2×18 věcí, které se změnily během 100 let od vzniku Československé republiky

0
(0)

Obsah

Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Dnes uplynulo přesně sto let od vzniku Československa! Datum 28. října 1918 je již navždy zapsáno do historie jako den, kdy se Češi a Slováci spojili v jeden svobodný národ. Přestože jsme se později rozešli každý svou cestou, již navždy jsou naše národy spojeny určitým bratrským poutem. Je až neuvěřitelné, že teprve před sto lety skončila monarchie. Od vzniku První republiky proběhlo neskutečně mnoho změn a v tomto článku si ty největší z nich připomeneme. A protože nejsme žádní troškaři, připravili jsme si jich hned 2 x 18, tedy 36!

  1. Rozpad Československa

Jak už jsme nakousli v úvodu, a jak samo označení První republika napovídá, Československo bohužel od Masarykovských dob nepřežilo. Jak možná víte, Československé republiky byly celkem 3. První v letech 1918 až 1938, Druhá 1938 až 1939 a do třetice všeho dobrého Třetí Československá republika 1945 až 1948. K rozpadu však došlo až k 1. lednu 1993.

  1. Světová válka

Když vznikala Československá republika, bylo to těsně po skončení světového válečného konfliku – světové války. Nikdo tehdy ještě netušil, že se lidstvo nepoučí a budeme muset světové války očíslovat.

  1. Holocaust

Během 2. světové války došlo k něčemu ještě příšernějšímu, než je už tak strašný celosvětový válečný konflikt. Nacistické Německo v čele s Hitlerem totiž v Evropě provozovalo systematické a státem podporované hromadné vyvražďování především židů.

  1. Podkarpatská Rus

Když se rozpadla Rakousko-Uherská monarchie a přesně před sto lety vzniklo Československo, byla jeho součástí také Podkarpatská Rus. Toto historické území Československa je dnes součástí Ukrajiny.

  1. Ženy

Dnešní ženy již u nás nemají problém a většina z nás uznává, že jim právem náleží úplně stejná práva jako mužům. Málokdo už asi ví, že i rovnoprávnost žen dnes slaví 100leté výročí, neboť právě Československo patřilo k prvním státům, které uznaly práva žen, jako je třeba právo volit, nebo vstoupit do politiky.

  1. Mateřská dovolená

Ačkoli již uznáváme, že by ženy měly mít stejná práva jako muži, neměli bychom zapomenout také na to, že žena má svoji nenahraditelnou úlohu, kterou za ni žádný muž nezastane. Každé dítě ze všeho nejvíc potřebuje svoji matku a je skvělé, že se čas, po který matka z finančních důvodů nemusí od svých dětí pryč, postupně prodlužuje. Od roku 1989 máme současné 3 roky.

  1. Auta

Jen na českých silnicích je 5,5 milionů aut. To znamená, že se jejich počet od vzniku Československa zvýšil více než tisíckrát.

  1. Supermarkety

Obyvatelé První republiky by asi nevěřili vlastním očím, kdyby viděli, kolik super, hyper, mega – marketů lze u nás vidět. Jsou prakticky všude a můžete o ně zakopnout na každém rohu.

  1. Plasty

Dnešní doba bývá někdy pejorativně nazývána dobou „plastovou”. Není divu, z plastu se dnes vyrábí kde co, od obalů, až po různé spotřební výrobky a vybavení domácností. Zatím se nám nedaří plasty držet pod kontrolou, ale třídění odpadu a recyklace nám naštěstí nejsou cizí.

  1. Školy

Zde je poněkud složité najít nějakou zásadní změnu a zdá se, že školství na svoji revoluci teprve čeká. Od dob Marie Terezie až do dnešních dnů zde nenajdete mnoho rozdílů. Lze však poukázat alespoň na jeden zásadní, němčina nám již není vnucována a naše děti se učí v mateřštině.

  1. Počet obyvatel

Podle sčítání lidí z roku 1921 bylo na tehdejším území České a Slovenské republiky 12,7 mil. lidí (vč. asi 2 mil. Němců). Při dnešních 16 milionech je nás za pouhých sto let o dobrou čtvrtinu více.

