Forky hlavních kryptoměn vám (ne)musejí přinést vysoké zisky

0
(0)

Poslední měsíc jsme zaznamenali několik forků předních kryptoměn. Litecoin (LTC), Zclassic (ZCL), Ethereum Classic (ETC) byly roztřepeny, aby vytvořily nové mince. Každá z nich má původ v jejím rodičovském altcoině [Parent coin]. Při čekání na forky si mnozí investoři koupili tyto kryptoměny v naději, že dostanou bezplatnou dividendu, nebo že prostě vydělají na zvýšení ceny, kterou může fork vyvolat.

Nejdůležitější hardfork

Fork mánii nastartovala událost, která se konala v srpnu 2017. Tehdy velmi sledovaný hardfok Bitcoinu (BTC) nastartoval kariéru nového altcoinu. Určitě víte, že to byl Bitcoin Cash (BCH). Od té doby forky nabraly na popularitě. Vývojáři se dychtivě pustili do štěpení dominantních kryptoměn. Údajně z různých důvodů. (Já bych tipoval, že to dělají hlavně kvůli jejich vlastnímu zisku.)

Mince zdarma

Pokud si myslíte, že něco dostanete zdarma, mýlíte se. Nic takového ve světě neexistuje. Všechno má svou hodnotu.

Hardfork – jednoduché ziskové schéma

Mělo by to fungovat jednoduše: Pokud byly zveřejněny plány na fork známé kyptoměny, investujete do ní s jednoznačným plánem. Cena vaší kryptoměny těsně před forkem vyskočí a vy navíc dostanete novou kryptoměnu zdarma. Prodáte „Parent coin“ se ziskem a navíc získáte novou kryptoměnu s růstovým potenciálem. A znovu vyděláte.

Dnes už to tak prostě nefunguje

Abychom nebyli jen u teoretizování, podívejme se na nedávné forky některých důležitých kryptoměn:

Litecoin

Fork na Litecoin Cash proběhl dne 18. 2. a 23. 2.
Cena Litecoinu (LTC) byla kolem 225 USD, vyskočila na 251 USD, aby 21. února spadla zpět na 226 USD. To byl pohyb +- 25 USD.

Cena Litecoin Cash (fork Litecoinu) se vyšplhala dne 23. 2. na 7,73 USD, aby potom padla na dnešních 0,4 USD. Čili pokles -6,6 USD.
Mohl to být slušný zisk, pokud bychom využili tyto výkyvy. Výhodou bylo, že výkyvy nekolidovali v jednom dni. Ten, kdo však nastoupil pozdě, zaúčtoval ztrátu. A může se modlit, aby mu to časem vynahradil Litecoin Cash.

Ethereum Classic

Fork ze dne 4. 3. prakticky neovlivnil sestupný trend Ethereum Classic (ETC). Z přibližně 30 USD klesl na dnešních 21 USD. To je rozdíl -9 USD.

Může tyto ztráty nahradit jeho fork Calisto? Uvidíme, není ještě zaúčtován na žádné uznávané burze, takže o jeho ceně lze jen spekulovat.

ZClassic

Dne 27. 2. se jeho cena pohybovala na 77 USD. V den forku, 28. 2., cena vyskočila na 119 USD. Dnes se pohybuje na úrovni 10 USD.

Cena ZClassic forku Bitcoin Private se dnes pohybuje na úrovni 65 USD. Ale pozor! Jeho kapitalizace je podle Coinmarketcapu čistá nula. Čili, je to zatím fiktivní cena.

Závěr

Mohu jen konstatovat, že investici do kryptoměn je třeba si důkladně promyslet. V kryptosvětě totiž všechny dosud zažité vzorce a dogmata často mění svůj význam. Spoléhejte se na sebe, analyzujte dostupné informace a rozhodujte se s chladnou hlavou.

Zdroje:
https://www.cnbc.com
https://news.bitcoin.com
https://coinmarketcap.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img