Co má DeFi pro svět kryptoměn v roce 2020?

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Díky technologii open-access se DeFi loučí s centralizovanými financemi, které dominují bankám od jejich počátku. Dnes se podíváme na výhody a co nás čeká.

Co je vlastně DeFi?

“DeFi” může znít tajemně, ale není třeba se něčeho bát. Je to pouze složenina slov “decentralizovaný” a “finance”. Obě slova jsou jádrem operací, které se momentálně vyvíjí ve slavném Silicon Valley v Californii.

Je pravda, že obě slova se již používají pro popis kryptoměn alespoň jednu dekádu. DeFi je však na cestě vybudovat uzavřený finanční systém, který používá technologii blockchain pro snadnější půjčky a přístup k finančním produktům po celém světě. Nejlepší analogií pro DeFi je pravděpodobně banka.

Nejedná se však o normální banku, ale o síť poskytovatelů služeb a půjčovatelů. Další důvod, proč porovnání s bankou není zcela přesné, je to, že zde nejsou žádní prostředníci. V podstatě se jedná o operace založené na peer-to-peer. Britské Financial Times ohlašují příchod DeFi v roce 2020.

Pokud je momentálně ten správný čas, co nám může DeFi nabídnout?

Počkat, co z toho budu mít já?

Potenciálně více férový, inkluzivnější a transparentní systém pro všechny. Zní to povědomě, že? Tyto termíny už známe delší dobu, a to hlavně díky růstu platforem jako je Ethereum. Ty narušují zavedený finanční průmysl díky nabídce produktů nebo služeb bez ohledu na fyzické nebo politické hranice.

Jak? Díky technologii open-access. Záměr je “odejít” z centralizovaných financí, které dominují bankám od samého počátku. Spíše bychom se mohli všichni stát půjčovateli nebo poskytovateli finančních služeb. Ano, čtete správně. Technologie blockchain by mohla tyto transakce udělat stoprocentně legitimní a bezpečné.

V konceptu DeFi slibuje služby v libovolné měně. To pravděpodobně bude mít dalekosáhlé důsledky pro jih, který již na kryptoměnách vydělává. V zemích bez stabilního bankovního systému si lidé Bitcoin nebo Ethereum velmi oblíbili.

Řekněme to takto. Důsledky otevření financování technicky důvtipné, mladé generaci v zemích jako je Nigérie nebo Bangladéš by mohly být obrovské.

Je to banka, ale ne tak, jak ji známe

DeFi je další logický krok. Bitcoinu se povedlo ulehčit a popularizovat světové digitální transakce v reálném čase. Lidé teď od bank nečekají nic jiného. Tradiční bankovní instituce budou muset ukázat schopnost se adaptovat, pokud budou chtít přežít.

Co stojí za inovací ohledně DeFi, je technologie blockchain, která je již aplikována ve druhé největší světově známé kryptoměně Ethereum. Je používaná ke generování chytrých smluv, zakódovaných počítačovým kódem. Ten automaticky prověří nezbytné podmínky u obou stran transakce.

Tento krok kompletně eliminuje prostředníka. DeFi narušuje paradigmata a přinese nový druh služeb, který pravděpodobně zatřese celým známým finančním systémem. Otázka zní, jsme na to připraveni?

I když někteří nejtalentovanější vývojáři ladí bezpečnostní protokoly, rizikový kapitál je připraven ze všeho udělat mainstream. V článku od Newyorského NASDAQ se můžeme dočíst o tom, že peníze, které jsou momentálně vložené v DeFi, se za loňský rok ztrojnásobily. Nyní je to něco okolo 700 milionů USD.

Držte se, protože změna přichází.

Závěr

Pokud se vše podaří a opravdu letos DeFi přijde ve velkém, může to znamenat převratnou změnu v bankovním systému jako takovém. Banky již nebudou jako dříve, dokážou se adaptovat nebo se dočkáme jejich konce?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img