Pět největších zemí slibuje přísnější regulace kryptoměn

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Vzhledem k tomu, že kryptoměnové trhy mají aktuálně medvědí tendenci, zdá se, že se globální regulace pokoušejí o udržení stejného tempa. Ne všude je ale postoj vůči kryptoměnám stejný. Zatímco jeden komisař SEC navrhuje „bezpečný přístav“ pro kryptoměnové projekty, ministr financí USA oznamuje novou a významnou regulaci.

1. Brazílie

Kryptoměnová scéna v Brazílii v poslední době zaznamenala několik zásahů. Krátce na to, co IRS v Jižní Americe prosperoval a byl „přátelský ke kryptu,“ byly v srpnu roku 2019 zavedeny přísnější regulační rámce.

Podle brazilského zpravodajského serveru pro krypto oblast Porto do Bitcoin musely všechny burzy začít hlásit každý měsíc všechny transakce Federálnímu daňovému úřadu – bez ohledu na jejich výši. Byly také vystaveny větší zátěži v oblasti dodržování předpisů.

Brazilské burzy se snaží plnit kritéria. Tento měsíc však došlo k tomu, že burza Access Bitcoin byla uzavřena, zatímco další, Latoex, má údajně potíže. Bývalý CPO Pedro Nunes se k tomuto vyjádřil:

„Po nových pravidlech federálního úřadu jsme zaznamenali výrazné snížení objemu obchodování na našem trhu. Cítíme také, že se trh pro menší burzy výrazně ochladil.“

2. Rusko

Ruský postoj ke kryptoměnám byl přinejlepším nejasný. Zdá se, že země vysílá smíšené signály o tom, jak chce rozvíjet svou regulaci vůči kryptoměnám.

Generální ředitel Binance Changpeng Zhao nedávno ve společnosti nejaktivnějších obchodníků na světě řekl: „Rusko je našim klíčovým trhem.“ Minulý týden pak Binance přidala podporu ruského rublu.

Podle ruské zpravodajské stránky RBC však dnes země rozšiřuje svůj postoj k AML. Ruská centrální banka vyzdvihla své plány na úpravu rolí bank a jejich schopnost definovat kritéria pro „neobvyklé operace,“ pokud jde o AML. Jinými slovy jde o oprávnění zmrazit bankovní účty spojené s kryptoměnami.

3. Spojené státy

USA je bohužel v akceptování kryptoměn stále kritická, bojí se totiž zneužití při protiprávním chování.

Prezidentův názor zopakoval i americký ministr financí Steven Mnuchin. Sdělil finančnímu výboru Senátu, že síť pro vymáhání finančních zločinů Ministerstva financí USA (FinCEN) připravuje „významné nové požadavky“ na kryptoměny.

Dodal, že nad požadavky tráví s Ministerstvem hodně času a že brzy uvidíme výsledek, stojící za hromadou práce.

“Chceme zajistit, aby se technologie posunula vpřed, ale na druhé straně chceme zajistit, aby se kryptoměny nepoužívaly pro ekvivalent starých švýcarských tajných bankovních účtů.”

A aby toho nebylo málo, prezident Federálního rezervního systému Minneapolis Neel Kashkari nazval kryptoměnový prostor „obrovským popelníkem.“

4. Belgie

Další vývoj v oblasti regulace kryptoměn vychází ze srdce EU – Belgie. Úřad pro finanční služby a trhy v zemi (FSMA) právě odhalil, že v jednáních s belgickou vládou prosazuje větší regulaci digitálních měn pro transakce.

Senátor Jean-Paul Servais, předseda FSMA, údajně uvedl, že toto odvětví jasně roste alarmujícím tempem. Vyzval zákonodárce, aby vytvořili právní rámec pro prodej, nákup a používání virtuálních měn a všech souvisejících finančních produktů.

To nutně neznamená, že regulace kryptoměn zde bude medvědí. Poukázal však na možnost následování zemí jako Čína, Rusko a Alžírsko – zemí, které buď kryptoměny úplně zakázaly, nebo je silně regulovaly.

5. Čína

Čína možná zdvojnásobila vývoj technologií blockchainu a oznámila plány na vlastní digitální měnu, ale stále zůstává ostře proti kryptoměnám.

Ve skutečnosti, když prezident Xi Jinping loni na podzim vyzval veřejnost, aby blockchain podpořila, kryptotrhy se napumpovaly. Peking to ale rychle zastavil. Čína se totiž zajímá jen o to, co může ovládat. Měny bez kontroly, jako je Bitcoin, nejsou součástí představ Čínské komunistické strany.

Závěr

Zdá se, že vývoj blockchainu a adaptace kryptoměn zrychluje na více frontách. Vlády se je snaží prostřednictvím regulací dohnat, ale pravdou je, že zůstávají zatím dva kroky pozadu. Nikdo ale neví, kdy se karta obrátí a regulační rámce budou mít před kryptem navrch.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
mattczsk

Mňo, Belgie není zase až tak velká země 🤭
Nicméně ano, nejistota v těchto strategických zemích zasahuje do progresu. Přesto je ale jednoznačný, dravý, měřitelně úspěšný. Takže otázkou spíše zůstává: na který měsíc které planety to vyletí, až aspoň v některých z těchto zemí stane v čele kryptu-nakloněný vládce? Ten den přijde … někdy – a my, fanoušci, budeme u toho a sklidíme plody za vizi a trpělivost.

spot_img