Zatímco většina zemí nepovažuje používání Bitcoinu za nezákonné, jeho status jako měny či komodity se liší, stejně jako přístup k jeho regulaci. Některé země výslovně povolily jeho používání a obchodování s ním, jiné jej zakázaly nebo omezily, a další se ještě ani oficiálně nevyjádřily. Situace se navíc neustále vyvíjí a mění, takže tento článek zdaleka nepopisuje konečný stav.
Regulace se blíží
V poslední době však regulační snahy některých zemí a také mezinárodních autorit sílí. Čína zakazuje ICO a kryptoburzy, které se snaží regulovat i Jižní Korea. Austrálie, USA a další chtějí zahrnout zisky generované kryptotrhem do daní. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire požaduje nový právní rámec, jehož cílem je regulovat digitální měny za účelem zamezení daňových úniků a financování terorismu. Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že v budoucnu bude zapotřebí legislativa, která by stanovila pravidla pro sektor kryptoměn v zemi. Podle Joachima Wuermelinga z Bundesbank je velmi málo pravděpodobné, že tento digitální globální jev bude moci být regulován pomocí rozdílných národních předpisů po celém světě. Debata o kryptoměnách bude součástí nadcházejícího summitu G20.
Podobné zprávy sráží cenu Bitcoinu a ostatních kryptoměn. Pro další vývoj cen je nyní důležité, jak se ke kryptoměnám postaví státní regulační orgány v Jižní Koreji a v Číně. Případný úplný zákaz nebo zpřísnění již stávajících omezení by měly silný dopad na celkový vývoj trhu.
Regulace kryptoměn v Jižní Koreji
Podle informací místní zpravodajské agentury Yonhap jihokorejská vláda v pondělí 22. ledna oznámila, že bude vybírat daň z příjmu právnických osob ve výši 22 % a daň ve výši 2,2 % z příjmů kryptoburz v zemi. Kromě objednávky finanční kontroly bank a burz vláda dále zakázala používání anonymních kryptoměnových účtů, zmrazila otevření účtů nových a nezletilým a zahraničním uživatelům neumožní obchodovat na burzách ve své zemi (posledně jmenovaný zákaz má vejít v platnost koncem ledna). Jihokorejská veřejnost se snaží peticí bojovat s návrhem nedávných vládních nařízení. Po dosažení potřebných 200.000 podpisů se nyní čeká na oficiální reakci vlády, která má na vyjádření 30 dní. Vývojem situace navíc zamíchalo prohlášení Korejské agentury pro ochranu spotřebitele, že zákaz obchodování s kryptoměnami v zemi je ilegální.
Regulace kryptoměn v Číně
Čína se snaží regulovat používání kryptoměn v zemi od roku 2013. Zatímco soukromé subjekty mohou držet a obchodovat s Bitcoiny, firmám nebo bankám je totéž zakázáno vládním nařízením. 9. února 2017 došlo na několika kryptoburzách v Číně ke zpoždění nebo pozastavení transakcí s Bitcoiny, přičemž je spekulováno o regulační činnosti ze strany státních orgánů. Nedávno se navíc v Číně situace vyostřila po úplném zákazu ICO a kryptoburz a v posledních dnech po zprávách o zákazu těžby.
Dále se Čína domlouvá s Jižní Koreou a Japonskem o dalším postupu v oblasti regulací “spekulativních transakcí na trhu”. Konkrétní sankce, které mohou být uloženy bankám a burzám, zůstávají nejasné. Zrušení nebo zmrazení virtuálních účtů se zdá být jediným krokem, který mohou regulační orgány nyní uskutečnit.
Regulace kryptoměn v EU
Evropský parlament a Rada Evropské unie navrhly pozměnit směrnici o předcházení praní špinavých peněz a financování terorismu. Ta bude vyžadovat od kryptoburz a digitálních peněženek identifikaci podezřelých aktivit, což by zahrnovalo identifikaci uživatelů Bitcoinů. Pokud návrh projde, bude nutné, aby bylo nové nařízení implementováno do legislativy členských zemí.
Rusko
Ruský premiér Vladimir Putin uvedl, že i když má ruská centrální banka v současné době dostatečné pravomoci, bude v širším smyslu v budoucnu rozhodně vyžadovat legislativní regulaci kryptoměn. Jak řekl novinářům náměstek ministra financí Alexej Moisejev, ruské ministerstvo financí očekává, že do konce února 2018 bude představen návrh zákona o regulaci nových finančních technologií, včetně stanovení pravidel pro oběh kryptoměn a pro ICO na území Ruska.
Regulace kryptoměn ve Švýcarsku
Švýcarsko se naopak staví ke kryptoměnám velmi pozitivně. Bitcoin je v zemi osvobozen od daní (dle Bitcoin Association Switzerland). V roce 2016 kanton Zug přidal Bitcoin jako prostředek placení městských poplatků. Švýcarský ministr hospodářství Johann Schneider-Ammann nedávno řekl, že země by měla usilovat o to, aby se stala “kryptonárodem”, pokud zkušenosti z kantonu Zug, nazývaným nyní “Crypto Valley”, zůstanou nadále pozitivní.
Regulace kryptoměn v MMF a USA
Výzva MMF ke globální spolupráci při regulaci kryptoměn přichází v době, kdy americký ministr financí Steven Mnuchin minulý týden potvrdil existenci několika interních pracovních skupin, které se zabývají využíváním kryptoměn a prevencí jejich zneužívání v nelegálních aktivitách.
Mezinárodní měnový fond OSN pro globální měnovou spolupráci, finanční stabilitu a hospodářský růst prosazuje globální diskusi a spolupráci mezi regulátory v celosvětovém měřítku, aby vytvořil zásady a postupy týkající se kryptoměn.
Závěr
Podle dostupných informací to vypadá, že základní otázka ohledně regulace kryptoměn už nezní, zda je možné kryptoměny regulovat, ale jak, kdy a s jakou účinností k tomu dojde v té které zemi. Trhům se ale zprávy o plánovaných regulacích příliš nelíbí a reagují na každou novou poklesem. S tím je třeba počítat a zahrnout tyto zprávy také do investičních strategií.