Bezpečnost je největší výzvou pro další růst DeFi

5
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

DeFi je zkratka pro decentralizované finance. DeFi mají potenciál kompletně změnit finance tak, jak je známe. Co je ale potřeba pro jejich další růst?

Velká výzva

Richard Ma, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Quantstamp pro vývoj zabezpečení blockchainu, vysvětlil, že decentralizované financování má potenciál změnit náš finanční ekosystém, ale bezpečnost zůstává velkou výzvou.

“Myslíme si, že bezpečnost je pro růst DeFi velmi důležitá,” řekl na digitální konferenci Unitize. Ma připomněl několik hackerských útoků, k nimž dosud došlo v roce 2020, a uvedl, že z DeFi projektů bylo pouze letos ukradeno 26 milionů dolarů.

Rostoucí zájem o DeFi

Ekosystém DeFi vyrostl téměř trojnásobně ze 700 milionů USD v prosinci 2019 na 2 miliardy USD v současnosti. V reakci na tento růst Ma řekl:

“To naznačuje touhu po alternativním finančním systému, protože jak vidíte u COVID-19, banky tisknou stále více peněz a úrokové sazby, které jsou k dispozici v tradičním finančním systému, jsou poměrně nízké. Lidé tedy hledají lepší možnosti.”

Konkrétně vzal na vědomí rozšíření projektu DeFi Compound a uvedl, že do projektů DeFi přeletělo téměř 700 milionů dolarů, aby investoři získali výnosy, které jsou mnohem atraktivnější než výnosy, nabízené tradičním finančním systémem.

Problémy s bezpečností však přetrvávají

Zatímco projekty DeFi slibují finanční začlenění, lepší úrokové sazby a snížené náklady, mnoho z nich stále postrádá zabezpečení a jsou tak kriticky zranitelné.

Ma řekl, že jeden z největších útoků je prostřednictvím nedostatečně zajištěných půjček, kde hackeři dočasně nafukují hodnoty některých aktiv a ukládají je do protokolu. Poté si pomocí manipulované ceny půjčují jiné aktivum.

Protože jsou tyto projekty decentralizované a neexistuje způsob, jak sledovat a obnovit nezákonné transakce, „je důležité mít dostatečnou bezpečnost v předstihu.“ Kromě bezpečnostních auditů bude cesta k posílení potenciálu DeFi zaměřením se na neustálé online sledování situace, na zvýšenou transparentnost a na pojištění.

Závěr

Bezpečnost je i v decentralizovaném světě naprosto zásadní věc. V opačném případě bude neustále docházet ke krádežím a útokům. Je tedy potřeba najít způsob, jak finance i uživatele ochránit.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mirek Dušín
Hodnocení článku :
     

Dobrý článek, retail to ocení, až to pochopí, jako vždycky pozdě! Jsem moc rád, že se chytrá děvčata zajímají i o tyhle věci a fandím vám !

spot_img