[HODL] Silvestrovský speciál

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Sváteční nálada pomalu graduje, tu a tam se již ozývají první ohňostroje a všichni se těší na půlnoc. Dnešní speciální díl HODLu vychází mimořádně v pondělí a je to zároveň poslední díl seriálu pro dlouhodobé držitele kryptoměn v roce 2018. Silvestr je tu! Než se ponoříte do oslav a nabídnete si něco dobrého k jídlu a pití, pojďme se společně krátce podívat na to, jaký byl uplynulý rok pro kryptosvět. Dnešní díl bude totiž o tom, co nám přinesl rok 2018.

Downtrend

Rok 2018 byl pro kryptoměny rokem masivního propadu cen napříč celým trhem. Všichni jsme měli možnost na vlastní kůži pocítit, co znamená medvědí market. V prosinci 2017 vrcholilo období brutálního růstu cen kryptoměn. Bitcoin tehdy vytvořil své dosavadní ATH na úrovni okolo 20 tisíc dolarů. Dno roku 2018 se pak nachází na cca 3 200 USD za 1 BTC. To odpovídá propadu o 84 %, přičemž většina altcoinů spadla ještě více (dle CMC).

Není proto žádným překvapením, že značné množství lidí kryptomarket i kryptosvět letos kvapně opustilo. Totéž se bohužel týká i firem navázaných na kryptoměny a jejich technologie založené na blockchainu, včetně těžařů. Někteří již ohlásili bankrot.

Technologie

V roce 2018 se kryptoměnám po technologické stránce dařilo velmi dobře. Celá řada kryptoměn spustila svůj mainnet, Lightning Network se rozrůstá a kromě toho jsme zaznamenali obrovské množství zpráv a novinek. Vše je však zastíněno nejen probíhajícím propadem cen jednotlivých kryptoměn, ale také tématem regulací. V lednu a únoru 2018 to skutečně vypadlo, že se letos nic jiného ani řešit nebude. Jednotlivé státy se přímo předháněly v oznámeních, co vše hodlají v této věci udělat. Tomu, jak se jim to dařilo, se budeme hned věnovat.

Regulace

Rok 2018 měl být rokem regulací, alespoň to mnozí z nás předpokládali. Již v lednu bylo toto téma velmi aktuální a jednotlivé státy se začínaly vyjadřovat ve smyslu, že se budou regulacemi kryptoměn co nejdříve zabývat.

Francie

Například ze strany francouzského ministra financí Bruna Le Maire přišla na začátku roku zpráva, že Francie vytvořila za tímto účelem speciální tým. Později přišla zpráva, že snížili zdanění kryptoměn, a to z neuvěřitelných 45 % na 19 % tím, že „udělali” z kryptoměn movitý majetek, který podléhá nižší sazbě. Francie je státem, který letos v rámci EU velmi hlasitě volal po regulacích.

Německo

Z Německa přišla 15. ledna zpráva, že regulace musí být mezinárodní, protože regulační moc jednotlivých států je omezena. Ze stejné země pak koncem roku přišlo zajímavé info, že se chystají použít blockchain k zamezení daňových úniků a předcházení daňových podvodů. Regulátor zde letos zařadil Bitcoin mezi finanční nástroje podléhající licenci, to však odvolací soud zamítl jako chybnou interpretaci.

Evropská unie

Z EU jsme se zatím tolik očekávaných rozumných pravidel pro kryptoměny bohužel v tomto roce nedočkali. Stále tak zde panuje nejistá situace, ze které plynou nejen případy jako citovaný soudní proces v Německu, ale také nejistota investorů a firem se zaměřením na kryptoměny a jejich technologie. Orgány EU zatím pouze přetřásají klišé o používání kryptoměn k praní špinavých peněz či obchodu s drogami a terorismu.

Taková nebezpečí se obecně velmi hodí tehdy, když se jimi ospravedlňuje postupné potlačování svobody a práv lidí. Z tohoto důvodu se domnívám, že bychom se měli mít na pozoru, co nám EU v budoucnosti připraví. Zatím to však nevypadá až tak zle, tak doufejme, že nás EU překvapí a vytvoří nějaký jednoduchý a smysluplný právní rámec, který nám usnadní život a napomůže kryptoměnám využít zde svůj potenciál naplno.

Mohlo by vás zajímat: Seriál o definici a regulaci kryptoměn (Co jsou kryptoměny?)

Dánsko

Zdanění kryptoměn je problematické třeba v Dánsku, kde berňák v roce 2018 pronásleduje téměř 3 tisíce investorů do kryptoměn, kteří nakupovali a prodávali na místních kryptoburzách. To jen potvrzuje, že nám všem skutečně chybí jasné právní zařazení kryptoměn a jednoduché daně.

Thajsko

Díky blockchainu by chtěli lépe podchytit výběr daní (kromě Německa) třeba i v Thajsku, kde však obchodování s kryptoměnami svým občanům zakázali. Banky zde mohou nabízet kryptoslužby pouze podnikům, které schválí jejich komise pro cenné papíry.

Venezuela

Ve velmi nepříjemné situaci se ocitli obyvatelé Venezuely, kde i v tomto roce zuřila hyperinflace. Ta zde již v roce 2017 dosáhla bezmála 100 tisíc procent a v roce 2018 ještě desetkrát tolik. Jejich měna bolívar tedy letos zaznamenala propad až k hranici milionu procent. Lidé zde utíkali kam se jen dalo a velká část z nich našla bezpečný přístav také v Bitcoinu a dalších kryptoměnách, jejichž ceny zde v důsledku toho prudce rostly.

