O Litvě a jejím pohledu na blockchain a kryptoměny jsme již psali v několika článcích. Tento malý stát, o polovinu menší než Slovensko, se zdá být v přístupu k blockchainu mnohem vyspělejší než většina států na světě (více se můžete dočíst v tomto článku). Centrální banka Litvy totiž začala hledat vývojáře, kteří se specializují na blockchain technologii.
LBChain projekt
Centrální banka Litvy již v lednu vyjádřila svůj zájem o spuštění projektu s názvem LBChain. Hlavním úkolem by mělo být oficiálně zastřešování projektů, které budou chtít nabízet různé služby. LBChain by tedy měl fungovat jako platforma.
Marius Jurgilas, člen představenstva centrální banky se vyjádřil:
„Blockchain technologie má obrovský potenciál. Z toho důvodu je vhodné dát této technologii prostor na regulovaný vývoj, může to přinést zemi (Litvě) množství skvělých příležitostí. Stejně může přilákat mladé talenty z blockchain světa.“
Samotný projekt by měl být financovaný z fondů Evropské unie. Zatím se těší velké oblibě zejména ze strany softwarových vývojářů. I přes to LBChain do svých řad hledá stále další a další lidi.
Marius Jurgilas projekt ještě popsal následovně:
„Tato platforma je jediná svého druhu. Bude poskytovat jedinečné možnosti pro firmy, které by si to chtěly vyzkoušet a implementovat svoje projekty, inovace ve světě FinTechu. Doufáme, že tyto inovace pomohou nejen zákazníkům, ale i celkovému finančnímu systému Litvy.“
V lednu vyšlo první oficiální vyjádření ohledně tohoto projektu. Mimo jiné zaznělo i předpokládané datum spuštění, které bylo odhadováno na leden 2019. V těchto dnech se Marius Jurgilas však vyjádřil, že oficiální spuštění by mohlo nastat už toto léto.
Tip redakce: Blockchain změní historii, co všechno umí?
Závěr
Litva se právě díky takovým projektům opravdu stává kryptovelmocí. I národ menší než Slovensko to určitě může dokázat. Proto by bylo velmi rozumné, kdyby se o něco podobného charakteru alespoň pokusila i naše země. Každý z nás to určitě může ovlivnit, avšak z velké části to bude záležet zejména na politicích, státních představitelích a bankách.
Zdroje:
coindesk.com
coindesk.com
Přeloženo ze slovenského originálu od Marka Federa.
To by bylo skutečně zajímavé, kdybychom se o něco takového pokusili. Totéž mě taky napadlo v průběhu článku..