Číňané i přes zákaz investují do kryptoměn, jak je to možné?

0
(0)

Číňané investují do Bitcoinu a dalších kryptoměn i přes zákaz vlády jejich země. Využívají k tomu účty v Hongkongu a mobilní aplikace.

V září 2017 požádala čínská vláda směnárny v zemi, jako jsou například BTCC China, Huobi nebo OKCoin, aby zastavily činnost. Pracovníkům, kteří byli v čele těchto institucí, bylo kvůli vládnímu vyšetřování jejich směnáren zakázáno opustit vlast.

O tři měsíce později, tedy v prosinci 2017, tyto tři čínské kryptosměnárny přesunuly svá sídla do Hongkongu a přejmenovaly se na BTCC, Huobi Pro a OKEx. Rozhodly se tak uspokojit rychle rostoucí poptávku po kryptoměnách.

Krátce po přesunu začaly obchody na třech výše zmíněných platformách exponenciálně růst. Investorům se totiž podařilo obejít čínské obchodní omezení pomocí působení v Hongkongu.

Jak je tohle možné?

Pro investory je relativně snadné si v Hongkongu založit podnik, stačí k tomu méně jak 1000 dolarů. Tato suma umožňuje v Hongkongu otevření obchodních bankovních účtů u finančních institucí. Počínaje prosincem 2017 proto přesunula řada čínských investorů své finanční prostředky z čínských bankovních účtů na bankovní účty v Hongkongu, odkud tak mohou aktivně obchodovat s kryptoměnami a bez problému obcházet omezení Číny.

Na rozdíl od Číny však má Hongkong podstatně nižší objemy, kterými musí uspokojit neustále rostoucí poptávku. Zatímco Čína je domovem významných těžařů, jako je například Bitmain, v Hongkongu se mnoho Bitcoinů a jiných kryptoměn netěží. Z důvodu nedostatku kryptoměn na trhu v Hongkongu byla jejich cena dokonce vyšší než na jihokorejském trhu. Například 18. ledna, kdy se globální cena Bitcoinu v průměru pohybovala kolem 11.500 dolarů, se na Huobi Pro obchodoval Bitcoin za více než 13.000 USD.

Krystal Hu, ekonomický novinář z Hongkongu, poznamenal, že obchodníci mimo Čínu začali využívat možnosti, které nabízí tamní trh. Například 18. ledna šlo jednu minci Bitcoinu koupit na Coinbase za 11.800 dolarů, a pokud byla prodána na libovolném trhu se sídlem v Hongkongu, přineslo to zisk ve výši 1.200 dolarů.

Čínská vláda má obavy

Hongkongské burzy také začlenily široce používané čínské „fintech“ aplikace, jako jsou například Alipay nebo WeChat Pay. Aplikaci Alipay využívá více než 50 % mobilních uživatelů. WeChat Pay používalo v roce 2014 pouze sedm procent uživatelů mobilních telefonů, dnes je to téměř 40 % všech uživatelů smartphonů v Číně. Díky těmto dvěma finančně-technickým aplikacím je investování pro lidi velmi snadné.

Aby čínští investoři nemohli nakupovat digitální měny, čínská vláda a Čínská lidová banka (PBoC) požádaly místní banky o zveřejňování veškerých podezřelých transakcí spojených s trhy sídlícími v Hongkongu. Avšak ani toto opatření nemůže zabránit čínským investorům v přístupu na trhy v Hongkongu, a to právě díky aplikacím, jakými jsou Alipay a WeChat Pay.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img