A to není vše. Venezuela také letos pustila do oběhu státní kryptoměnu Petro. Osobně jsem na další průběh velmi zvědavý. Pokud by byli úspěšní, mohly by se přidat i další země. Venezuela tím však nesleduje pouze prvenství a útěk od kolabující státní fiat měny, ale touto cestou se také snaží vyhnout sankcím ze strany USA.

Předprodej Petra proběhl již na začátku roku, přičemž se prý jen během prvního dne vybralo 735 mil. dolarů. Až v listopadu pak spustili oficiální prodej pro veřejnost.

Rusko

Rusko je zemí, která rozhodně nehodlá zůstat pozadu, co se týče nových technologií. Kryptoměny aktivně sledují, podporují a počítají s nimi v budoucnosti. Již začátkem roku 2018 přišli s myšlenkou státního stablecoinu navázaného na rubl. Rusko je další ze zástupu zemí, které by kryptoměnou mohly vzdorovat ekonomické nadvládě Spojených států, jejich sankcím a historicky silné měně – dolaru, který de facto ovládl svět.

Ruský předseda vlády Dmitrij Medvěděv se v lednu vyjádřil, že by se k regulaci kryptoměn mělo přistupovat na mezinárodní úrovni. To je však poněkud v rozporu se zaváděním státních kryptoměn a souboji mocností.

Čína

Také ze země draků přicházely rozporuplné zprávy. Čína vyvíjí vlastní státní kryptoměnu a zároveň se čím dál častěji projevuje jako hrozba pro kryptoměny. Čína je nepochybně největším světovým výrobcem a není žádným překvapením, že zde působí také velká část výrobců těžebního vybavení. Mimo to se v této zemi soustředí velká část samotných těžařů.

Z Číny se i letos ozývaly všelijaké zprávy o zákazech kryptoměn, jejich těžby i obchodování. Hned vše zakázali, tu zase povolili… No, mají v tom asi trochu zmatek. A nebo možná zjistili, že se kryptoměny zakázat nedají. Tak je alespoň pošetile hodnotí a plánují použít blockchain na monitorování svých občanů. I takový byl rok 2018.

USA

Velká část novinek a informací k nám přichází z USA. Ve Spojených státech jsou nejznámější světové burzy, na které kryptoměny pomalu začínají pronikat. Jakmile se tak stane, zbytek světa je bude pochopitelně následovat. V letošním roce se hodně mluvilo o ETF na Bitcoin, které podléhají schválení americké komise pro cenné papíry (SEC).

Rok 2018 byl také rokem čekání na institucionální investory, které by tyto fondy měly přilákat. Mezi další trháky patří Fidelity – společnost spravující aktiva za 7,2 bilionů dolarů, která vstupuje na kryptomarket. A dále burza provozovatele NYSE (New York Stock Exchange) – Bakkt, která si však odložením na příští rok vysloužila četné spekulace ohledně manipulace s cenou kryptoměn.

Československo

Ačkoli se naše státy rozešly každý svou cestou, my stále cítíme určité pouto a bratrství. V roce 2018 jsme společně oslavili 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky. Stále vzniká celá řada společných projektů a jedním z nich je také Kryptomagazín, který v červnu oslavil své první narozeniny.

Zatímco v Praze bylo v srpnu napočítáno nejvíc míst, kde je možné platit Bitcoinem, ze všech měst na světě, české Ministerstvo financí oznámilo, že nepovažuje kryptoměny za měny, ale za „zásoby svého druhu”. Slovensko šlo v tomto ohledu ještě trochu dál, když se rozhodlo použít blockchain ke zefektivnění výběru daní, podobně jako třeba Thajsko a Německo.

V České republice mezitím bába Tutovka vybírá účtenkovou loterii. Snad byl bohatý Ježíšek, protože kdo ví, co nám naši politici ještě „nadělí”.

Kryptostáty

Jako nejvíc „krypto-přátelské” země se projevily Litva, Švýcarsko, nebo třeba Bělorusko, které výnosy z kryptoměn osvobodilo od daně až do roku 2023. Tyto státy z toho mohou v budoucnosti velmi profitovat, proto můžeme jen doufat, že to dojde i naší politické špičce.

Summit G20

Ta světová se během roku scházela na summitu G20, kde se nově rozhodli přistupovat ke kryptoměnám jako k aktivům – přesněji jako k jedné velké IT společnosti, a tak je také danit. Nakonec jsme se tedy velké novinky v této oblasti dočkali (jak jsem sliboval v tomto článku) a rok 2018 byl skutečně rokem regulací kryptoměn. A touto bombou můžeme náš Silvestrovský speciál ukončit.

Užijte si Silvestr a do nového roku vykročte úspěšně

Začal poslední večer tohoto roku, užite si ho co nejlépe. Rok 2018 byl rokem regulací a rokem propadů cen kryptoměn. Ale byl také rokem naděje do budoucna. Přejeme vám příjemné Silvestrovské oslavy Nového roku s rodinou, přáteli a něčím dobrým k přípitku i na zub a hlavně úspěšný start do roku 2019. Ať je pro vás celý nový rok bohatší, než byl ten předchozí.

V příštím roce by kromě regulací mohla přijít do popředí i samotná technologie kryptoměn a s ní i jejich reálné využití. Čím dál častěji by kryptoměny mohly pronikat do života lidí, a proto se právě reálnému využití kryptoměn a jejich technologiím budeme v týdeníku HODL v novém roce 2019 pravidelně věnovat.

Dále si můžete přečíst:

Co znamená být bohatý a jak se to pozná

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img