Litva jako Blockchain velmoc v Evropě?

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Ať už jste fanouškem blockchainu, tangle nebo jiných technologií, které jsou propojeny s kryptoměnami, jakákoliv zpráva o zájmu celého státu o danou technologii potěší. V případě tangle, a tedy kryptoměny IOTA, tento zájem projevily například Japonsko a Taiwan. V blockchainu, který je pro kryptoměny zatím mnohem ikoničtější, vidí potenciál dosud více států, k nimž se momentálně přidává i Litva.

Litva udává směr

 Ve Vilniusu, hlavním městě Litvy, se centrum pro blockchain technologie otevřelo teprve nedávno. Spolu s australským Melbourne a čínskou Šanghají má vytvořit síť blockchain míst, které se pokusí být hlavními městy pro vývoj této technologie. Litevský ministr financí Virginijus Sinkevičius se před otevřením Blockchain Centre Vilnius vyjádřil:

“Experti z různých koutů světa se snaží předpovídat budoucnost kryptoměn. Nicméně kryptoměny nejsou totéž co blockchain. Tato technologie je totiž již nyní adaptována do různých veřejných sektorů a byznysů. Potenciál je ohromný, proto Litva musí být důležitým spojem v tomto nově vzniklém průmyslu.” 

Ve velmi dobrém světle prezentoval rozvoj blockchain technologie v Litvě i Paulius Kunčina (CEO Blockchain Centre Vilnius), když řekl:

“Za poslední 3 roky si Litva v tomto sektoru vybudovala dobrou reputaci. Naše Centrální Banka a komunita investorů aktivně vylepšují FinTech průmysl. Proto se snažíme do Litvy přilákat co nejvíce profesionálů, investorů a další talenty právě z tohoto průmyslu. Stejně však nezapomínáme ani na regulátory, se kterými se snažíme vytvořit jakousi přidanou hodnotu ve veřejném, ale i soukromém sektoru.”

Podpora ze světa

“Litva má velkou podporu z Austrálie a Asie. Je tomu tak zejména kvůli ekonomické a politické stabilitě, ale i vztahem v rámci Evropské Unie. Ve prospěch tohoto pobaltského státu mluví také velmi dobré prostředí pro start-upy a byznysy. Díky tomu můžeme nyní přesunout australské blockchain start-upy i do Evropy, a přispět tak ke společnému rozvoji blockchain technologií.”

Tak zněla slova ředitele australského Blockchain Centre v Melbourne Martina Davidsona, který si přístup ze strany Litvy neuměl vynachválit. Na otevření tohoto centra byli například i zástupci Evropské Centrální Banky, Nasdaqu nebo Evropské komise.

Ačkoliv má Vilnius ambice stát se centrem pro blockchain v Evropě, konkurenci má opravdu silnou. Například Švýcarsko se chce stát prvním krypto-státem. Rovněž Estonsko nebo Rakousko se snaží jít s dobou a rozvíjejí tuto technologii. Právě spolupráce těchto států by mohla z části překazit například úmysly Francie nebo Německa, jenž se zatím ve velkém chystají kryptoměny regulovat.

Závěr

Je více než úžasné sledovat zemi, která má téměř o polovinu méně občanů než například Slovensko, ale i přesto se snaží v oblasti blockchainu rozvíjet velmi rychlým tempem. Doufejme tedy, že i naši ministři se pokusí o něco podobného. Že se například nebudou snažit pouze kryptoměny co nejdříve zdanit, ale naopak uvidí potenciál, který se snažíme prezentovat a pokusí se ho rozvíjet ve prospěch nás všech.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img