V posledních dvou týdnech se zpomalila modernizace těžařského zařízení pro čínské těžaře, což má za následek také stagnaci těžební aktivity. Důvodem zpomalení je výskyt koronaviru v Číně.
Vliv koronaviru na těžbu kryptoměn
Poté, co epidemie viru přiměla čínské úřady vyhlásit v oblasti výskytu karanténu a další omezení, výrobci těžebních zařízení byli nuceni pozastavit výrobu a následnou přepravu zařízení k těžařům. Mineři tak nemohou rozšířit a modernizovat své farmy.
Bitcoin je navržen tak, že každé zhruba dva týdny se přizpůsobuje obtížnost těžby v závislosti na množství výpočetního výkonu, jež je aktuálně připojen k bitcoinové síti. Když se k síti připojí více minerů, obtížnost vzroste. Jakmile někteří těžaři ze sítě naopak odejdou, obtížnost se sníží.
Jason Wu, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti DeFiner, se k situaci kolem těžby kryptoměn vyjádřil následujícími slovy:
„Mnoho horníků postupně vyřazovalo starší zařízení a kupovalo nové a výkonnější modely, jak se pomalu blížíme k půlení odměny v květnu. Výskyt koronaviru přispěl k pomalému růstu obtížnosti těžby.“
Starší modely
Těžaři jsou tak kvůli stávající situaci nuceni provozovat těžbu na starších zařízeních. Dobrá zpráva pro ně ale je, že aktuální cena Bitcoinu udržuje jejich těžbu i tak stále v zisku. Spoluzakladatel a generální ředitel kryptoburzy Bibox, Aries Wang, řekl:
„Zatímco většina těžebních farem zůstává během čínského nového roku otevřená, vyskytly se již případy, kdy čínské úřady kvůli vypuknutí epidemie viru několik těžebních farem uzavřelo.“
K situaci se vyjádřil i ředitel společnosti PandaMiner, který je výrobcem a provozovatelem těžebních farem.
„Pomalý růst těžby je dobrou zprávou pro stávající těžaře. Těžba je jako závod ve zbrojení, pomalý nárůst obtížnosti těžby znamená, že tito mineři pravděpodobně získávají vyšší návratnost ze svých investic do těžby.“
Závěr
V místě největšího výskytu koronaviru se zpomalila také infrastruktura, což má za následek nedostatečný dovoz nových zařízení do odlehlých oblastí, kde jsou bitcoinové těžební farmy poháněny energií z vodních elektráren. Dokud se situace v Číně nevyřeší, můžeme ještě několik týdnů očekávat zpomalení výkonnosti těžebních farem.