Core.

Tendermint Core

Tendermint Core je BFT (Byzantine Fault Tolerant) engine na budování blockchainů. Tuto technologii si lze představit podobně jako herní engine. Na herním enginu Unreal se buduje mnoho různých her a stejně tak Tendermint Core je engine, pomocí kterého lze budovat velká spousta různých blockchainů.

Tendermint Core má několik klíčových vlastností. V první řadě je BFT. V případě, že by třetina sítě jednala se zlým úmyslem, Tendermint Core to zvládne. Jedná se o základní vlastnost, kterou musí mít distribuované systémy. Díky protokolu ABCI podporuje Tendermint Core všechny hlavní programovací jazyky.

Díky systému PoS (Proof of stake) má Tendermint také velmi rychlou finalitu transakcí a do budoucna bude umožňovat sharding, což je rozdělení blockchainů na menší části, které fungují jako samostatné jednotky.

IBC Protokol

IBC protokol je součástí Tendermintu, která má na starosti interoperabilitu. V podstatě se jedná o soubor základních pravidel, ta zajišťují komunikaci mezi jednotlivými blockchainy.

Jedná se v podstatě o standardizovanou verzi komunikace. Jednoduché vysvětlení bude na příkladu převodu tokenu z jedné sítě do druhé. Pokud chcete převést token z jedné sítě na druhou, tak jej v první budete muset zamknout do smart kontraktu, který jej uvolní až ve chvíli, kdy dostane signál z druhé sítě, že odtamtud se již daný token stahuje.

IBC protokol je tak skupina již vytvořených programů, které umožňují operace, jako byl příklad výše. Díky tomu jsou mezi sebou schopny komunikovat jako sítě postavené na bázi Tendermint, ale i další kompatibilní blockchain sítě (podle vývojářů to musí být pouze rychlé sítě s nízkými poplatky).

Cosmos SDK

Vlajkovou lodí Tendrmintu je síť Cosmos. I proto se třetí součást Tendrmint technologie jmenuje Cosmos SDK (Software development kit).

Cosmos SDK je soubor nástrojů pro vývojáře. V podstatě se jedná o nástroje, které umožňují modulaci jednotlivých blockchainů, které jsou stavěny pomocí Tendermint enginu.

I tuto součást lze vysvětlit na příkladu. Extrémně důležitou součástí každého blockchainu je systém pobídek a trestů. V případě Proof of Stake sítí je tak možné pomocí Cosmos SDK jednoduše modulovat odměny a tresty za správné, nebo naopak špatné, chování v síti

Crypto.com, Binance, Cosmos a další

Tendermint je v podstatě komfortní řešení na budování vlastních blockchainů, které jsou rychlé, bezpečné a dokáží mezi sebou snadno komunikovat. Zároveň je díky Cosmos SDK možné blockchainy snadno modulovat a vytvořit si tak blockchain na míru svého užití.

I proto si lídři v blockchain prostoru často vybírají Tendermint engine jako řešení pro budování vlastního blockchainu. Mezi největší jména, která budují na technologii Tendermint, patří např. Binance či Crypto.com a také vlajková loď Tendermintu Cosmos.

Binance či Crypto.com budují své blockchainy logicky na tomto enginu. Díky vysoké rychlosti, finalitě a modulovatelnosti si mohou vytvořit blockchainy, které budou stačit potřebám stále rostoucí kryptoměnové komunitě.

Momentálně je známo přes 100 projektů, které budují své vlastní blockchainy pomocí Tendermintu.

Závěr

Tendermint je v úzké komunitě kryptoměn velmi dobře znám jako nadějná technologie. Pokud investor hledá nové a nadějné projekty, tak Tendermint je jedním z dobrých ukazatelů. Samotná technologie se totiž těší poměrně dobré pověsti.

To je dáno primárně tím, že i velké instituce kryptosvěta jako Binance či Crypto.com nebo i burza OKEx budují své vlastní blockchainy právě na této technologii. Tendermint může být převratným přístupem k blockchainu a to primárně díky tomu, že každý blockchain může sloužit specifickému účelu a být vysoce efektivní a zároveň bezpečný.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img