  1. Pracovní doba

Osmihodinová pracovní doba je tu již 100 let. Patří tak k věcem, které se změnily jen velmi těsně po vzniku Československa. Předtím se pracovalo o poznání déle, a to 10 až 12 hodin denně, na dnešní poměry je však i 8 hodin přežitek. Změnila se i mzda, avšak také ceny a celkový rozdíl je tak jen těžko dohledatelný – možná budou vědět naše babičky a prababičky…

  1. Rozdělení Těšínska

Dnešní Český Těšín a Polský Těšín bylo původně jediné město. Spory s Polskem o toto území trvaly do roku 1920, kdy došlo k rozdělení.

  1. Benešovy dekrety

Jejich součástí byl také nucený odsun Němců z našeho území, to byla po druhé světové válce vskutku zásadní změna, ačkoli dodnes panují pochybnosti, zda jsme tehdy nepotrestali nevinné civilisty.

  1. Délka života

Zde došlo k velké změně. Uvádí se, že před sto lety trval v Československu průměrný lidský život asi 50 let, dnes se toto číslo pohybuje okolo osmdesátky. Zda se jedná o stárnutí obyvatelstva, nebo o prodlužování lidského života necháme na vás.

  1. Důchod

S tím souvisí i věk odchodu do důchodu, který se neustále odsouvá. Řada z nás už s žádným důchodem pro jistotu ani nepočítá.

  1. Technologický pokrok

Naděje mnohých z nás se dnes i proto obrací k technologiím, o kterých určitě ještě bude řeč. To se zkrátka musí vidět, jenže stroj času stále ještě nemáme, takže to prvním Čechoslovákům alespoň prozatím ukázat nemůžeme. Od dob Alberta Einsteina však již existují jisté teorie o určitých možnostech v časoprostoru.

  1. Průmysl

Probíhá takzvaná 4. průmyslová revoluce, někdy označovaná jako Průmysl 4.0. Ta s sebou nese automatizaci výroby a změny na trhu práce. Její součástí je např. internet věcí či digitální ekonomika.

  1. Telefon

Telefon byl v roce 1918 naprosto jiný předmět, než současné telefony, které již slouží spíše jako kapesní počítače. Prošly si vývojem od cihly, přes co nejmenší kapesní verze, až po dnešní dotykové… obkládačky.

  1. Počítač

Před sto lety neměl v Československu osobní počítač nikdo, dnes ho má téměř každý. Samotné počítače se neustále vyvíjí.

  1. Jídlo

Dnešní fast foody, hamburgery a další dobroty, které jsou ve městech doslova na každém rohu, značně kontrastují s dobou začátků československého pohostinství.

  1. Éčka

Levnější, trvanlivější a chuťově výraznější potraviny jsou spojeny s obrovskou spotřebou aditiv – tedy tzv. éček. Pytel se s nimi u nás roztrhl po roce 1989 s příchodem nadnárodních korporací.

  1. Obezita

Tato změna nikoho příliš nepotěší, obezita je u nás stále větší a větší problém. Už v roce 2010 se mluvilo o tom, že obezitou trpí každý pátý z nás.

  1. Vánoce

Už za dob První republiky se začaly objevovat první nářky nad konzumní podobou Vánočních svátků. Jak moc se tato změna prohloubila necháme na vás.

  1. Sníh

K Vánocům neodmyslitelně patří též sníh, toho je však podle mnohých pamětníků i mladších lidí čím dál méně.

  1. Autonehody

Bohužel, autonehod díky možnému globálnímu oteplování či prostě jen úbytku sněhu neubylo, jak by se mohlo zdát. Samozřejmě se to dalo čekat, máme tisíckrát víc aut. Podle statistik zemřelo v roce 2017 jen na českých silnicích přes 500 lidí, což je však nejméně od roku 1960. Takže je tu přece jen nakonec určitá pozitivní změna.

  1. Lesy

Díky práci našich předků jsme před několika lety dosáhli historicky nejvyšší zalesněnosti od dob Marie Terezie. Doufejme, že tento pozitivní trend vydrží. Na Slovensku i celosvětově se však mluví o úbytku lesů, takže ještě zdaleka není vyhráno.

  1. Spotřeba elektřiny

V ČR stoupla spotřeba elektřiny za uplynulých sto let 74 krát, přičemž těžaři Bitcoinu prý dohromady spotřebují více energie než celé Slovensko.

