DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 7.díl

5
(1)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

V prvním dílu tohoto seriálu jsme se obecně seznámili s DeFi projekty. Řekli jsme si, co to DeFi projekty jsou a jaké jsou jejich základní principy. Ve druhém a třetím dílu jsme si srovnali DeFi a Fintech a rovněž jsme si uvedli výhody decentralizovaných financí. Ve čtvrtém, pátém a šestém dílu jsme se seznámili s jednotlivými oblastmi, ve kterých se DeFi uplatňují a začali jsme se seznamovat s konkrétními DeFi projekty. V tomto představování budeme pokračovat i v dnešním sedmém dílu. Kromě toho si řekneme pár slov o pozici DeFi v současnosti a o hrozbách, které se nad DeFi vznášejí.

DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 1. díl

DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 2. díl

DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 3. díl

DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 4. díl

DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 5.díl

DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 6.díl

Další DeFi projekty

10) informační bulletiny

Bankless – průvodce kryptofinancováním od Ryana Seana Adamse

DeFi Tutorial – newsletter zaměřený na výuku a vzdělávání čtenářů o DeFi.

DeFi Value – místo pro lepší pochopení a hodnocení decentralizovaných financí.

DeFi Weekly – týdenní přehled úspěchů v rámci decentralizovaných financí.

Dose of DeFi – týdenní newsletter, který se specializuje na témata z DeFi prostoru.

EthHub Weekly Newsletter – týdenní zpravodaj EthHub s aktualizacemi Ethereum.

The Defiant – seznam denních zpráv z DeFi prostoru.

11) komunity

Concourse Open Community – otevřená komunita nadšenců a výzkumných pracovníků, kteří pracují na svobodné, bohaté a decentralizované budoucnosti pro každého.

Dai para principiantes – první španělské vzdělávací webové stránky o DeFi a DAI, výukové programy a aktivní komunita.

DeFi Nation – komunita orientovaná na DeFi, naleznete zde diskuze, walk-throughs, Q & A hovory a další.

Ethereum Italia – italská Ethereum komunita se silnou přítomností na všech sociálních médiích.

DeFi pozice dnes

Ve Spojených státech se nachází přibližně 49% předních decentralizovaných finančních startupů. Na tom není nic překvapujícího, neboť USA jsou impériem centralizovaných financí a nikdo nechce ztratit půdu pod nohama v decentralizované verzi služeb.

Ze 73 průmyslových firem sledovaných odborníky jich 12% sídlí ve Velké Británii a 10% v Singapuru. Tato čísla se mírně změní, pokud vezmeme v úvahu registraci těchto startupů. Mnozí zakladatelé dávají přednost registraci v přátelštější regulační jurisdikci jako je Singapur, Švýcarsko, Kajmanské ostrovy nebo Britské Panenské ostrovy. Pokud vezmeme v úvahu právní registraci, sníží se podíl USA na  44% a Velké Británie na 10%.

Ve Švýcarsku je registrováno 8% DeFi startupů, i když pouze 3% pracují přímo v této zemi. Největší počet společností se zabývá sektorem správy aktiv (27%) a druhou nejoblíbenější oblastí jsou poskytovatelé likvidity a poskytovatelé výměn (23%).

Hrozby pro DeFi

U projektů DeFi nenajdeme pouze klady, ale rovněž i spoustu problémů, se kterými se tyto projekty potýkají. K těm nejzásadnějším patří:

Nízká produktivita

Tyto blockchainy jsou pomalejší než jejich centralizované protějšky, což vede k vytváření dalších aplikací. Vývojáři aplikací DeFi proto musí zvážit tato omezení a odpovídajícím způsobem své produkty optimalizovat.

Vysoké riziko chyby uživatele

Protože DeFi aplikace přenášejí odpovědnost ze zprostředkovatelů na uživatele, objevuje se zde mnoho negativních aspektů. Vývoj produktů, které minimalizují riziko chyb uživatelů, je obzvláště obtížný úkol, když jsou produkty nasazeny přes neměnné blockchainové sítě.

Špatná uživatelská zkušenost

Použití aplikací DeFi vyžaduje v současné době další úsilí ze strany uživatelů. Aby se tyto aplikace staly klíčovým prvkem globálního finančního systému, musí poskytnout hmatatelné výhody, které ovlivní touhu uživatelů opustit tradiční systém.

Eroze ekosystému

Nalezení nejvhodnější aplikace může představovat docela problém. Uživatelé musí mít určitou dovednost, aby si nejlepší možnost vybrali. Problém spočívá i ve vytváření aplikací.

Hackerské útoky

V současné podobě jsou DeFi náchylné k hackerským útokům, jak je vidět např. z únorového útoku na bZx úvěry nebo z dubnového útoku na další Defi finanční platformu.

Riziko chytré smlouvy

Všechny tyto systémy jsou nové a bude chvíli trvat, než se otestují v praxi. Pokud protokoly vzájemně interagují, rizika chytrých kontraktů se násobí. Pokud je v jednom protokolu přítomna kritická chyba, může to vést k obecné chybě zabezpečení systému. Nespěchejte proto s tím, abyste do těchto systémů umístili velké finanční prostředky.

Přijetí ze strany uživatelů

Nedostatek povědomí a znalostí mezi veřejností, umocněný skutečností, že většina aplikací DeFi má složité a matoucí uživatelské rozhraní, znamená, že přijetí může trvat roky.

Závěr

Cílem koncepce decentralizovaných financí je vybudovat finanční služby, které jsou oddělené od tradičních finančních a politických systémů, čímž se vytvoří otevřenější finanční systém. Tato myšlenka vypadá docela lákavě, ale ne ve všech případech může být decentralizace užitečná.

Hledání případů použití, které jsou nejvhodnější pro charakteristiky blockchainů, je zásadní pro vytvoření užitečného balíčku otevřených finančních produktů. V případě úspěchu převezme DeFi moc velkých centralizovaných organizací a přenese ji do komunity svobodného softwaru.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img