V případě globálního výpadku elektřiny a internetu by na tom mohl být Bitcoin lépe než banky

4
(4)

Zamysleli jste se někdy nad otázkou, co kdyby byl svět zasažen další velkou katastrofou, jejíž součástí by bylo také globální selhání elektřiny? Dokázal by v tomto prostředí Bitcoin přežít? A jak moc by byly postiženy banky?

Bitcoinu je často vyčítáno, že spotřebovává obrovské množství elektřiny a s tím, jak jeho síť nadále roste, se toto číslo bude také zvyšovat. Protokol BTC se navíc spoléhá na komunikaci po internetu. Pokud by tedy najednou došlo k narušení světových elektrických sítí, mohlo by se zdát, že by to pro digitální měny mohla být naprostá apokalypsa a konec.

Pokud se vám nad touto představou orosilo čelo a vyrazil studený pot, tak mám pro vás dobrou zprávu. Andreas Antonopoulos, jeden z největších odborníků na kryptoměny, je přesvědčen, že ve světě bez stabilní elektrické sítě a internetu by si Bitcoin našel alternativní cesty ke svému rozmachu.

Bitcoin nepotřebuje internet

Andreas Antonopoulos si je jist, že decentralizovaná povaha bitcoinů v kombinaci s jejich schopností spoléhat se na alternativní způsoby komunikace, by byla mnohem odolnější než tradiční bankovní systém.

“Jsem přesvědčen, že pokud bychom museli čelit následkům katastrofy, kdy by byla zničena elektrická či internetová infrastruktura, Bitcoin by měl být jednou z prvních věcí, které se dokáží vrátit. Důvodem není jen to, že je bitcoin samofinancující systém, ale také vysoká míra decentralizace uživatelů, nodů a těžařů. To znamená mnoho možností k obnově jednotlivých místních infrastruktur. Pamatujte si, že k výměně transakcí a bloků Bitcoin nepotřebuje internet.”

Antonopoulos dále zdůraznil, že Bitcoin by se mohl spoléhat na satelity, rádio nebo telefonní linky. Podle jeho názoru by byl Bitcoin jedním z prvních, kdo by si s výpadkem internetu poradil. Globálnímu finančnímu systému by zotavení bez spolehlivé elektrické infrastruktry trvalo pravděpodobně měsíce, ne-li rovnou celé roky.

Vlády mohou zničit cenu, ale ne bitcoiny

Antonopoulos věří, že politické útoky představují mnohem větší a bezprostřednější nebezpečí pro bitcoiny, zejména ty „záludné“:

“Větší starost mi dělají politické útoky, hlavně ty záludné a tiché, jako je třeba zdaňování kryptoměn. Myslím si, že tyto kroky mohou vést k tomu, že kryptoměnový svět se vzdálí střední třídě a spekulativním investorům, kteří nebudou chtít riskovat používání BTC, který by mohl být brán jako protivládní.”

I přes tyto obavy, dospěl Andreas k závěru, že ačkoli by tyto kroky měly zcela jistě negativní dopad na cenu a bránily by většímu přijetí kryptoměn, systém takový by zničit nedokázaly.

“Na cenu můžete útočit mnoha různými cestami a tyto útoky mohou poměrně dramatickým způsobem (a třeba i na delší dobu) snížit cenu. Nic to ale nemění na monetárních fundamentech a technickém provozu sítě.”

Závěr

Bitcoin nám již dlouhou dobu dokazuje, že jeho systém je velmi robustní a z technického hlediska prakticky nesmrtelný. Je dobré si uvědomit, že během 11 let nezaznamenala bitcoinová síť žádné výpadky a vypnout ji je prakticky nemožné.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img