Chcete platit kryptoměnami? – Praha je na to nejvhodnější!

0
praha bitcoin accepted

V dnešní době, kdy je internet nedílnou součástí našeho života, lze s Bitcoinem ve virtuální podobě obchodovat na burzách nebo provádět internetové platební transakce prakticky kdykoliv. Ale to je jen jedna z podob jeho možného využití. Co se stane, když budu chtít provést platbu Bitcoinem např. v restauraci při procházce po městě? Budu mít reálnou šanci Bitcoin pro přímou platbu využít? Odpověď zní ano, ale tato šance bude v některých městech vyšší než v ostatních.

Hledání správného města

Pomocí serveru coinmap.org, který zobrazuje možné využití Bitcoinu v jednotlivých městských oblastech po celém světě, byl sestaven žebříček deseti měst, ve kterých se nachází nejvíce prodejců nabízejících svoje služby a produkty a zároveň přijímajích platbu Bitcoinem. Do žebříčku jsou zahrnuti ti prodejci, kteří mají své pobočky přímo v oblasti města, nikoliv v celé aglomeraci. Důvodem je lepší porovnatelnost dat mezi jednotlivými městy. Uvedené číslo zahrnuje počet prodejců, u kterých lze platit Bitcoinem. Seznam nabízených služeb je poměrně různorodý, od nákupů přes volnočasové aktivity až po ubytování. Po aplikování těchto kritérií vypadá žebříček TOP 10 měst, ve kterých nejlépe využijete Bitcoin v běžném životě takto:

  1. Praha, Česká republika – 151 míst
  2. Buenos Aires, Argentina – 144 míst
  3. New York, USA – 144 míst
  4. San Francisco, USA – 108 míst
  5. Madrid, Španělsko – 101 míst
  6. Londýn, Velká Británie – 98 míst
  7. Bogota, Kolumbie – 86 míst
  8. Arnhem, Nizozemí – 84 míst
  9. Vídeň, Rakousko – 80 míst
  10. Paříž, Francie – 77 míst

Zdroj: coinmap.org, 3. 8. 2018

Překvapivý vítěz?!

Pro někoho je možná Praha trochu překvapivým vítězem. Pravdou ale je, že Praha, potažmo celá Česká republika, patří ke státům, které jsou praktickému využití Bitcoinu v běžném životě nejvíce otevřené. V Praze lze najít 17 obchodů, ve kterých můžete za vybrané zboží zaplatit Bitcoinem, dále 23 restaurací, kaváren a barů nebo 7 ubytovacích zařízení. Na první pohled to nejsou závratně vysoká čísla, ale v porovnání s hlavními městy v sousedních státech je patrné, že Praha je v čele žebříčku právem. Vídeň, která je svojí velikostí nejblíže Praze, poskytuje příležitost k platbě Bitcoiny v 80 případech. V Berlíně je šance, že narazíte na obchod, v němž budete moci zaplatit Bitcoiny, zhruba poloviční v porovnání s Prahou, nachází se zde 74 prodejců. Ve Varšavě naleznete pouze 39 míst a Bratislava jich nabízí 48. V případě Bratislavy se ale nejedná o vůbec špatné číslo, protože co do počtu obyvatel je v porovnání s ostatními městy zdaleka nejmenší.

Budoucí vývoj

V současnosti ve světě nabízí svoje služby nebo zboží přes 13 000 obchodníků, kteří přijímají platbu Bitcoinem. Z celosvětového hlediska to není velké číslo, ale každoročně přibývá zhruba 2 500 nových prodejců, a jelikož platby pomocí Bitcoinu stojí teprve na začátku své cesty, je téměř jisté, že celkové číslo se bude v blízké budoucnosti i nadále zvyšovat. Bylo by příjemné, kdyby Praha i další města ve střední Evropě nadále držela krok s tímto trendem.

Zdroje:
coinmap.org, 3. 8. 2018
forbes.com

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na