Z moře na stůl – norské mořské plody budou sledovatelné na blockchainu IBM

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Norský rybářský průmysl se snaží prokázat vysokou kvalitu a plnou sledovatelnost svých produktů. Ryby a další mořské plody bude možné sledovat na blockchainu IBM.

Mořské plody a podvody (rostou jak z vody)

Z moře rovnou na váš stůl, ve vaší oblíbené restauraci, míří ryba z norska. Problém je, že váš objednaný čerstvý filet z lososa nemusí být vůbec losos. Tento scénář je ve skutečnosti docela běžný. Alespoň to tvrdí nedávná studie skupiny na ochranu přírody Oceana.

Například uvádí, že 20 % ryb prodaných spotřebitelům ve Spojených státech bylo označeno špatně. V restauracích a na menších trzích přitom dochází ke zkresleným popisům častěji než v obchodech s potravinami. Podvody s mořskými plody se staly celosvětovým problémem a Norsko se potýká s nezákonným uváděním produktů rybolovu na trh za účelem finančního zisku.

Pomoct může blockchain

Norský rybí průmysl vyváží ročně ryby za více než 800 milionů dolarů. Pokud jde o mořské plody, v roce 2019 jich z Norska “odplulo” více než 2,7 milionů tun. To znamená, že zemi opustilo asi 25 tisíc mořských jídel za minutu. Údaje poskytl Steinar Sønsteby, generální ředitel společnosti Atea ASA – poskytovatel IT infrastruktury pro skandinávský a pobaltský region.

Působivé exportní statistiky však nezajistí, že budou skandinávské rybí farmy udržitelné a transparentní. Sønsteby uvedl:

„…Až 40 procent ryb na světě nepochází z místa, které je označeno. Zejména norský rybářský průmysl byl mnohokrát obviněn z podvodů s mořskými plody, přičemž nebyl trvale udržitelný. Bylo zmíněno, že norští chovatelé ryb znečišťují moře potravou, kterou používají k lovu ryb. Rovněž byli obviněni z používání antibiotik v rybách, které chytí.“

Právě tyto uvedené důvody a výzvy, kterým čelí norské miliardové odvětví mořských plodů, může pomoci vyřešit blockchain.

IBM

Transparentnější a regulovanější dodavatelský řetězec pro norské mořské plody. To je cíl a jedním z prostředků k jeho dosažení je blockchain. Společnost Atea oznámila spolupráci mezi technologickým gigantem IBM a norskou Asociací pro mořské plody. Cílem je zajistit spotřebitelům po celém světě přístup k bezpečnějším a lepším mořským plodům.

Ředitel společnosti IBM Food Trust Europe, Espen Braathe, uvádí, že Norové použijí blockchain běžící na IBM Blockchain Transparent Supply. Tento podnikový blockchain jim zároveň umožní „určité přizpůsobení, což norskému odvětví mořských plodů dává svůj vlastní model řízení, pokud jde o sdílení dat a o to, kdo vidí jaké informace.”

Závěr

Ačkoli blockchain má své nevýhody, a ten podnikový obzvlášť, norský rybářský průmysl použije blockchain IBM. Účelem je dodat zákazmníkům sledovatelné mořské plody a bojovat proti podvodům a nelegálnímu uvadění rybích produktů na trh. Suppply chain je typem využití blockchainu, který má zjevně velký potenciál.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img