  1. Práce dětí

Zatímco dnes je dětská práce s výjimkou krátkodobé brigády považována za něco nepřijatelného, ba dokonce trestného, před sto lety to bylo ještě poměrně běžné. Naši dědové a babičky tak ještě pamatují dobu, kdy jako děti nejen pracovali, ale sloužili takřka coby majetek. Samozřejmě záleželo taky na rodičích, jak ke svým dětem přistupovali, ale obecně vzato v tomto směru došlo k velkému zlepšení.

  1. Panelové domy

Jejich počátky sahají do Nizozemí po 1. světové válce. U nás se stavěly od 50. let minulého století, přičemž se uvádí, že měly mít životnost jen asi 40 let. Dnešní cena nemovitostí ukrutným způsobem narostla, přesto to vypadá, že je řada z nich po „záruční lhůtě”.

  1. Internet

S příchodem internetu v roce 1987 se změnil celý svět, Československo nevyjímaje. Řada mileniálů se už bez něj vůbec neobejde a nutno dodat, že nebýt internetu, nebyl by ani tento článek, Kryptomagazín, Bitcoin a kryptoměny.

  1. Média

I média prošla velkými změnami. Za První republiky šlo především o noviny, byla to doba čtenářů. Dnešní noviny si přečteme na digitální čtečce, na zprávy se mrkneme na mobilu a hudbu nacpeme do miniaturního ipodu, přesto se nám na těch médiích občas něco nezdá. Reklama na nás skáče odevšad, pořady ztrácí kvalitu a nezaujaté investigativní žurnalisty aby jeden pohledal. Nebo to vidíme až moc černě?

  1. Komunismus

Československo si kromě nacistické okupace prošlo také dlouholetým komunismem. Přestože zde komunisté napáchali mnoho, nebyli po revoluci postaveni mimo zákon. Snad proto, že by s nimi mimo zákon mohla stát opravdu velká část našich soudruhů, tedy… občanů.

  1. Evropská unie

Nepochybně velkou změnou je také náš vstup do Evropy, resp. do unie, v Evropě jsme samozřejmě odjakživa. Slováci navíc vyměnili Korunu za Euro.

  1. Rozkrádání

Mysleli jste si, že se na vás zapomene? Omyl! Po našem přežvýkání a vyplivnutí komunisty se našla celá řada vykuků a politických hyjen, kteří zde zanechali nemalé šrámy, tunely, korupční skandály a jizvy. Pokud máte zájem, napište nám do komentářů, můžeme tomuto tématu věnovat celý článek.

Zde jen namátkou… Např. letouny Vlasty Parkanové, Kubiceho zpráva, Kauza Gorila, Privatizace, Amnestie Václava Klause (vč. řady kauz závažné hosp. kriminality), financování poslanců VV, kauza Drobil, Pandury, Biolíh, ProMoPro Alexandra Vondry, 500 táců a Čuňek, OKD, Opencard, Gross, D-47, IZIP, Gripen, ovlivňování ČT, Zeman, Ruml, Kožený na Bahamách, … to snad nemá konce!

  1. Svoboda

Zakončit nemůžeme jinak než svobodou. Svoboda je jednou z nejcennějších věcí, co člověk má. Již první prezident Československa Masaryk mj. řekl: „Demokracie znamená, že každý občan může říct po vzoru francouzského monarchy: ,Stát jsem já.‘ Nebo skromněji: ,I já jsem stát.‘ “ Doufejme tedy, že si to jako dnes budeme smět říct i v budoucnu, neboť mnoho našich předků během stoleté historie naší, donedávna společné, republiky toto štěstí nemělo.

Závěr

K oslavám výročí 100 let od založení republiky určitě patří také vzpomínky. Mnozí z nás, Čechů i Slováků,  během oslav i mimo ně rádi sáhneme po nějakém tom pivku, někdo i po něčem tvrdším. To jsme však do našich změn raději nezahrnuli, nejsme si totiž jistí, že v tomto směru k nějaké změně došlo. Prohibice během voleb u nás sice platila až do roku 1990, ale i tehdy se nám zdálo, že se nás někdo snaží opít rohlíkem. Tak hlavně aby to bylo na zdraví, a ne na zdravotnictví! Protože když nejde o život, tak jde o… Buďme tedy vděční, že se naše národy tohoto výročí dožily a popřejme si společně dalších sto let bratrské lásky.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img