DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 1.díl

4.7
(10)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

V dnešním 1. dílu tohoto seriálu se podíváme na fenomén posledních měsíců – DeFi. Poté, co nás v roce 2008 zachvátila globální ekonomická krize a začala se diskutovat otázka důvěry v moderní mezinárodní finanční soustavu, objevil se první decentralizovaný internetový systém – Bitcoin (BTC). Ten se postupně z decentralizovaných peněz proměnil do roku 2020 v cenné finanční aktivum. Poté se začaly objevovat i další finanční technologie na blockchainu, kdy většina z nich konkuruje tradičním finančním organizacím a institucím.

Co jsou DeFi?

Ve světě tradičních financí je peněžní zásoba řízena malou skupinou centrálních bank, které spolupracují s malou skupinou firemních bank tak, aby účinně udržely tento svět v chodu. I když tento systém fungoval a řídil světovou ekonomiku po většinu století, má své limity. A zde vstupují do hry DeFi.

Význam slova DeFi nalezneme v anglickém výrazu Decentralized Finance, tedy decentralizované finance nebo též otevřené finance. Jedná se o plošný termín pro finanční služby, jejichž cílem je pomocí decentralizace, veřejných blockchainů a chytrých kontraktů (smart contracts) proměnit staré finanční produkty v transparentní protokoly nevyžadující důvěru, které spolu budou komunikovat bez jakýchkoli prostředníků.

Jedná se tedy o skupinu finančních nástrojů postavených na kryptoměně Ethereum (ETH), které známe z tradičního finančního světa, jako je možnost půjčit si peníze nebo někomu jinému půjčit peníze, investovat, atd. Rozdíl je tedy v tom, že vše je vytvářeno na blockchainu bez nutnosti tradičních postupů a nástrojů, bez přítomnosti bank, burz, apod., neboť vše se děje za pomoci smart kontraktů a interakce s nimi. Uživatel decentralizovaných finančních služeb jedná jako správce svých peněz a zcela kontroluje svůj majetek.

„DeFi jsou všechny služby v té či oné podobě převedeny z běžného finančního světa, ale s menším počtem zprostředkovatelů, regulace a také bez konsensu, který se používá u tradičních finančních služeb. Neliší se od ostatních fintech aplikací na blockchainu. Jde pouze o to, že vývojáři zavedli novou abstrakci pro klasifikaci a vybrali ji jako samostatnou oblast jejich činnosti.“

Představte si tedy téměř okamžité půjčky bez nutnosti schválení bankou a odpadající nekonečné papírování. Představte si, že vaše aktiva budou skutečně vydělávat v souvislosti se zájmem ostatních uživatelů a nebudete tedy trpět nízkými nebo dokonce zápornými úrokovými sazbami. Představte si, že budete moci vydávat akcie pro svoji společnost, aniž byste museli jednat s bankéři a právníky, kteří si účtují přemrštěné poplatky. To vše a ještě mnohem více mohou přinést DeFi.

Základní principy DeFi

Vývojáři v oblasti DeFi vyznávají celou řadu principů. K těm nejdůležitějším patří:

1) Produkty musí být open source a kompatibilní. Aby došlo k realizaci myšlenky celého finančního systému, musí všechny produkty DeFi vzájemně komunikovat, škálovat a nezávisle si mezi sebou vyměňovat zprávy.

2) DeFi projekty musí dodržovat finanční začlenění. To znamená, že decentralizované finanční služby jsou k dispozici každému, kdo má připojení na internet.

3) Důležitá je finanční transparentnost. Na úrovni uživatelů musí zůstat všechny informace důvěrné, zatímco na trhu musí být všechny informace transparentní.

Aby se tedy nový projekt stal součástí komunity DeFi, je zcela nezbytné, aby výsledný produkt souvisel s fintech, byl vyvinut na blockchainu a dodržoval společné normy spolu s interoperabilitou (schopnost různých systémů vzájemně spolupracovat) tedy kompatibilitu s jinými projekty z ekosystému DeFi.

Závěr

V roce 2019, kdy DeFi začínají vzkvétat, se tak velmi rychle objevuje další velký případ použití pro Ethereum (po boomu ICO v roce 2017) a stává se jednou z hlavních hnacích sil pro používání této sítě. DeFi se tak stává základem jeho kapitalizace a popularity. V současné době je DeFi uznávána za jednu z nejrychleji rostoucích oblastí blockchainu a decentralizovaného webového prostoru.

V dnešním prvním dílu jsme se obecně seznámili s DeFi projekty, řekli jsme si, co to DeFi projekty jsou a jaké jsou jejich základní principy. V dalším dílu se podíváme na srovnání mezi DeFi a Fintech a rovněž na to, jaké výhody přináší DeFi svým uživatelům.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Přitom Tony Vays by se vám vysmál. Vždyť smart kontrakty jsou podle něj nejpřeceňovanější technologií ve světě krypta. A pak, aby všem dokázal, jak tomu perfektně rozumí, podá příklad s automatem na kafe, aniž by vysvětlil podstatné rozdíly mezi automatem na kafe a smart kontraktem na blockchainu, ikdyž jsou propastné. Pardon, nevím, proč jsem si na něj zase vzpomněl. Ale supr, že teď od tohoto pána nevychází žádné predikce. To chválím. 😉

spot_img