Regulace kryptoměn by měla být v době krize více promyšlená

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Pandemie COVID-19 vyvolala podle nového výzkumu neočekávané a odhalující vzorce mezi obchodníky s kryptoměnami. Pokud dojde na obávanou druhou vlnu epidemie, kterou už někteří vědci předpovídají na podzim, regulátoři budou potřebovat akční plán.

Ve své přednášce s názvem „Jak krize ovlivňuje kryptoměny: Koronavirus jako modelový případ“, zveřejněné na Oxfordské Universitě, Hadar Y. Jabotinsky a Roee Sarel pozorovali pohyby na kryptotrzích během aktuální krize.

Při analýze období od 1. ledna do 11. března vědci zjistili, že zpočátku se objem obchodů i spotové tržní ceny zvyšovaly se zvyšujícím se počtem identifikovaných případů COVID-19. Tato pozitivní korelace se pak obrátila a investoři začali své peníze vytahovat z krypta a trhy začaly klesat.

Proč následoval tento zvrat a jak by na to měli příště regulátoři reagovat?

Empirické poznatky a některá možná vysvětlení

Vědci tvrdí, že původně pozitivní korelace mezi šířícím se virem a nárůstem tržního stropu a objemu kryptoměn znamená, že obchodníci zpočátku považovali kryptoměny za spolehlivý zdroj likvidity a efektivní aktivum pro zabezpečení investic.

Poté, co počet globálních případů dosáhl čísla 50 000, kolem 28. února, se tento trend začal měnit, přičemž se zdá, že investoři reagují na počet úmrtí ještě silněji než na nové případy infekce.

V době, kdy celkový počet případů zasáhl 50 000 lidí, nastalo v šíření infekce zpomalení. To potenciálně naznačuje, že obchodníci interpretovali zjevný klid v šíření nemoci jako pozitivní znamení pro finanční trhy, což je přimělo k návratu k tradičním aktivům.

Tato negativní dynamika se na kryptotrhy zpět nevrátila, i když se počet nových případů začal exponenciálně opět zvyšovat začátkem března.

Závěry pro regulační orgány

Zpráva vyvodila z těchto zjištění několik klíčových závěrů a poznamenává, že kryptoměnové trhy lze z jednoho pohledu chápat jako zdroj systémového rizika pro tradiční finanční systém v době krize – zejména vzhledem k tomu, že nový sektor je stále více propojen se staršími finančními institucemi.

V době makroekonomického stresu však mohou kryptoměny potenciálně nabídnout investorům záchranné lano v klíčových situacích – takové, které by nemělo být potlačeno nadměrnou regulací.

Zejména v případě selhání tradičních trhů mohou firmy získat finanční prostředky vydáním bezpečnostních tokenů – což by zmírnilo omezení likvidity a snížilo riziko tzv. runu na banky.

Závěr

Zatímco hromadný odchod z tradičních trhů na kryptotrhy může prohloubit nestabilitu systému, vědci berou na vědomí, že je třeba se poučit, že regulace musí být cílená a zásadně časově citlivá. Intervence, která přijde příliš brzy nebo příliš pozdě, bude kontraproduktivní, protože kryptotrhy zřejmě nereagují na krizi lineárně.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img