Blockchain může poskytnout zasloužené právo na soukromí

5
(6)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Technologie Blockchain může pomoci vybudovat samostatný státní finanční systém, ve kterém soukromí bude patřit lidem. Oproti všeobecnému přesvědčení,  soukromí není pro ty, kteří mají co skrývat, ale pro ty, kteří mohou všechno ztratit. A autoritářské vlády na celém světě stále více používají dohled k tomu, aby kontrolovaly své občany na úkor jejich osobních a občanských svobod.

Ochrana soukromí

Zdá se, že některé kryptoměnové projekty se ospravedlňují za to, že se zaměřují na ochranu soukromí, vzhledem k současným regulacím a běžnému názoru, že zločinci používají kryptoměny k zakrytí nezákonných činností.

Odvážnějším přístupem je ve výchozím nastavení ochrana osobních údajů s aktivací transparentosti. Například protokol na ochranu osobních údajů Lelantus, který automaticky anonymizuje prostředky v peněžence, ale také umožňuje možnost vypnutí anonymizace v případě potřeby.

Hra s regulátory

Privacy coins se obávají o přežití ve stále nepřátelštějším regulačním prostředí. I když významný tlak na tyto coiny pochází od bank nebo regulačních orgánů, neexistuje žádný přímý nebo obecný zákon proti nim. Ani revidované tzv. cestovní pravidlo nebo pravidla FATF, která ukládají další povinnosti, týkající se zveřejňování soukromých údajů/osobních dat. Stejně i pravidla proti praní špinavých peněz pro burzy a úschovny tyto coiny nezakazují. Poskytovatelé služeb virtuálních prostředků nebo VASP mohou stále zveřejňovat identitu odesílatele, protože již vědí, kdo jste, bez ohledu na mechanismy ochrany soukromí blockchainu.

Soukromí pro všechny

Důrazně odmítáme argument, že technologie ochrany soukromí umožňují nezákonnou činnost. Poslední studie, jako je zpráva společnosti Rand Corporation, uvádí:

„I když se Privacy coins mohou zdát intuitivně preferovány pro nekalé účely kvůli jejich domnělým funkcím zachování anonymity, existuje jen málo důkazů, které by toto tvrzení zdůvodňovaly.“

Tradiční fiatový svět i nadále usnadňuje praní peněz, aniž by se musel uchýlit ke složitosti a volatilitě kryptoměn. Například praní špinavých peněz na základě obchodu je stále jednoduché a těžko odhalitelné.

Jakákoli kryptoměna, která chce zůstat věrná původnímu účelu, musí zahrnovat soukromí. S vývojem technologie blockchain jsme na okraji samostatného finančního systému, ve kterém máme úplnou kontrolu nad našimi aktivy. Představujeme si systém, ve kterém bude všem zaručena svoboda a příležitosti skutečné hospodářské rovnosti, nejen té finanční. Soukromí je zásadní pro dosažení těchto vznešených cílů je pro zachování našich práv a svobod v nich. Odvětví kryptoměn se musí spojit, aby prosazovalo soukromí a usilovalo o další rozšíření.

Závěr

Soukromí v kryptosvětě je velká věc. Je už obecně známo, že banky a regulační orgány nechtějí úplnou anonymitu finančního světa. Svobodu si ale zaslouží každý. Nechceme přeci být hlídáni jako malé děti. Jaký je váš názor?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: