Moskva spolupracuje s Kaspersky Labs na vytvoření hlasovacího blockchainu s Bitfury

1
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Volby a blockchain byly zatím spíše kontroverzní pár, ale zdá se, že Moskva je odhodlána použít technologii pro národní referendum o změně ústavy, což se týká dalšího funkčního období ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Elektronicky vs. papírově

Rusko bude hlasovat o změně své ústavy, přijaté v roce 1. července, 1993. Hlavní otázkou, o které je třeba rozhodnout, je, zda umožnit ruskému prezidentovi zůstat u moci déle, než je současný limit dvou po sobě jdoucích šestiletých období.

Většina národa bude používat tradiční papírové hlasovací lístky, ale obyvatelé Moskvy a regionu Nižnij Novgorod budou mít možnost odevzdat své hlasy elektronicky a alespoň v případě moskvanů je nechat zaznamenat na blockchainu.

Podle oficiální stránky, věnované elektronickému hlasování, plánuje moskevské ministerstvo informačních technologií, které pracuje na technickém řešení, využít Exonum, otevřený podnikový blockchain společnosti Bitfury.

“Technologie blockchain pracuje v režimu Proof of Authority”, říká stránka v ruštině. “Inteligentní smlouva pro hlasovací lístek bude zaznamenávat hlasy v systému a po dokončení hlasování je dekóduje a zveřejní v systému blockchain.”

„Hlasování založené na blockchainu je jednou z nejdůležitějších aplikací technologie Exonum a blockchainu celkově,“ uvedl mluvčí.

Podle několika lidí, kteří jsou obeznámeni s projektem elektronického hlasování, byla společnost, která postavila řešení pro moskevské úřady, Kaspersky Lab, populární dodavatel antivirového softwaru, který se v posledních letech zaměřil na konzultace v blockchainovém prostoru. Mluvčí firmy Kaspersky Labs tuto informaci ale odmítl komentovat.

Hrbolatá cesta

Předchozí zkušenost Moskvy s hlasováním na blockchainu neproběhla hladce.

V září mohli obyvatelé několika moskevských čtvrtí hlasovat elektronicky ve volbách do městské rady. Když byl kód systému zveřejněn, francouzský výzkumný pracovník v oblasti bezpečnosti Pierrick Gaudry ukázal, že by mohl být snadno hacknut. Po dokončení hlasování jeden z neúspěšných kandidátů kritizoval systém a řekl, že výsledky offline nebyly v souladu s výsledky, podanými elektronicky.

Roman Yuneman, nezávislý kandidát, který se ucházel o křeslo městské rady, zveřejnil zprávu popisující slabiny systému, vybudovaného moskevskými úřady. Podle zprávy bylo hlasování téměř 30 % času offline a tým Yuneman obdržel 70 stížností od lidí, kteří nemohli odevzdat své hlasy elektronicky.

Ruský zpravodajský kanál Meduza napsal, že soukromý klíč pro dekódování hlasů byl zapsán do jedné z transakcí a mohl by z něj být snadno získán, což umožnilo zjistit, jak hlasovali konkrétní lidé. Systému současně uniklo asi 12 000 záznamů informací o voličích, informovala Meduza.

Kromě toho byla všechna data shromažďována na serverech, náležejících moskevským úřadům a byla pod úplnou kontrolou, napsal Yuneman. Nezávislí pozorovatelé nemohli ověřit pravost počtu hlasů a v jednom případě výsledky offline a online vykázaly opačné výsledky.

Nízká důvěra

“Elektronické hlasování má spoustu problémů i bez blockchainu, a to bylo jasně prokázáno během moskevských voleb,” řekl Sergey Tikhomirov, badatel blockchainu a kandidát PhD na Lucemburské univerzitě.

Hlasování založené na blockchainu se ukázalo jako tvrdý oříšek i v jiných zemích.

Jedna z nejznámějších aplikací pro hlasování na blockchainu, Voatz, byla po několika pilotních testech stažena, přičemž na problémy a slabiny upozornilo americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Závěr

Vlády po celém světě stále experimentují s tímto konceptem a v Thajsku, Jižní Koreji, Sierře Leone a Indii probíhají také testy hlasování na blockchainu. Rusko má za poslední desetiletí historii falšování volebních výsledků na všech úrovních, což není úplně dobré pro získání důvěry. Uvidíme, jak se to vyvine. Třeba nakonec Rusko překvapí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 1 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img