Ethereum je pár let od pravé decentralizace, říká jeden z jeho tvůrců Joseph Lubin

0
(0)

Ethereum se stalo cílem velké kritiky poté, co se Vitalik Buterin vyjádřil ve smyslu, že Ethereum se musí vyvíjet, jinak se stane bezcenným artiklem. V krypto komunitě pak nastal velký výprodej ETH a obecně se vytvořila atmosféra strachu, zda je Ethereum schopno uspět v konkurenci ostatních měn.

Ethereum jako leader smart kontraktů

Ethereum je pionýrem smart kontraktů. Jako první kryptoměna na světě představilo ETH svůj virtuální, decentralizovaný počítač. Ten umožnil vznik smart kontraktů, které následně daly vzniknout mánii kolem ICO. Díky smart kontraktům tak vznikl zcela nový způsob tak zvaného crowdfundingu.

Po kritice ETH v poslední době se vyjádřil Vitalik Buterin, že Ethereum se opravdu musí vyvíjet, protože v nynější situaci není funkční jako globální technologie, která by měla vytvořit základy webu 3.0. Tento pojem zatím není úplně jednoznačný, ale mluví se o něm v kontextu opravdové decentralizace internetu, která v době Googlu výrazně pokulhává.

Velký výprodej ETH, který následoval po vyjádření Buterina signalizuje dvě věci. V první řadě jsou to přehnaná očekávání investorů, kteří pravděpodobně nechápali, že ETH momentálně není připraveno na celosvětovou adopci. Druhým faktem pak je, že jsme stále na počátku technologie, protože se nyní opravdu nedá očekávat celosvětové přijímání kryptoměn. Alespoň do té doby, než se technologie posune a výrazně se zvýší průchod transakcí.

Mohlo by vás zajímat: Vitalik Buterin, zakladatel Etherea doufá, že centralizované burzy shoří v pekle

Opravdová decentralizace teprve přijde

Josehp Lubin je jedním ze zakladatelů Etherea a zároveň zakládal startup ConsenSys, který vyvíjí aplikace určené pro blockchain Etherea. Lubin věří, že Ethereum je cestou k webu 3.0, který díky své decentralizované nátuře a možnosti práci s daty, radikálně promění fungování internetu, ale i lidské společnosti.

Podle Lubina se dá očekávat, že lepší kontrola nad svou virtuální identitou pomůže společnosti k významnému zvýšení aktivity lidí. Díky jednoduché tvorbě hodnot na budoucím internetu tak budou lidé přirozeně hnáni k tvorbě dalších a dalších hodnot.

“Ethereum je ve velkém vedení před ostatními projekty. Je tak ideálním kandidátem pro web 3.0. Vhodné je hlavně proto, že je přirozeně decentralizované a zároveň umožňuje interoperabilitu. V nynějším stavu to sice není možné, ale v následujících pár letech se Ethereum stane opravdu decentralizované a umožní spolupráci mezi různými druhy softwarů. A je to tak v pořádku. Zatímco budeme na cestě k radikální budoucnosti, můžeme pracovat na adopci, způsobech využití, user-friendly interfacu a na mnoha dalších věcech, které nás zaměstnají na příští roky.”, řekl Joseph Lubin.

Tip redakce: Průzkum společnosti ING zjistil, jak lidé vnímají budoucnost kryptoměn

Blíží se Constantinopole

Ethereum čekají zajímavé časy, protože již v lednu by se měla spustit upgrade sítě, který je znám pod názvem Constantinopole. Ten by měl přinést pět návrhů vylepšení fungování sítě. Tento hard fork se bude primárně soustředit na zlepšení fungování smart kontraktů a snížení ceny jejich provozu.

Na budoucí dva roky jsou pak naplánovány další, radikální změny, které by měly přinést ohromné zrychlení sítě. Jedná se především o dvě hlavní oblasti změny fungování sítě. Těmi klíčovými změnami jsou na jedné straně přechod na Proof of Stake (ve hře je možnost kombinace proof of work i proof of stake) a sharding. Tyto dva faktory by měly pomoci zvládat až desetitisíce transakcí za vteřinu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Ten Buterin se mi začíná líbit. A investoři? No co na to říct. Jen prodávejte prodávejte. Obzvlášť, když se říká pravda. Vitalik má pravdu. Ethereum se vyvíjet rozhodně musí. A já jsem na to fakt zvědav. Sharding už je vážně vyšší dívčí. Pokud to bude fungovat a někdo je radikálně nepředběhne, dočká se Ethernetum další zlaté éry. 😉

spot_img