DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 2.díl

4.6
(7)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

V minulém prvním dílu jsme se obecně seznámili s DeFi projekty. Řekli jsme si, co to DeFi projekty jsou a jaké jsou jejich základní principy. V dnešním druhém dílu se podíváme na srovnání mezi DeFi a Fintech a rovněž na to, jaké výhody svým uživatelům DeFi přináší.

DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 1.díl

DeFi vs. Fintech

I když se vám na první pohled může zdát, že DeFi je stejné jako Finanční technologie, zkráceně Fintech, jehož cílem je rovněž využívání technologií ke zlepšení finančních služeb, opak je pravdou. Ten základní rozdíl mezi DeFi a Fintech tkví v tom, že Fintech pouze staví na tradiční finanční infrastruktuře, místo aby používal něco nového, jako je například technologie blockchain.

Jako příklad populární Fintech služby můžeme uvést třeba mezinárodní platební službu Transferwise. I přes to, že Transferwise účtuje nižší poplatky než většina bank či směnáren, stále používá bankovní účty a další starší finanční infrastrukturu. Transferwise místo přesunu peněz přes hranice a přes jiné prostředníky (např. banky) využívá své vlastní bankovní účty v různých zemích. Když tedy chcete poslat USD někomu v Evropské unii, Transferwise přijme vaše dolary a následně ze svého bankovního účtu EU pošle peníze příjemci. To také této službě umožňuje účtovat nižší poplatky a zpracovávat transakce podstatně rychleji.

Stále však musíte mít důvěru ve služby Transferwise, musíte dále získat povolení posílat své prostředky do zahraničí a ve většině případů je potřeba poskytnout i identifikační doklady. Rovněž pak nemusíte být schopni poslat finanční prostředky příjemci, který se nachází v zemi figurující na “černé” listině.

Nyní tento systém zkusíme porovnat s produktem DeFi, DAI – stablecoinem založeným na Ethereum (ETH). Ten je navržený tak, aby přímo kopíroval hodnotu amerického dolaru a vyhnul se tak volatilním výkyvům, ke kterým jsou kryptoměny náchylné.

S DAI nemusíte důvěřovat žádné Fintech společnosti nebo bance. Těžaři Etherea ověřují všechny nové transakce založené na tomto protokolu, včetně transakcí DAI a přidávají je do blockchainu. To vše za poplatek v řádu několika centů a rovněž za méně než minutu, namísto dnů, jak je to obvyklé u tradiční finanční infrastruktury. Navíc DAI můžete poslat absolutně komukoli s peněženkou, která DAI podporuje, a to i do zemí, které jsou od tradičních finančních systémů odstřižené.

Výhody a cíle DeFi

1) zapojit se může každý

DeFi umožňuje lidem, kteří jinak nemají přístup k finančním službám, aby se zapojili do globální ekonomiky. Podle Světové banky nemá 1,7 miliardy lidí, což je o něco více než 1 z 5 lidí na světě, přístup k účtu v bance nebo k mobilním penězům.

2) přístup k jiným formám kapitálu

V decentralizovaném finančním světě nemusíte akceptovat formy kapitálu, které vám nabízejí centralizované úřady, jako je například vaše vláda. Třeba Argentina, která již léta bojuje s inflací a znehodnocováním své měny, uvalila na své občany nové kapitálové kontroly. Argentinci si mohou za měsíc koupit jen 200 USD (pokles z 10 000 USD). To nutně povede k tomu, že Argentinci nebudou ukládat svůj majetek v pesos, ale budou se obracet k dolaru a k dalším stabilnějším měnám, jako je Euro. A to opět povede k dalšímu propadu argentinského pesos. Dnes už lze jen obtížně uvěřit tomu, že Argentina patřila do desítky nejbohatších zemí světa.

graf
zdroj: forbes.com

A právě DeFi přináší další alternativu. Například uložení bohatství v DAI, který kopíruje hodnotu USD. Všechny fiatové měny (vydané vládou) fungují na základě částečných (zlomkových) rezerv. Banky půjčují více peněz, než mají ve skutečnosti ve vkladech, což v podstatě vytváří z čista jasna nové peníze. To může poté vést k selhávání bank, když se mnoho klientů najednou snaží vybrat své vklady, jak se stalo například v roce 1930 v Americe během Velké hospodářské krize.

Závěr

Cílem DeFi je tedy umožnit každému, kdo má přístup k internetu, aby si mohl půjčovat, mohl půjčovat ostatním a mohl provádět jakékoli finanční operace, a to bez prostředníků.

V dnešním druhém dílu jsme si srovnali DeFi a Fintech a rovněž jsme si uvedli první dvě výhody projektů DeFi. Ve třetím dílu si uvedeme zbývající výhody decentralizovaných financí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

A to opět povede k dalšímu propadu argentinského pesos. Dnes už lze jen obtížně uvěřit tomu, že Argentina patřila do desítky nejbohatších zemí světa. – velka skoda na tom je, (je to zasluha politiků – z ciziho krev netece ) ze naprosta vetsina lidi toto jeste nepochopila!
jestli to krachne nedivil bych se, ze to skonci valkou.

spot_img