98 % mining zařízení na těžbu BTC nikdy nevytěží nový blok

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Grayscale zvažuje nové kryptoměnové produkty • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Trhy opět krvácí, Bitcoin se krátce dostal pod 45 000 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Bitcoin by se mohl propadnout...

Alex de Vries, specialista na blockchain v poradenské společnosti PwC a zakladatel kryptoanalytického webu Digiconomist, uvedl, že 98 % strojů pro těžbu Bitcoinu nedokáže během své průměrné životnosti (1,5 roku) vyprodukovat nový blok.

Ve svém vyhlášení šel ještě dál a proof-of-work označil jako proof-of-useless-work.

„Místo proof-of-work (důkaz prací) by se to dalo klasifikovat jako proof-of-useless-work (důkaz o zbytečné práci)”


Ve svém tweetu de Vries uvádí, že v současné době se pro těžbu Bitcoinu aktivně používá přibližně 4 miliony strojů. Během jednoho a půl roku se vytěží přibližně 75 000 bloků, což znamená, že méně než 2 % strojů je schopno vyprodukovat blok pro ověření bitcoinových transakcí. Zbývajícíh 98 % strojů nikdy nevyprodukuje žádné bloky.

Historická data

Pro podporu svého tvrzení se de Vries obrací do minulosti. Z historických dat vyplývá, že zařízení na těžbu BTC dodržují tzv. Koomeyův zákon (zdvojnásobení výpočetní síly každých 1,5 roku). Že se jedná o velmi hodnověrné číslo, potvrzují i data společnosti Bitmain. Podle nich se v posledních letech prodalo více než 4 miliony zařízení z rodinny Antminer S9.

V otázce mining poolů, které v zásadě slouží k hromadění hashovací síly a rozdělení blokových odměn mezi všechny, kteří jsou do farmy zapojeni, byl de Vries stejně odmítavý.

„Sdružování do těžebních poolů nic nemění na faktu, že na konci závodu je “výherní” číslo nalezeno pouze jedním z těchto zařízení. Shromažďování do poolů je jen specifická strategie pro generování náhodných čísel; nemění podstatu.”

 Spotřeba energie důvodem k obavám

Spotřeba energie stroji na těžbu Bitcoinů je podle Vriese také důvodem k obavám. Uhlíková stopa jedné transakce se rovná 52 043 hodin sledování videí na YouTube. Z hlediska hospodářské udržitelnosti jde skutečně o vážný problém a místo důkazu prací bychom to mohli označit jako důkaz o zbytečné práci.

Na přímou otázku, jestli by bylo řešením přechod na proof-of-stake, de Vries odpověděl, že  i když není pochyb, že by takový systém snížil energetickou náročnost bitcoinové sítě přibližně o 99,9 procent, nevidí to nutně jako konečné řešení, ale jako správný krok k vytvoření něčeho skutečně udržitelného.

Závěr

Proof of work (PoW) nebo Proof of stake (PoS)? Každý z algoritmů má své pro a proti. PoW je často kritizován pro zbytečné pálení elektřiny a s tím související neekologičnosti. Výhodou je naopak decentralizace, kdy jsou po celém světě  statisíce těžařů a pokud byste se chtěli zapojit do ověřování transakcí, není nutné vlastnit žádné mince.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře