Blockchain kopíruje vývoj internetu – Jsme již ve druhé fázi

4.3
(9)

Zprávy a souhrny

Internet započal psát svou historii před více než 30 lety a od té doby pronikl do téměř všech oblastí současného světa. Dokonce takovou měrou, že je dost těžké si naše životy bez něj představit. Mnozí očekávají, že podobně zásadní dopad na naše životy bude mít i technologie blockchain.

Blockchainoví skeptici kladou stále ty samé otázky: Proč jej nikdo nepoužívá? Co budou lidé dělat s digitálními aktivy? Kdy si lidé budou moci koupit zboží za BTC?

Chce to čas

Pokud si myslíte, že již brzy budeme moci nakupovat na Amazonu pomocí bitconů, tak se nejspíše mýlíte. A to i přesto, že vám Amazon umožňuje nákup dárkových kryptoměnových karet.

Pokud si myslíte, že budeme BTC v dohledné době používat k platbám za benzín, také se nejspíš mýlíte. Všechny inovační cykly totiž vyžadují čas, než se stanou produktem nebo službou hromadného trhu. Abychom pochopili význam blockchainu a jeho potenciál, zvu vás ke krátké procházce do minulosti. Podíváme se na vynález internetu, a ukážeme si, jakou cestu musel urazit, než se ze sítě, která na svém počátku propojovala univerzity USA, stal téměř všudypřítomný fenomén dnešní doby.

Začátky internetu – vzpomínáte?

Ti dříve narození si určitě vzpomenou na první seznámení s internetem. Na „levné“ 2400 baudové modemy či „luxusní“ 28,8k modemy – na zvuky, které modemy při pokusu o připojení k internetu vydávaly. Bylo zábavné objevovat možnosti nové hračky, i když tenkrát se na internetu moc věcí ještě dělat nedalo. Ale přesto jsme se připojili. Internet vzbudil náš zájem a zaujetí.

Opravdu jsme nepotřebovali pro internet „use case“, neptali jsme se, proč vůbec existuje. Jasně, že jsme si začali stěžovat, že jsme přes něj nemohli poslat film, že byl pomalý, že jsme na něm nedokázali najít informace, které jsme potřebovali. Přesto nikdo nenavrhoval, abychom se na to vykašlali, vypnuli ho a šli domů. Místo toho jsme podnikali další a další pokusy o připojení a to často jenom proto, že jsme prostě mohli. A třeba také proto, že (alespoň někteří z nás) neměli společenský život.

Vývoj internetu šel rychle vpřed a nakonec jsme se dostali k elektronickému obchodování. Šlo to postupně, ale jistě. Nemuseli jsme to „dělat online“, ale nakonec to tak často končilo. Začali jsme online nakupovat a prodávat a než jsme si to vůbec uvědomili, stala se z toho masová záležitost.

Co bylo jednou z věcí, kterou všichni potřebovali aby mohli nakupovat nebo aby si mohli založit účty na sociálních sítích, jako bylo třeba ICQ? Emailová adresa. Bez té nešlo získat přístup k téměř žádné internetové službě.

Blockchain a jeho cesta evoluce

Proč to vše vlastně říkám? Jak to spolu souvisí? V kryptosvětě potřebujeme nejdříve kryptoměny. U internetu jsme potřebovali připojení. Abychom získali kryptoměny, potřebujeme burzy, kde si je můžeme koupit. To v případě internetu byli poskytovatelé internetových služeb. Tyto burzy budou dále růst stejně jako vyrostli internetoví provideři, jejichž služeb můžeme využít prakticky kdykoliv a kdekoliv. Zajištění přístupu na internet byla první fáze, a první fází bylo také stvoření blockchainu. Nyní přichází druhá vlna, podobná širokopásmovému připojení.

První e-mailové adresy jsme mohli získat od poskytovatelů internetových služeb, později se objevili specializovaní e-mailoví provideři. Používání prvních poštovních klientů bylo utrpení a zprávy bylo nutné stahovat do počítače. Pak ale přišel Hotmail a vše se změnilo. Změnilo se uživatelské rozhraní, nebyl problém získat e-mailovou adresu a dostat se ke svým e-mailům odkudkoli. Mohli jste jednoduše začít budovat vztahy s kteroukoli společností na webu. Mohli jste vzájemně komunikovat. Teď se asi ptáte:

Jaký je ekvivalent blockchainu k e-mailovým adresám?

Jednoduše řečeno: peněženka! Co je tou věcí, kterou musíme všichni mít, než začneme kryptoměny používat? Peněženka. Bez ní nemůžeme virtuální měny posílat ani přijímat. První vlna peněženek byla (stejně jako první vlna e-mailů) poskytována burzami. Druhá vlna bude nezávislá. Nebude jen jeden vítěz, ale několik – stejně jako jich bylo více v závodě s e-mailovými adresami.

Záviset to bude na použitelnosti. Aktuálně není uživatelské rozhraní kryptopeněženek jednoduché a přívětivé. Peněženky jsou také mnohem komplikovanější než e-mail. V současné době má každý blockchain také svou vlastní peněženku, což není úplně příjemné. Potřebujeme tedy interoperabilitu mezi nimi – jakousi master peněženku a „podpeněženky“. V případě e-mailu to odpovídá situaci, kdy máte více e-mailových adres, které odesílají maily na jeden účet.

Závěr

Klíčem k další fázi vývoje kryptoměn a blockchainu je tedy jednoduchá, univerzální, přehledná peněženka. Kdokoli, kdo tuto výzvu vyřeší, může být klíčových hráčem budoucnosti. Na koho byste si vsadili vy…?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

7 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: