Osobní rozvoj a duchovní stezka – Zlepšete svůj život

4.3
(8)
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

Jedna z definic osobního rozvoje, které jsem našel na netu, zní:  „Osobní rozvoj je studium a praxe na zlepšení svého života, a to zejména naší kariéry, vzdělávání, vztahů, zdraví, štěstí, produktivity, spirituality a jiných osobních cílů.“

Co je duchovní stezka? Zjednodušeně řečeno, duchovní stezka je úsilí, které směřuje k něčemu, co přesahuje naše obvyklé způsoby prožívání, ke zkušenosti, kterou můžeme pojmenovat různě – Bůh, Duch, Vědomí, Láska…

Krátké představení

Typickými představiteli duchovní stezky jsou např. Ramana Maháriši (1879-1950), Bhagaván Nitjánanda (1897-1961) nebo Eckhart Tolle (nar. 1948). Typickými příklady cest osobního rozvoje jsou NLP, koučing, biohacking nebo neurohacking. Mezi představitele tohoto směru bych zařadil Rhondu Byrne nebo Tony Robbinse.

Osobní rozvoj x duchovní stezka

Osobní rozvoj se zaměřuje na uskutečňování cílů, které se nějak vztahují k životu na tomto světě. Většinou jde o oblast zdraví, vztahů a financí. Duchovní stezka se o nic z toho nestará. Takový Ramana Maháriši byl z pohledu osobního rozvoje týpek, který měl svého času dost kil navíc, vztahy žádné, finance také žádné. Přesto za ním putovali lidé z celého světa. Eckhart Tolle popisuje své probuzení následujícími slovy:

„Prožíval jsem stavy nepopsatelné blaženosti a posvátnosti (…). Přišel čas, kdy mi nezbylo nic na materiální úrovni. Neměl jsem žádné přátele, žádné zaměstnání, žádný domov. A neměl jsem žádnou společensky definovanou identitu. Téměř dva roky jsem strávil na lavičkách v parcích ve stavu nejhlubší blaženosti.“

Co by na to asi řekli namakaní příznivci biohackingu? 😉

Duchovní zkušenost

Samozřejmě, že ideálem duchovní stezky není být bez peněz, bez vztahů a bez přístřeší, ale duchovní zkušenost. Nicméně duchovní adepti mohou být svou duchovní zkušeností natolik zaujati, že se taková situace, kdy – obvykle na nějaký čas – „odpadnou“ naše nejčastější životní opory, prostě objeví.

Stinnou stránkou duchovní stezky může být, že ji člověk dělá ze strachu. Např. intimní blízkost pro něj může být díky emocionálním zraněním z dětství natolik bolestivá, že se jí podvědomě vyhýbá a odůvodňuje to tím, že vztahy nepotřebuje nebo že pro něj nejsou důležité. Nebo by si rád pořídil vlastní byt, ale bojí se říci nadřízenému o vyšší plat, protože to je „neduchovní“.

Duchovní učitelé často přirovnávají náš život zde na Zemi ke snu. Z tohoto úhlu pohledu všechny osobnostně rozvojové aktivity se dějí jen v rámci tohoto snu a nijak jej nepřekračují, nevybočují z něj; tudíž nedochází k žádné transcendenci a skutečné změně, která by z duchovního pohledu stála za to. Jde „jen“ o vylepšování snu, ale sen zůstává pořád snem, něčím, co je prchavé a pomíjivé.

Hodně lidí, kteří se zajímají o krypto, se zároveň zajímá o nějakou formu osobního rozvoje. Možná, že někteří z nich dosáhli toho, co chtěli a ptají se, co dál. Možná, že nastal čas dotknout se něčeho hlubšího, než je zdraví, vztahy a peníze 🙂

Zdroje a prameny:
Eckhart Tolle: Moc přítomného okamžiku

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pablo

Jo, dobře rozebrané.. 🙂

Vladan

JJ, skvělé, díky

Vladan
Hodnocení článku :
     

Ještě dávám hodnocení 🙂

spot_img