[Návod] Green: Bitcoin wallet

4.5
(6)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Existuje hned několik způsobů, jak uchovávat své kryptoměny. Za nejbezpečnější způsob je samozřejmě považována hardwarová peněženka, jako je například Trezor, která je při správném zacházení prakticky neprolomitelná. Ne všem se ale chce do podobného zařízení investovat. Zvláště třeba v případě, kdy si chcete uchovat množství kryptoměn v podobné hodnotě, jako je cena pořízení Trezoru.

Tehdy je asi nejrozumnější volbou instalace kryptoměnové peněženky. Jistě je to zodpovědnější, než nechávat své tokeny a mince ve správě burz. Jak totiž říká staré krypto přísloví: Not your keys? Not your Bitcoin. Ke skutečnému vlastnictví kryptoměn je totiž potřeba držet privátní klíče. A to softwarové peněženky splňují.

Green: Bitcoin Wallet

+ Jednoduché používání

+ Podpora více platforem (Android, iOS, Chrome)

+ Integrace s hardwarovými peněženkami

– Podpora jen Bitcoinu

– Zůstatek nepřepočte na české koruny

Těch na trhu existuje nepřeberné množství. Vyplatí se ovšem porozhlédnout pozorněji. Přece jen se jedná o aplikaci, která bude spravovat vaše finance. Různé softwarové peněženky totiž nabízejí různou úroveň zabezpečení. Jednou z těch, která je považována za velmi bezpečnou, že peněženka Green: Bitcoin Wallet od společnosti Blockstream. Tu experti označují za jednu z nejbezpečnějších kryptopeněženek vůbec.

Instalace

Aplikaci Green: Bitcoin wallet si můžete stáhnout na AppStore i v Google Play Store. Je ale taky možné používat ji v prohlížeči Chrome. Po dokončení instalace dostanete na výběr ze dvou možností. Buďto obnovení peněženky ze zálohy, nebo vytvoření nové. Při vytvoření nové peněženky se uživateli vygeneruje sekvence 24 anglických slov. Ty slouží právě jako privátní klíč. Proto je nutné zapsat si je a uchovat na bezpečném místě. Ideálním místem je pak stará dobrá tužka a papír.

 

Napsat si slova například do poznámek telefonu nebo pořídit screenshot rozhodně není moudré. Tato slova už vám nikdo nepřipomene. Proto je skutečně nutné napsat je správně a v přesném pořadí. To si aplikace ověří tak, že se vás náhodně zeptá na pořadí některého z 24 slov. V dalším kroku si uživatel vytvoří šestimístný PIN. Jen pozor – podobně jako na vaši platební kartě nebo simce, i zde je možné PIN zadat špatně pouze třikrát. Poté přichází na řadu obnovení na základě zadání privátního klíče, tedy sekvence 24 vygenerovaných slov.

Dále aplikace umožňuje aktivaci dvoufaktorového ověření. Není to nutnost, nicméně opět se jedná o možnost, kterou vám můžeme jen doporučit. Dvoufaktorové ověření je možné uskutečňovat skrze email, SMS, hovor nebo přeš Google Authenticator. Pak už nic nebrání tomu začít peněženku používat.

Obnovení peněženky

Zakládat novou peněženku ovšem není nutné. Mohlo se stát, že jste o telefon s privátními klíči ke kryptoměnám přišli. V tomto případě není nic ztraceno, Tedy minimálně ty kryptoměny ne. Právě skrze obnovení původní peněženky si totiž uživatel může znovuaktivovat peněženku, kterou měl na jiném zařízení. Musí ovšem přesně zadat onu sekvenci 24 slov. Proto je tak důležité si tento privátní klíč pečlivě schovat. Jinak vám vaše Bitcoiny už nikdo nijak neobnoví.

Používání

Peněženka Green je jednou z těch, které mají svět kryptoměny přiblížit masám. Proto se vývojáři snažili, aby byla aplikace co nejjednodušší. Peněženka podporuje pouze Bitcoin. Proč se zabývat jinými kryptoměnami, když Bitcoin je stále jejich neohroženým vládcem. Vývojáři aktuálně údajně ani neuvažují o tom, že by do peněženky přidali podporu dalších kryptoměn. U Bitcoinu si můžete vybrat z bohaté nabídky směnných kurzů z různých burz. Můžete tak sledovat přesně ten kurz, který vás momentálně zajímá. Možnost sledovat zůstatek peněženky v českých korunách zde ale chybí.

Uživatel bude nejčastěji pravděpodobně používat tyto dvě možnosti: přijmout Bitcoin a odeslat Bitcoin. Pokud zvolíte Odeslat, máte možnost naskenovat QR kód s adresou. Je ovšem možné ji i zadat ručně. Po získání adresy může uživatel zvolit, jaký poplatek transakci přidělí a tím ovlivnit její rychlost. Algoritmus na navíc nastaven tak, aby uživateli vždy spočítal co nejpřesnější poplatek.

Touto možností zdaleka všechny kryptoměnové peněženky nedisponují. Můžete si tak vybrat, jestli má transakce proběhnout rychle, výměnou za větší poplatek, pomalu, avšak levně, anebo zvolit zlatou střední cestu. Peněženka nabízí i libovolné zvolení poplatku, v případě, že vám žádná ze tří výchozích možností nevyhovuje.

Podobně jednoduché je i vyžádání prostředků. V takovém případě se na obrazovce objeví QR kód, který může jiný uživatel naskenovat svým telefonem. Horší je to v případě, že potřebujete převést prostředky z papírové peněženky. V takovém případě vám zobrazený QR kód nepomůže.

Integrace s Trezorem

Majitele hardwarových peněženek jistě potěší i fakt, že peněženka Green od Blockstreamu dokáže spolupracovat i s hardwarovými úschovami pro kryptoměny Trezorem one i Trezorem T, stejně jako s Ledger Nano S a Nano X.

Není Green Wallet jako Green Adress

Pokud jste o této softwarové peněžence hledali na internetu další informace, mohli jste narazit na peněženku s velmi podobným názvem Green Adress. Jedná se o stejnou peněženku nebo o konkurenční výrobek? Vlastně ani o jedno. Společnost Blockstream, která stojí za původní zelenou peněženkou totiž koupila společnost Greenbits a přejmenovala jejich produkt z Green Adress na Blockstream Green a začala tento produkt dále rozvíjet.

Autor: Michal Benatzky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img