[Pro začátečníky] Kryptoměny vs. fiat měny – 2. díl

4.5
(2)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

V minulém prvním dílu jsme si vysvětlili rozdíl mezi kryptoměnou a digitální měnou a blíže jsme se podívali na fiat měny, zejména na jejich „výhody“ a nevýhody. V dnešním dílu nás čeká pohled na kryptoměny, na jejich výhody a nevýhody a rovněž se podíváme na budoucnost kryptoplateb.

[Pro začátečníky] Kryptoměny vs. fiat měny – 1. díl

Kryptoměny

Jak jsem si již řekli, kryptoměna je formou digitální měny a díky technologii blockchain zajišťuje úplnou bezpečnost vašich prostředků. Technologie blockchain je založena na řetězci digitálních bloků, ve kterých jsou uchovávány záznamy informací. Každý blok je spojen s bloky před a za ním a veškeré záznamy jsou zabezpečeny pomocí kryptografie. Každá osoba vlastní své soukromé klíče, které fungují jako digitální podpis a jsou nezbytné pro odesílání transakcí.

Základním znakem kryptoměn je decentralizace. To znamená, že nejsou vázány na žádný centrální orgán. Řetězy bloků jsou distribuovány v tzv. sítích typu peer-to-peer a jsou průběžně aktualizovány a synchronizovány. Protože neexistuje žádné centrální umístění, nelze záznamy z jednoho počítače změnit. Vyžadovalo by to obrovský výpočetní výkon, který by je všechny změnil současně.

První kryptoměnou, která byla vytvořena v roce 2009 anonymním vývojářem Satoshi Nakamotem, byl Bitcoin (BTC). Ten si však svoji popularitu nezískal ze dne na den. Trvalo to několik let, než si získal své postavení. Jako každá jiná kryptoměna, tak i Bitcoin je anonymní. Peněženka, ve které jsou bitcoiny uloženy, není totiž vázána na konkrétního člověka, nýbrž na jeden nebo více konkrétních klíčů. A pouze vlastník peněženky má úplnou kontrolu nad svými prostředky, ke kterým se lze dostat za pomoci soukromého klíče.

Výhody a nevýhody

  • nízké transakční poplatky – díky technologii blockchain, která je samotným srdcem kyptoměn, nemusíte platit dodatečné poplatky třetím stranám nebo zprostředkovatelům. To pak výrazně snižuje samotný transakční poplatek. Jen pro příklad si uvedeme jednu konkrétní situaci. Pokud se rozhodnete poslat 20 000 USD prostřednictvím Bitcoinu, zaplatíte poplatky v řádech centů. Pokud však uděláte totéž přes Western Union, váš poplatek se vyšplhá na 200 USD.
  • nevratné transakce – to znamená, že pokud provedete jakoukoli transakci, již ji nemůžete vrátit zpět. Tím se snižuje riziko podvodu.
  • omezená nabídka – naprostá většina kryptoměn včetně Bitcoinu má pevně stanovenou maximální zásobu mincí. U bitcoinů je to 21 milionů.
  • zvýšená stabilita – kryptoměny mohou sloužit jako rezervní měny v těch zemích, které nejsou schopny zvládnout inflaci. Pro příklad se můžeme podívat na situaci, která panuje ve Venezuele. Místní měnu tam srazila na kolena inflace a bankovky nemají takřka žádnou hodnotu. Mnoho obyvatel Venezuely proto obrátilo svůj zrak ke kryptoměnám, a to nejen k Bitcoinu, ale např. i ke kryptoměně DASH.
  • volatilita – hlavní kryptoměny jsou známé svou vysokou volatilitou. Je to z toho důvodu, že se s nimi spíše než jako s platebními prostředky zachází jako s investicí. Na trh tak vstupují spekulanti s cílem dosažení snadného zisku.
  • skepticismus – někteří lidé váhají s použitím kryptoměn pouze z toho důvodu, že nejsou regulovány nebo zaručeny vládami jednotlivých států
  • protizákonné činnosti – častým argumentem některých bank, vlád či jiných institucí bývá, že kryptoměny slouží především pro financování nelegálních aktivit, jako je nákup zbraní, obchodování s drogami či dokonce jako podpora terorismu, a to díky jejich anonymitě. Rovněž příval Ponziho schémat a pyramid podlomil důvěru mnoha lidí.
  • předpisy – technologie blockchainu a kryptoměn však není celou řadou vládních regulátorů srdečně vítána a v mnoha zemích světa jsou jakékoli činnosti související s kryptoměnami zákonem zakázány

Budoucnost kryptoplateb

Ve srovnání s tradičními platebními prostředky nemají kryptoměny tak dlouhou historii. Přestože došlo k jejich velkému rozmachu, po kterém následoval rostoucí zájem a boom kryptoměn, zdráhají se mnozí lidé uznat jejich hodnotu oproti jiným typům plateb, jako jsou bankovní převody, fiat, e-peněženky nebo PayPal.

Přesto v mnoha zemích byl již učiněn významný krok k legalizaci kryptoměn a jejich transakce jsou uznány jako oficiální způsob platby. Podle zprávy The Wall Street Journal experimentují nebo zkoumají technologii blockchain centrální banky ve Švédsku, Kanadě, Švýcarsku a ve východním Karibiku.

V zemích jako Jižní Korea a Singapur jsou kryptoměny již široce využívány k převodům peer-to-peer a k platbám za zboží a služby. Díky kryptoterminálům jako PundiX a kartám Tangem nebylo nikdy snazší zaplatit za šálek kávy požadovanou kryptoměnou. Je to stejné, jako kdybyste platili kartou nebo telefonem.

Závěr

Není pochyb o tom, že v současné ekonomice se nemůžeme bez fiat měny obejít. Můžeme ale již vidět, že kryptoměny a měny peer-to-peer mají jasnou budoucnost a jsou možná vynikajícím řešením mnoha existujících problémů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img